Marek Rybníček vybojoval druhé místo v absolutním pořadí Mistrovství ČR v závodech automobilů do vrchu 2022.

Již pěknou řadu let brázdí po domácích i zahraničních tratích závodů automobilů do vrchu náměšťský jezdec MAREK RYBNÍČEK. Ne jinak tomu bylo i v roce 2022. Pojďme se poohlédnou za letošní vydařenou sezónou jezdce LIQUI MOLY RACING TEAM  klubu v AČR jak se mu vedlo na  tratích do vrchu, kde startoval  s vozy KTM X-BOW GTX a Nova Proto NP 01.

Do série AUTOKLUB Mistrovství ČR mohl vstoupit až při druhém ze sedmy plánovaných podniků, na domácí trati v Náměšti nad Oslavou při 41. ročníku Zámeckého vrchu MANN-FILTER. Tam získal dvakrát druhé místo absolutně a připsal si prvních 36 bodů. Dalších 15 bodů si následně vyjel na slavném vrchu Ecce Homo ve Šternberku za třetí místo, tam se jel pouze jeden závod. Poté startoval na Ústecké 21 v Ústí nad Orlicí, kde se mu nedařilo podle jeho představ. Sobotní závod dokončil na sedmém místě, v neděli se posunul o dvě příčky výše na páté místo.  Chuť do závodění se mu vrátila na dalším podniku jímž byl Vrbenský vrch ve Vrbně pod Pradědem. Tak dojel dvakrát druhý za vítězným Petrem Trnkou. Největšího dílčího výsledku dosáhl Marek na Albrechtickém kopci, kde v sobotním závodě nenašel přemožitele z Lanškrouna si odvez pohár za vítěze v absolutní klasifikaci, a že mu trať vyhovovala potvrdil třetím místem v nedělním závodě. Poslední zastávkou letošní sezóny AUTOKLUB Mistrovství ČR v závodech automobilů do vrchu byl podnik na brněnském Automotodromu, kterou si Marek okořenil zapůjčením vozu královské kategorie skupiny E2SC, třídy do 3000 ccm – Nova Proto NP 01 od špičkového evropského vrchařského jezdce, Francouze Sébastiena Petita. Přestože nebylo moc času na sžíváním se s novou závodní technikou skončil dvakrát na třetím místě a tím uzavřel své letošní účinkování v republikovém mistrovství se ziskem 173 bodů za jedno první místo, čtyřikrát byl druhý a stejně tak byl třetí, jednou skončil pátý a jednou sedmý.

Marek Rybníček při testování vozu NOVA PROTO NP01

Díky parádním výsledkům se po letošní sezóně může Marek Rybníček pochlubit 2. místem v absolutním pořadí AUTOKLUB Mistrovství České republiky pro rok 2022, a dalšími tituly mistra republiky v Kategorii I – cestovních vozů, kde byl osmkrát na prvním místě, pouze jedenkrát, a to na Ústecké 21 skončil v sobotu na druhém místě. Celkový zisk byl 218 bodů. A nesmíme zapomenout na mistrovský titul za vítězství ve Skupině 2, kde nepoznal žádného přemožitele a za devět vítězných závodů získal 225 mistrovských bodů.

Největší spokojenost zavládla u Marka Rybníčka při zisku prvenství na III. GMS Albrechtickém kopci, Memoriálu Jiřího Lose v sobotním závodě, který absolvovali jezdci mistrovství republiky na trati zkrápěné deštěm. Úspěchem také skončil jeho vstup do série na domácím Zámeckém vrchu. Tam v nedělním závodě zajel čas 59:15 sekundy a tímto byl nejrychlejší ze všech startujících účastníků republikového mistrovství z obou závodů.

Důvodem opožděného vstupu do série AUTOKLUB Mistrovství ČR byly formální problémy s homologaci závodního speciálu KTM X-BOW GTX. Marek Rybníček přesto si úvodní podnik „GMS“ PROLOG na brněnském Automotodromu nenechal ujít a zúčastnil se v rámci testování před mistrovskou sezónou závodu v hodnocení seriálu mezinárodního závodu Maverick Hill Climb Czech 2022. Tam skončil dvakrát na třetím místě za Komárkem a Špalkem. V této sérii se započítávaly do konečného hodnocení všechny dosažené výsledky, a přestože se Marek již dalších závodů v tomto seriálu nezúčastnil, byl hodnocen v konečném pořadí se 64 body na 26. místě, mezi soudobými automobily byl s 24 body sedmnáctý a ve třídě E1+3000/2WD se umístil jako čtvrtý se 40 body.

S vozem KTM X-BOW GTX to byla pro Marka Rybníčka druhá sezóna. Ukázalo se, jak důležité byly starty v roce 2021 v Maverick Hill Climb Czech v týmu Nutrend Czech Teamu, které byly více jako testovací, přesto Marek skončil sedmý absolutně a vyhrál třídu E1+3000/2WD.  Důkladná příprava vozu na letošní sezónu přinesla Markovi velký úspěch v republikovém mistrovství.

Sotva skončila sezóna již začíná příprava a plánování té sezóny příští, kdy by se chtěl Marek Rybníček soustředit převážně na porovnávání sil s mezinárodní konkurencí na zahraničních tratích. Jediné co je zatím jisté že po dvouletém testování na domácích tratích opět usedne do svého KTM X-BOW GTX.

Touto cestou by chtěl Marek Rybníček poděkovat všem, kteří ho podporovali a bez nichž by se nemohl závodů účastnit. Jde především o sponzory, mechaniky, realizační tým a v neposlední řadě i celé rodině.