Závěr sezóny v Divákách byl pro jezdce z Vysočiny opět úspěšný

Letošní závody seriálu Autoklub Mistrovství ČR i mezinárodního závodu Maverick Rescue Euro Cup 2018 automobilů do vrchu ukončila PRAMOS Divácká 13 na trati nedaleko jihomoravských Hustopečí. Pouze pro účastníky Autoslalomu to byl závod předposlední.

V Divákách se vedlo velmi dobře  jezdcům z Vysočiny. Dvě absolutní vítězství v závodech mistrovství republiky získal jezdec Luiqi Moly Racing Teamu, David Komárek na voze Norma  M20FC EVO Komvet. Body za tato vítězství posunula jezdce z Okříšek u Třebíče před jeho týmového kolegu, Marka Rybníčka z Náměště nad Oslavou na celkové druhé místo. Ten po zisku titulu mistra republiky v Divizi II, který potvrdil na předcházejícím závodě ve Šternberku,  v Divákách  již nestartoval. David Komárek vyhrál dvakrát Divizi III, Skupinu E2-SC a Třídu do 3000 ccm a tím přidal k titulu absolutního vícemistra mistrovské tituly v uvedené skupině a třídě, v divizi skončil na druhém místě. „Po první polovině šampionátu, kdy si naše Norma postavila hlavu a moc nefungovala, je to parádní výsledek, o kterém se mně vůbec nezdálo“ zhodnotil své účinkování Komárek. Byla to jeho pátá sezóna s Normou – 3x absolutní mistr a dvakrát vícemistr. V Divákách se s tímto vozem rozloučil a v dílnách Komvetu je již v  přípravách nový vůz na příští rok.

Dalším vysočinským jezdcem, který získal dva tituly mistra republiky je Drahoslav Šubert z Náměště nad Oslavou. Ten s vozem Mitsubishi Lancer WRC 05 exceloval ve Skupině  E1 a Třídě nad 3000 ccm. V Divákách se dvakrát postavil na stupně vítězů v absolutním pořadí, kde dojel na třetím místě a získané body mu přinesly krásnou sedmou příčku v konečném hodnocení. Divizi II dvakrát v Divákách vyhrál a celkově skončil na třetím místě.

Třetím úspěšným jezdcem byl v závodě Autoklub Česká Trofej Petr Dlouhý z Ledče nad Sázavou. Ten po úspěšném vstupu do Třídy Sprint Car- 600 na Ústecké 21, získal za dvě vítězství v Divákách  20 bodů a v celkovém hodnocení šampionátu této třídy skončil s 37,5 bodem na druhém místě.

Celkem deset jezdců z Vysočiny se představilo v mezinárodním závodě Maverick Rescue Euro Cup 2018.

Největšího úspěchu v Divákách dosáhl jezdce VPK motors, Jarda Kašpar z Dukovan, který s vozem Mitsubishi EVO 9 obsadil dvakrát druhé místo v absolutním hodnocení a dvakrát byl druhý mezi jezdci se soudobými vozy. Prvenství mu patřilo opět dvakrát ve skupině S1 a ve třídě čtyřkolek S1 nad 2000 ccm. Úspěšný byl i druhý Kašpar a to Vilém z Rapotic, který s „repasovanou“ Škodou Fabii RS, získal pro tým VPK motors šesté a sedmé místo v celkovém pořadí. Stejně byl klasifikován v kategorii soudobých vozů, druhý skončil v obou závodech ve skupině S1 a dvě veledůležitá vítězství zaznamenal ve třídě S1 do 2000 ccm, která mu zabezpečila celkové prvenství v této třídě se 195 body.  Jeho dablér, Filip Cakl z Kralic nad Oslavou, dojel v absolutním pořadí na 25. místě v sobotu a v neděli si polepšil a skončil 17. Ve skupině S1 byl sedmý a pátý, stupně vítězů si vyjel ve třídě S1 do 2000 ccm, kde byl v sobotu na bronzovém stupni, v neděli pak na stříbrném.   Úspěchem skončily oba závody pro jedinou ženu ve startovním poli MREC, Kristýmu Fillovou ze Sudic u Náměště nad Oslavou, startující s vozem Mitsubishi EVO v týmu KRTZ . Absolutně v soudobých vozech skončil šestnáctá, v neděli se dostala svým výkonem mezi desítku nejrychlejších, na deváté místo. Ve skupině S1 si připsala dvě třetí místa a ve třídě S1 čtyřkolek nad 2000 ccm, skončila dvakrát na druhém místě za Jardou Kašparem.

Tři jezdci z Vysočiny se představili ve třídě E1 do 1400 ccm. Nejlépe si v této třídě vedl jezdec z Humpolce, Bohuslav Krejčí s vozem Škoda Rapid z týmu KR pro Škoda historik. Před závodem v Divákách byl jedním z aspirantů na celkové prvenství v této třídě, ale  „spackaná“ druhá jízda sobotního závodu znamenala celkově až páté místo a i když v neděli skončil druhý a při dvojím prvenstvím největšího soupeře Petra Šrahůlka, znamená pro Krejčího celkové druhé místo. Dvakrát čtvrté místo ve čtrnáctistovkách, posunulo jezdce třebíčského týmu Skalda Racing, Milana Strosze na voze Škoda Fabia, na celkovou třetí pozici v konečném pořadí. Jeho dablér, další třebíčský jezdec David Oravec vybojoval v sobotu stupně vítězů za třetí místo, v neděli byl ve třídě na páté pozici a v celkovém hodnocení skončil na čtvrtém místě.

První a druhá místa si mezi startujícími na historických automobilech rozdělili jezdci jihlavského Historic racing clubu, Pavel Vratil a Milan Zelený. Přestožebylo před závodem v Divákách o jejich pořadí v absolutním hodnocení, předvedli se svými vozy výborné výkony. Pavel Vratil s vozem Opel Kadett Gsi sice v sobotu podlehl o 0,67 sekundy Milanu Zelenému, ale ten mu prohru oplatil v nedělním závodě, když ho porazil o více jak 3,5 sekundy. Pavel Vratil ještě dvakrát zvítězil ve třídě HA1 do 2000 ccm, Milan Zelený se Škodou 130 LR byl dvakrát nejdrychlejší ve třídě HA 1 do 1300 ccm. Nováčkem mezi startujícími na historických automobilech byl David Šplíchal z Bohušic nedaleko Jaroměřic nad Rokytnou. Ten s vozem VW Golf startoval ve třídě HA1 do 2000 ccm a úvod se mu velice podařil. Mezi historiky absolutně skončil dvakrát na čtvrtém místě a ve třídě si vyjel dva poháry za druhá místa. Ty hrdě vystavil v sobotu za oknem svého závodního vozu při prezentaci na Fichtl Cupu v Ostašově.

Předkrmem Divácké 13, byl páteční závod Autoslalomu. Jednalo se o předposlední podnik celého seriálu, na jehož startu se představilo 23 jezdců a mezi nimi byli i tři z Vysočiny. Jedno vítězství a jedno třetí místo si vyjel jihlavský jezdec Roman Houska z týmu SPZ-Vysočina s vozem BMW M3e46. Čtvrté a druhé místo získal jeho týmový kolega, Tomáš Homola na BMW E30 a třetím jezdcem byl Lukáš Marek z Historic Racing clubu Jihlava, který s vozem BMW E36 skončil na sedmém a šestém místě. Před závěrečným závodem, který se má uskutečnit na brněnském Automotodromu v neděli 21. října, je na čele klasifikace Homola se 199 body, druhý je Houska se 170 body, Marek má 148 bodů je čtvrtý.