Zlatý volant 2017 zná své vítěze. David Komárek a Martin Prokop vyšli naprázdno.

Kraj Vysočina měl při vyhlášení ankety Zlatý volant dvě želízka v ohni a ani jedno nepřetavil v zisk prestižní trofeje.

Martin Prokop na trati 10. etapy na Dakaru 2018

Tím prvním byl jihlavský jezdec Martin Prokop, který byl nominován za jedenácté místo v Rally Dakar 2017. Prokop nakonec skončil v hodnocení Zlatého volantu v kategorii rally a maratony na druhém místě za vítězným Janem Kopeckým, který v loňském roce získal již třetí titul Mistra České republiky v rally za sebou a zároveň i při nepravidelných startech v závodech Mistrovství světa v rally dokázal vybojovat sedm mistrovských bodů v souboji s jezdci na silnějších vozech WRC a čtvrté místo v absolutním hodnocení kategorie WRC 2 pro vozy kategorie R5 . Kopeckého největším dílčím úspěchem v kategorii WRC2 v loňské sezóně v MS v rally bylo vítězství na  Rally Italia na Sardinii.

Druhým nominovaným jezdcem byl v kategorii závodů do vrchu trojnásobný absolutní mistr ČR David Komárek z Okříšek, který i při závodech Mistrovství Evropy ve Štemberku a Dobšiné dokázal prohánět absolutní špičku na superrychlých monopostech a vždy v této konkurenci obsadil 4. místo absolutně. I to bylo pro odbornou porotu málo a vítěznou trofej si odvezl Tomáš Vavřinec, který letos vybojoval titul vícemistra Evropy v kategorii 1 cestovních vozů a na druhém místě se shodným počtem bodů se umístili David Komárek společně s Lukášem Vojáčkem.

Slavnostní vyhlášení nejlepších motoristických sportovců v anketě Zlatý volant 2017 se uskutečnilo v Kongresovém sále PVA Expo v pražských Letňanech. Ocenění nejlepších jezdců se zúčastnili vzácní hosté – bývalý pilot Formule 1, třináctinásobný vítěz závodů, Skot David Couthard a pětinásobný mistr světa v silničních závodech motocyklů třídy do 500 ccm, Australan Mick Doohan a německý automobilový jezdec Hans-Joachim Stuck (ten byl omluven). Ti  převzali za svoji dlouholetou činnost v motorickém sportu ocenění Osobnost světového motorsportu.

Nejvíce bodů získal a stal se absolutním držitelem Zlatého volantu, evropský šampion v závodech tahačů na okruzích, Adam Lacko. Mezi motocyklisty se stal vítězem Václav Milík, který za vítězství v loňském plochodrážní Zlaté přilbě obdržel cenu Zlatá řídítka.

Oceněným jezdcům srdečně blahopřejeme.

David Komárek na stupních vítězů evropského závodu v Dobšiné

Poznámka redakce :

Prestižní anketa Zlatý volant má tradici již od roku 1976, a pokud se podíváme na její držitele, prestižní trofej si vždy odnesli ikony jednotlivých vyhlašovaných kategorii. Po změně konceptu ankety, to vypadá, že se změnil i koncept hodnocení „ odborné poroty “ teda aspoň v některých kategoriích. Právě výsledky kategorie v závodech do vrchů jsou trošku zarážející. Již při nominaci, v které chyběli matadoři Miloš Beneš, Vladimír Vitver , kteří v letošní sezóně provázeli technické problémy, chyběl i z našeho pohledu i jasně nejlepší loňský vrchař Dan Michl, který se vždy umisťoval v Top 10 absolutního pořadí a jasně ovládl svoji skupinu a získal čtvrté místo v hodnocení kategorie 2 v ME.

Po nominacích, kde se do užšího finále dostali David Komárek, Tomáš Vavřinec a Lukáš Vojáček, se zdálo že by se konečně mohlo usmát štěstí na nejrychlejšího českého jezdce , trojnásobného Mistra ČR , který si nic nezavdá ani s evropskou vrchařskou špičkou. Při loňských dvou konfrontacích při závodech ME, které jsou součástí Mistrovství ČR, byl dokonce vždy čtvrtý nejrychlejší jezdec absolutního pořadí závodu. Jenže omyl vítězem se stal jezdec, který se pohybuje ve střední části výsledkových listin absolutního pořadí při závodech ME a při závodech MČR se v jeho třídě najdou vždy dva až tři přemožitele.  Díky „nesportovní “ celkové klasifikaci , kde jsou počítány výsledky podle umístění ve skupině a ty se pak započítávají do celkového hodnocení. tzn. že Mistrem Evropy se může stát i jezdec, který sice vyhrává svojí skupinu, ale startuje na slabším voze a rozhodně nepatří mezi nejrychlejší v absolutním pořadí, se může pyšnit titulem vícemistra ME v kategorii cestovních vozů.

Druhou zarážející výherkyní je u ceny Elišky Junkové, pro nejlepší závodnici za volantem – Barbora Holická.  Barbora Holická v loňském roce za volantem sice zvítězila v dámské trofeji při závodech MMČR a třídě 9, nejslabších vozů, ale vždy při svých startech se umisťovala na chvostu startovního pole a dokonce ani jednou nedokázala porazit někoho z účastníků opačného pohlaví. Zato Veronika Cichá a Gabriela Sajlerová jsou pravý opak. Obě se svými čtyřkolovými miláčky patřičně prohání mužské protějšky. Veronika Cichá ve formuli GP2 v seriálu Boss GP a Gabina v závodech do vrchu kde ve skupině prohání i vítěze Zlatého volantu Tomáše Vavřince.

Pořádající agentura Zlatého volantu – agentura Pozitif, sice uspořádala pompézní galavečer plný hvězd, ale absolutně pohřbila ideu a prestiž tohoto ocenění. Dnes tuto cenu, o které rozhodují „ odborníci“,  nedostávají ti nejlepší v jednotlivých kategoriích, ale ti populárnější, nebo snad už jen za účast , jak v jízdě pravidelnosti. Sportovní hledisko se pomalu vytrácí a anketa se začíná přibližovat anketám typu Český slavík  kde taky nejde o muziku, počet prodaných desek, počet návštěvníků na koncertech apod.  Jenže anketa Česká slavík je anketa divácká, a né odborná a na výsledky může mýt vliv hned několik dalších faktorů.

Nemám takový přehled o vítězích v kategorii motokár a Autokross – Rallycross, tam nevím, zda jsou výsledky dle mě laika spravedlivé .

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*