Opustil nás kamarád, pan závodník František Svoboda.

Jako blesk z čistého nebe nás zasáhla zpráva o náhlém odchodu pana Františka Svobody, který by se 13. září letošního roku dožil 67 let. Dlouholetý člen Autosport klubu Náměšť nad Oslavou, zasvětil celý svůj život rodině, ale také automobilovým závodům. Široká veřejnost ho znala také jako šéfa Restaurace Na Radostíně v Třebíči.

František Svoboda – Vladimír Holáň – Rallye Příbram 1984 – Lada VAZ 2103

Automobily přitahovaly Františka Svobodu od malička. Poprvé se postavil na start ve svých 25 letech na Rallye Vítkov v Oblastním přeboru skupiny B. Tehdy startoval za TJ RH Třebíč se spolujezdcem Josefem Hudečkem na voze Lada VAZ 2103 ve třídě A1 do 1600 ccm. Již za dva roky při startech v Přeboru ČR se spolujezdci Vlastimilem Porazilem a Jiřím Pražákem s vozem Lada VAZ 2106 se stal Přeborníkem ČR ve třídě A1 do 1600 ccm a postoupil do celorepublikového mistrovství. Hned v roce 1982 se stal vícemistrem ČSSR ve třídě A do 1600 ccm. Od roku 1984 nově startoval za Motocross Klub Náměšť nad Oslavou s vozem Lada VAZ 2103 se spolujezdci Jaroslavem Endrychem a hlavně pak s Jiřím Pražákem až do roku 1987. K automobilovým soutěžím se vrátil v roce 2003 v Českomoravském poháru rally, posléze do Volného poháru. Startoval s  Toyotou Celica Turbo 4WD ve třídě A4. Spolujezdcem byl až do konce závodní činnosti v roce 2006 Jaroslav Kafoněk a startovali za tým Pivovar Dalešice. Nezapomenutelné byly jeho starty jako předjezdce s Ladou VAZ 2103 na Horácké rally, kdy spousty diváků přijíždělo na rychlostky s předstihem hlavně kvůli průjezdům Franty Svobody.

Druhým motoristickým koníčkem Františka Svobody byly závody automobilů do vrchu. Jeho premiéra se uskutečnila v roce 1984 na trati v Olšanech. Tam představil svoji novou zbraň, NSU Spider, který odkoupil od třebíčského závodníka Františka Votoupala. S tímto vozem projel téměř všechny vrchy v Čechách i na Slovensku. Startoval ve skupině C3, kde se umísťoval na stupních vítězů. Vrchařskou kariéru ukončil v roce 1993 druhým místem ve skupině při XI. Zámeckém vrchu na rodné trati v Náměšti nad Oslavou.

Byl to výborný automobilový závodník, kamarád a skvělý hostinský. Františku budeš nám   chybět. Čest Tvojí světlé památce!

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*