Takhle rychle jsem ještě nikdy na Ještědu nebyl.

Marek Rybníček na trati závodu v Liberci.

krásná charakteristika slovy Marka Rybníčka, která patřila posledně odjetého závodu Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu, jenž se poprvé v historii konal v Liberci.

Nový závod sebou přinesl nulové zkušenosti s tratí, takže bylo nejprve potřeba pořádně se seznámit s nástrahami nové tratě a posbírání co nejvíce informací pro dvojzávod, který se během víkendu konal. Délku tratě stanovili pořadatelé na rovné 3 kilometry a start závodu byl kousek od tramvajové točny v Horním Hanychově směrem na Ještěd. Profil tratě byl poměrně náročný bez výrazných „orientačních bodů“ v okolí tratě a povrch tratě byl tvořen nezvykle kluzkým asfaltem. Všechny tyto podněty museli jezdci přednést do svých osmi víkendových jízd.

Pořadatelé se velmi snažili uspořádat závod na úrovni, což se jim z pohledu LMRT povedlo. Celý závodní víkend fungovala organizace výborně a byla radost pod Ještědem závodit. V sobotu sice příliš nepřálo počasí a studené pneumatiky tak na kluzkém povrchu klouzaly ještě více, nicméně v neděli si vychutnali jezdci závody pod modrou oblohou.

Správnou rychlost musel bez bližších soupeřů i Marek Rybníček. Lídr divize 2 se tradičně blížil časům sportovních prototypů a po celý víkend tak s přehledem vévodil výsledkovým listinám skupiny E2-SH i divize 2. V sobotu k těmto prvenstvím navíc přidal absolutní druhé místo, když využil předností svého speciálu Ford Fiesta WRC EVO s pohonem všech kol a díky absolutně nejrychlejšímu času ve druhé jízdě závodu bral absolutní stříbro. „Závodní víkend jsem si nadmíru užil. Trať je to na české poměry specifická, hlavně svým uklouzaným povrchem. Takové asfalty známe spíše ze Slovinska, ale já si nemůžu stěžovat, pro moji koncepci vozu to byla spíše výhoda. S kopcem jsem si myslím poradil vcelku dobře, stanovili jsme nový rekord tratě pro naši skupinu a samozřejmě dosažené úspěchy v obou dnech jsou výsledkem dobré práce týmu. Fiesta fungovala tento víkend parádně a já můžu jen říct, že se těším na další závody, které nás ještě čekají,“ konstatoval po úspěšném víkendu Marek Rybníček.

Liqui Moly Racing Team „čeřil vodu“ i v nejrychlejší kategorii, David Komárek měl pod Ještědem velkého soupeře v podobě Oselly Miloše Beneše. Sobotní tréninky ukázaly, že opět duo Komárek-Beneš bude udávat tempo závodu a těsné rozestupy to potvrzovaly. Při rekapitulaci sobotního závodu musíme upozornit, že právě tyto jízdy rozhodly o osudu celého závodního víkendu pro Davida Komárka. Po první jízdě si s těsným odstupem držel druhou průběžnou příčku za Milošem Benešem, který mu poodjel o 0,8 sekundy. Do druhé jízdy tak bylo vše otevřené a navíc, jak už bylo uvedeno, na trať se snesla voda a tak byla situace zcela odlišná od první jízdy. David toužil získat cenný skalp a pokusit se vyhrát. Ve výjezdu jedné ze zatáček, ale dostal akcelerační smyk, na který nedokázal zareagovat a problém byl na světě. Vylomené kolo a poškozený vůz nedokončil druhý sobotní závod a David byl nucen odstoupit. Na tým Liqui Moly Racing tak po Davidových problémech čekal další závod, tentokrát noční. Mechanici udělali maximum pro opravení pochroumané Normy M20FC Komvet. Ve dvě hodiny ráno bylo hotovo a vůz byl připraven alespoň pro nastoupení do nedělního závodu: „Kluci byli šikovní, zvládli dát auto do pojízdného stavu, ale samozřejmě nebude vůz 100%. Napáchal jsem větší škody, které není možné na místě dát zcela do pořádku. V neděli tak budu muset především dokončit závod, nikoliv závodit,“ mluvil o své situaci vedoucí muž domácího šampionátu David Komárek.

V neděli  nemohl  David Komárek nemohl jet s opravovaným vozem zcela naplno. Tedy podruhé byl vítězem Miloš Beneš, nedělní stříbro si připsal David Komárek a Jiří Špalek si připsal třetí absolutní příčku stejně jako v sobotu.

Liqui Moly Racing Team odjížděl z Liberce z rozporuplnými pocity. David s myšlenkami na nutné opravy a ztenčený náskok na čele hodnocení českého šampionátu. Marek nadšený z dobře fungující Fiesty. Urovnat si své závodní zážitky mohou v nastalé pauze, která bude přerušena druhý červencový víkend na slovenské Babě alias Pezinku, kde se po delší době vrací český šampionát.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*