Závody automobilů do vrchu pokračovaly trojicí závodů na kterých se jezdci z Vysočiny neztratili.

Po dvou týdenní přestávce po Zámeckém vrchu se v rychlém sledu uskutečnily tři podniky série LIQUI MOLY AUTOKLUB MISTROVSTVÍ ĆESKÉ REPUBLIKY V ZÁVODECH AUTOMOBILŮ DO VRCHU, AUTOKLUB MISTROVSTVÍ ČR V ZÁVODECH HISTORICKÝCH AUTOMOBILŮ DO VRCHU a AUTOKLUB ČESKÁ TROFEJ ZAV.  Nejdříve se po tříleté pauze vrátily závody o víkendu 19. až 21. května 2023 na trať dlouhou 3,5 km na Ještěd závod 3. HOSTR PRIX Liberec. O týden později od 26. do 28. května 2023 bojovali vrchaři o další body na trati 3,650 km v Ústí nad Orlicí.  Tam se jel 66. a 67. ročník populárního závodu Ústecké 21 jako Memoriál Miroslava Urbana. Posledním podnikem byl u nás nejslavnější vrchařský závod s dlouhou historii,  Ecce Homo ve Šternberku. Ten se uskutečnil o prvním červnovém víkendu ve dnech 2. – 4. června 2023 jako třetí podnik v pořadí letošní série Mistrovství Evropy soudobých a druhý pak historických automobilů na trati dlouhé 7,8 km. Na všech těchto podnicích startovali i jezdci z našeho Kraje Vysočina. Pojďme se podívat jak si vedli.

Marek Rybníček na Ústecké 21

MAREK RYBNÍČEK, ACCR Liqui Moly CZ, KTM GTX-bow, Skupina 2, Náměšť nad Oslavou

Marek Rybníček započal dvěma čtvrtými místy v absolutním pořadí na Ještědském vrchu. V Kategorii 1, mezi uzavřenými vozy, skončil dvakrát druhý a dvě vítězství získal ve Skupině 2. Osmé a šesté pořadí si vyjel na Ústecké 21, v Kategorii 1 skončil v sobotu na druhém místě, v neděli zvítězil. Dvě vítězství si připsal ve Skupině 2.  V dalších úspěšných umístněních pokračoval i na Ecce Homo, kde v absolutním pořadí skončil šestý, v Kategorii 1 byl třetí a vyhrál Skupinu 2. V absolutním pořadí republikového mistrovství je na čtvrtém místě se ziskem 78 bodů, první je v průběžném hodnocení v Kategorii 1 se 187 body. Za devět vítězných závodů má 225 bodů a vede s přehledem Skupinu 2. Marek Rybníček se zapojil také do DYNAMAX Medzinárodných Majstrovstech Slovenskej republiky PAV. I tam si vede velice dobře, při úvodním závodě na rakouském Rechbergu skončil druhý, dvě třetí místa si vyjel v Ústí nad Orlicí a stejné umístění mu patřilo i na Ecce Homo.

David Komárek na stupních vítězů evropského závodu na Ecce Homo ve Šternberku

DAVID KOMÁREK, KRTZ motorsport, McLaren F1 Evo2019, Skupina 1, Okříšky

V libereckém klání si vyjel David Komárek dvě třetí místa v absolutním hodnocení soudobých automobilů. Dále si připsal dvě prvenství v Kategorii 1 – mezi uzavřenými vozy a vyhrál dvakrát Skupinu 1. Na Ústecké 21 se v absolutním pořadí dostal v sobotu na pátou a neděli pak osmou pozici. V Kategorii 1 v prvním závodě vyhrál a v následujícím pak skončil na druhém místě a dvakrát si připsal vítězství ve Skupině 1. Ve Šternberku, kde se jel pouze jediný, nedělní závod, si v silné konkurenci vyjel čtvrtou pozici, vyhrál Kategorii 1 a Skupinu 1. Po odjetí devíti ze třinácti závodů má David Komárek na kontě v absolutním pořadí 73 bodů a patří mu páté místo. V hodnocení v Kategorii 1 je druhý se 143 body a suverénem je ve Skupině 1 se 150 body.

