První pohár ze závodů v Eco rally míří na Vysočinu

O prvním zářijovém víkendu se uskutečnila v okolí Hustopečí 1. Agrotec Eco Rally 2022. Premiéru soutěže, která je součástí vzniklé Phoenix Contact České trofeje 2022 v závodech rally pravidelnosti vozů s alternativním pohonem, si nenechala ujít ani posádka Zdeněk Smolík-Jiří Navrkal s vozem VW ID.5 PRO.

Po úspěšné premiéře na letošní Czech New Energies Rallye v Českém Krumlově, kde posádka v konkurenci více jak čtyřiceti členného mezinárodního startovního pole, obsadila sedmou pozici v absolutní klasifikaci, padlo rozhodnutí nezahodit výborný dílčí výsledek z Českého Krumlova a pokusit se zúčastnit kompletního seriálu. Dalším podnikem Phoenix Contact České trofeje 2022 byla srpnová Rally Fulnek-Odry, kde na sedadle spolujezdce usedl Zdeněk Trnka a bylo z toho páté místo v absolutní klasifikaci a pěkná porce bodů do celkového hodnocení seriálu.

Pro udržení pozice v celkové klasifikaci seriálu, který se skládá z pěti soutěží a hodnocení seriálu, se započítávají čtyři nejlepší výsledky. Posádka Zdeněk Smolík-Jiří Navrkal vyrazila, pro ně, za třetím dobrodružstvím na tratích Eco Rally, co týče destinace nejbližší závod v Hustopečích.

Pořadatelé z místního autoklubu připravili pro posádky trať o délce 330 kilometrů, ze kterých se na téměř 220 kilometrech měřila přesná odchylka časů průjezdů posádky dle stanovených rychlostních průměrů. Výborně připravená trať provedla posádky okolím Novomlýnských nádrží, Mikulova, Lednice a Hustopečí se všemi jejich krásami i záludnostmi.

Start do závodu se posádce Zdeňka Smolíka a Jiřího Navrkala nepovedl zrovna podle představ, kdy je těsně před startem závodu zradila externí navigační technika, nezbytná pro závody tohoto typů. I když se před startem do prvního měřeného úseku podařilo problémy vyřešit, sebraly tyto patálie posádce potřebný klid, což vyústilo v drobnou navigační chybu, ze které se dala předpokládat velká bodová ztráta a tím i neděje na dobré umístění v soutěži. Vzhledem k tomu, že se chyb nevyvarovali ani soupeři, po první polovině závodu posádce z Vysočiny patřilo překvapivé čtvrté místo s minimální ztrátou na třetí posádku. Po bezchybném výkonu bez zbytečných chyb ve druhé půli závodu se na cílové rampě v Hustopečích posádka na voze VW ID.5 PRO radovala z životního výsledku – 3. místa absolutně na premiérovém 1. ročníku AGROTEC Eco Rally 2022.

„Po nervy drásajícím úvodu se nám podařilo zajet fantastický výsledek. Moc jsme tomu po začátku nevěřili a asi se vyplatilo nesledovat výsledky a jet prostě na sebe, soustředit se na svůj výkon a závody si užívat. Opět nás podrželo naše závodní náčiní VW ID.5 PRO, zapůjčené od prodejce AUTO VYSOČINA z Jihlavy, je to prostě parádně ovladatelné autíčko nabité všemi asistenčními systémy a při relativní krátké trase závodu, která činila něco víc jak 330 kilometrů jsme u tohoto vozu s dojezdem přes 500 kilometrů na jedno dobití vůbec neřešili starosti s dojezdem závodu.  “ líčil svoje dojmy po dojezdu do cíle řidič Zdeněk Smolík.

„Byla to opravdu nádherná a zároveň náročná soutěž v krásném prostředí Pálavy. Musím smeknout před pořadateli soutěže, jak jí pro nás připravili. Od samého začátku vše fungovalo na jedničku, tratě byly nádherné a díky programu soutěže byl i čas na nějaké to pokoukání, jak pro nás, tak pro návštěvníky akce Zpátky do školy, jejichž byl náš závod 1. AGROTEC Eco Rally součástí. Z Hustopečí jsme si domu kromě nečekaného poháru za 3. místo přivezli plno zážitků a vzpomínek a už teď se těšíme na příští ročník, který si rozhodně nenecháme ujít“ zhodnotil atmosféru závodu spolujezdec Jiří Navrkal.

Po třech odjetých závodech seriálu figuruje posádka Smolík-Navrkal na čtvrtém místě v celkovém hodnocení seriálu Phoenix Contact České trofeje 2022. Seriál pokračuje čtvrtým závodem ve Štemberku při Rally Morava 17.- 18. 9. 2022, které se posádka vzhledem k pracovní vytíženosti nezúčastní. O poslední body do seriálu tak posádka Smolík-Navrkal zabojuje při posledním pátém závodě seriálu v Uhlířských Janovicích o prvním listopadovém víkendu.


Fotogalerie :

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*