Mistrovské tituly pro jezdce z Vysočiny v Mistrovství ČR v závodech automobilů do vrchu 2023

Liqui Moly Mistrovství České republiky v závodech do vrchu pro rok 2023 mělo na programu celkem 7  podniků z nichž šest se jich jelo jako dvojzávody, jeden Ecce Homo ve Šternberku měl závod jediný. Začínalo se při Prologu na brněnském Automotodromu na počátku dubna v protisměru na zkrácené trati, o prvním květnovém víkendu se závodilo na Zámeckém vrchu v Náměšti nad Oslavou. Třetí zastavení série bylo na Ještědu v Liberci a květnový program uzavřela Ústecká 21 v Ústí nad Orlicí. Začátek června patřil nejslavnějšímu vrchu u nás, Ecce Homo ve Šternberku. Ve Vrbně pod Pradědem se utkali vrchaři v polovině července,  v Lanškrouně na Albrechtickém kopci se uskutečnil závěr celé série  ve druhé polovině srpna.

Albrechtický kopec 2023 – Lanškroun – 30 – Komárek David – McLaren F1 EVO2019 – Skupina 1

LIQUI MOLY MISTROVSTVÍ ĆR V ZÁVODECH DO VRCHU SOUDOBÝCH AUTOMOBILŮ

V absolutním pořadí bodovalo celkem 22 jezdců mezi nimiž se v žádném případě neztratili  i tři účastníci  z našeho Kraje Vysočina. Jen těsně pod stupni vítězů,  na čtvrtém místě se umísttil  DAVID KOMÁREK z Okříšek na Třebíčsku. Přestože  do domácího mistráku naskočil až od druhém podniku na Zámeckém vrchu.  si celkově vybojoval 121 bodů. Startoval s osvědčeným vozem McLaren F1 EVO 2019 za znojemský tým KRTZ Motorsport. Třikrát si vyjel třetí místo, pětkrát by čtvrtý a jednou bodoval za páté a jednou za sedmé místo. Vše si ovšem vynahradil David Komárek  v Kategorii 1 a Skupině 1 – uzavřené vozy, kde se stal dvojnásobným  Mistrem ČR. V Kategorii 1 devětkrát vyhrál a jednou byl druhý a celkově získal 243 body. Ve Skupině 1 bral deset vítězství za což získal 250 bodů.

Zámecký vrch MANN-FILTER 2023 – 37 – Rybníček Marek – KTM X-BOUW GTX – Ketegorie 1 03

Absolutně pátým nejlepším jezdcem se stal jezdec z Náměště nad Oslavou, MAREK RYBNÍČEK. Ten opět startoval se speciálem KTM GTX-BOW v týmu ACCR Liqui Moly CZ. Za dvě čtvrtá místa, čtyři pátá, dvě šestá, čtyři sedmá a jedno desátá místo, mu přineslo celkový zisk 105 bodů. V Kategorii 1 skončil Marek Rybníček na druhém místě se 208 body, které získal za čtyři vítězství, pět druhých a jedno třetí místo. Celkové vítězství si připsal ve Skupině 2, kde desetkrát vyhrál a získal 250 bodů. Těchto úspěchů dosáhl i přes nehodu ve Vrbně pod Pradědem a  náročnou opravu svého speciálu.

Úspěšně si vedla týmová kolegyně Davida Komárka, KRISTÝNA FILLOVÁ, která v absolutním hodnocení skončil na patnáctém místě s 10 body. Získala je s vozem Mitsubishi Lancer EVO IX za dvě osmá umístění ve Vrbně pod Pradědem a deváté pořadí v prvním závodě na Zámeckém vrchu. V Kategorii 1 si jezdkyně ze Sudic u Námětě nad Oslavou si vyjela celkovou bronzovou příčku se 109 body, které získala za tři třetí, čtyři čtvrtá jedno páté a jedno sedméí místo. Ve Skupině 1 se umístnila se 145 body na druhém místě. Celkové vítězství získala v České Trophy Junior, vypsané pro soutěžící , kteří dovršili v tomto roce věk 27 let. V této skupině bodovalo 12 juniorů, Fillová získala 225 bodů, když devětkrát vyhrála.

AUTOKLUB MĆR V ZÁVODECH HISTORICKÝCH AUTOMOBILŮ 2023

Kraj Vysočina měl mezi historiky dvojí zastoupení v Divizi 2 pro závodní a sportovní automobily. Po loňském těsném úniku titulu mistra si v letošním roce vše vyhradil titulem mistra ČR  JAROSLAV PRÁŠEK s formulovým vozem Chevron B42 F2. Jezdec z Kynice na Havlíčkobrodsku startoval v týmu GT2 Motorsport s.r.o. Desetkrát vyhrál, do závěrečného účtování se mu body za dvě vítězství škrtala a tak získal 120 bodů. První byl i v Kategorii K5 závodní jednomístné vozy a Třídě E5 na 1600 ccm.

Albrechtický kopec 2023 – Lanškroun – 04 – Prášek Jaroslav – Chevron B42 F2 – HA-K5-E5

Druhým želízkem měl být žďárský jezdec LUBOMÍR DOLEŽAL  s formulovým vozem MTX 1-06 B. Pátý jezdec loňského šampionátu však startoval v Kategorii K5 a Třídě E 4 do 1600 ccm pouze v úvodním podniku Prolog na brněnském Automotodromu, v dalších závodech již nestartoval.

AUTOKLUB ČESKÁ TROFEJ V ZÁVODECH DO VRCHU 2023

Česká Trofej měla o dva podniky více než  série mistrovských závodů. Navíc se jelo na Vírských serpentinách a Divácké 13. Výsledková listina obsahuje seznam dvaceti pěti jezdců, kteří startovali nejméně ve dvou podnicích a získali body. Mezi těmito figuruje na šestém místě jediný zástupce našeho kraje, MARTIN HORT z Lipníku u Hrotovic na Třebíčsku. S vozem Peugeot 106 vyjel 90 bodů. Třikrát skončil čtvrtý, dvakrát byl pátý, třikrát šestý jednou sedmý a dvakrát

Martin Hort na archivním záběru ze Zámeckého vrchu 2023

dojel devátý. Stal se přesvědčivým vítězem Třídy E1H – 1600 se ziskem 268 bodů, když si připsal deset prvenství a jedno druhé místo.

Všem jmenovaným blahopřeje k jejich úspěšným startům a výsledkům redakce Motoru Vysočiny.