Kristýna Fillová na trati Ústecké 21

KRISTÝNA FILLOVÁ, KRTZ motorsport, Mitsubishi Lancer Evo IX, Skupina 1, Sudice u Náměště nad Oslavou

Týmovou kolegyni Davida Komárka v Liberci provázela nepříjemnost v podobě neopravitelné závady vozu v první závodní jízdě sobotního závodu a tím pro Kristýnu závodní víkend skončil. Další dva podniky již byly plně v réžiji Kristýny, jak ji ze závodů známe. Na Ústecké 21 si vyjela v absolutním hodnocení šestnácté a patnácté místo, v Kategorii 1 skončila dvakrát čtvrtá a ve Skupině 1 se dvakrát postavila na stupně vítězů za druhá místa. Devatenáctá byla v silně obsazeném závodě Ecce Homo, v Kategorii 1 byla sedmá a pátá pak ve Skupině 1. V tomto závodě uspěla v hodnocení Mistrovství Evropy, kde absolutně obsadila třiadvacátou příčku, ve Skupině 1 skončila šestá za což získala 8 bodů a v hodnocení v evropského šampionátu je na třináctém místě. Autoklub ČR v závodech do vrchu vypisuje samostatnou kategorii – Trofej Junior, určenou pro jezdce a jezdkyně, které v tomto roce dosáhnou maximálního věku 27 roků. Po dvojím vítězství na Zámeckém vrchu si připsala další tři prvenství a to dvakrát v Ústí a jednou ve Šternberku. Celkový bodový účet je 125 bodů a patří ji třetí místo.

Milan Svoboda na Ústecké 21

MILAN SVOBODA, Automotoklub Pelhřimov, BRC CM05 Evo, Třída E2SC-1400, Pelhřimov

Po delší době se představil na Ústecké 21 se sportovním vozem (naposled startoval v roce 2022 na Albrechtickém kopci v Lanškrouně) s nímž se umístil v absolutním pořadí na patnáctém a šestnáctém místě. V Kategorii 2 – otevřené vozy byl dvakrát dvanáctý a dvě druhá místa si vyjel ve třídě a v ní je druhý s 36 body.

Jaroslav Prášek na trati Ústecké 21

JAROSLAV PRÁŠEK, GT2 Motorsport s.r.o., Chevron B42 F2, Divize 2, Třída K5/E5, historické automobily, Kynice na Havlíčkobrodsku

Jaroslav Prášek pokračoval ve své „krasojízdě“ v Divizi 2 s formulovým vozem Chevron B42 F2. Nepoznal v domácím šampionátu jiné umístění než první místo ve všech pěti závodech. Se 120 body je přesvědčivě na vedoucí pozici v uvedené Divizi 2. Na Ecce Homo uspěl i v evropském měření sil, když start v šampionátu historiků FIA-HHC proměnil ze 33 startujících ve druhé místo absolutního pořadí a za umístnění v Kategorii C5 získal 21 bodů a je na děleném šestém místě.

Martin hort na archivním záběru ze Zámeckého vrchu 2023

MARTIN HORT, Peugeot 106, třída E1H-1600, AUTOKLUB ČESKÁ TROFEJ,  Lipník u Hrotovic na Třebíčsku,

Mezi šestadvacet jezdci, kteří dosud bodovali, je v absolutním pořadí Martin Hort na pátém místě se ziskem 70 bodů, které získal ve všech devíti odjetých závodech. V Liberci skončil pátý a čtvrtý, na Ústecké 21 mu patřilo deváté a sedmé místo a na Ecce Homo vybojoval svým časem  šesté místo. Ve třídě si vyjel devět prvních míst za což má 225 bodů a více jak stobodový náskok před druhým jezdcem v pořadí.

Nyní budou mít jezdci Mistrovství ČR „prázdniny“ do poloviny července kdy se ve dnech 14. – 16.  pojede jubilejní X. Vrbenský vrch ve Vrbně pod Pradědem. Jezdci České trofeje budou závodit ještě v červnu a to 16. – 18. , kdy  společně s jezdci série MHCC   startovat na trati VI. Vírských serpentin mezi Vírem a Bystřici nad Pernštejnem.

foto : Czech Hill Climb Photographs