Liberecký Ještěd nezastavil úspěchy Liqui Moly Racing Teamu v letošní sezóně.

O víkendu 16. – 17. června 2018 se uskutečnil čtvrtý podnik letošního seriálu Autoklub Mistrovství ČR v závodech do vrchu v Liberci, nesoucí název HOSTR Prix Liberec 2018, který se jel již po druhé společně se seriálem závodů automobilů do vrchu, EDDA Cup. Na startu dvoudenních závodů se prezentovalo téměř 130 jezdců pro oba seriály. Na startovní čáru mistrovského závodu, na trati na vrchol Ještědu, se postavila i čtveřice reprezentantů  Liqui Moly Racing Teamu, Marek Rybníček, Martin Jerman a manželé Gabriela a Filip Sajlerovi.

Marek Rybníček Ford Fiesta WRC EVO – HOSTR Liberec 2018 – foto Filip Žídek

Velký úspěch slavil Marek Rybníček (Ford Fiesta WRC), který v obou závodech obsadil v absolutním pořadí druhé místo za vítězným Milošem Benešem, byl nejrychlejší mezi všemi startujícími „plechovými“ vozy. Zvítězil ve třídě E2SH nad 3000 ccm a ve druhé jízdě nedělního závodu vytvořil nový  rekord trati mezi cestovními vozy, když dosáhl času 1:24,53 min a stávající překonal o více jak jednu sekundu. A co řekl Marek Rybníček k závodu: „Krásné počasí, parádně zvládnutý závod ze strany pořadatelů a perfektně fungující auto, to jsou všechny podmínky ke spokojenosti“ Marek Rybníček je po odjetých závodech v absolutním pořadí na druhém místě se ziskem 70 bodů, v divizi II. je se 135 body suverénním vedoucím jezdcem a stejně tomu je také ve třídě E2 SH nad 3000 ccm, kde nasbíral celkem 75 bodů.

Martin Jerman – Lamborghini Gallardo GT3 – HOSTR Liberec 2018 – foto Filip Žídek

Martin Jerman se po úspěšném startu na 23. Internationales ADAC Glasbachrennen v Německu, který byl součásti seriálu ME, kde skončil týden před libereckým závodem na třetím místě, představil se svým vozem Lamborghini Gallardo GT 3 na trati pod Ještědem.  V sobotním závodě si dojel po dvou jízdách pro absolutně pátou příčku a bez problémů vyhrál třídu vozů GT a jeho nejrychlejší čas 1:35,69 min. byl docílen v první závodní jízdě. V neděli to už tak slavné nebylo, neboť v první jízdě „vyrobil“ hodiny a do cíle dojel s velkou ztrátou a v celkovém hodnocení to znamenalo až druhé místo ve třídě GT za vítězným Zdeňkem Kmínkem.  V absolutním pořadí po libereckém závodě je Martin Jerman na desátém místě s 19 body a je na čele třídy GT se ziskem 67,5 bodů.

Filip Sajler – Mitsubishi Lancer EVO X – HOSTR Liberec 2018 – foto Jan Pánek

Stejně jako ve Šternberku, tak i v Liberci se odehrály velké bitvy ve skupině N. Tentokrát porážku z minulého závodu oplatil Filipovi Sajlerovi vítězný Tomáš Vavřinec. V sobotu zaostal Filip za Tomášem Vavřincem po dvou jízdách o 1,08 sekundy, v neděli to bylo 2,24 sekundy. A tak si nakonec mezi sebou zazávodili o manželské přeborníky Filip s Gabrielou. V sobotu skončil v absolutním pořadí Filip na šestém místě a Gabrielu odsunul na příčku sedmou, když ji porazil o 1,08 sekundy. Ještě dramatičtěji skončil nedělní závod. V první jízdě byl Filip o 0,03 sekundy rychlejší než Gabriela.  Ve druhé jízdě oplatila svému muži prohru z úvodní jízdy  a byla rychlejší o 0,02 sekundy, ale nakonec se s náskokem 0,01 sekundy umístil ve třídě N nad 3000 ccm na druhém místě Filip a třetí skončila Gabriela. V celkovém hodnocení skončil Filip pátý a Gabriela šestá. Zajímavé je také pořadí po libereckém závodě, v absolutním hodnocení je Filip Sajler na osmém místě s 22 body a Gabriela pak se 14 body je dvanáctá. Daleko sledovanější je pořadí ve skupině N, kde kraluje Filip Sajler s 57,5 body, druhá je jeho manželka Gabriela s 51,5 bodem a třetí místo patří Tomáši Vavřincovi, který si dosud vyjel 37,5 bodu.

Garbriela Sajlerová – Mitsubishi Lancer EVO X- HOSTR Liberec – foto Filip Žídek

Ve výčtu jezdců Liqui Moly Racing Teamu není David Komárek, kterému se nepodařilo zprovoznit jeho Normu po technické závadě, která ho potkala na závodě Ecce Homo ve Šternberku a z důvodu pracovního vytížení se nemohl libereckého závodu zúčastnit ani Jirka Špalek. Oba by jistě se svými Normami „tvrdili  muziku“ na nejvyšších příčkách.

Na jezdce nyní čeká druhý vrchol sezóny a to bude start u našich sousedů, na Slovensku, kde se ve dnech 20. – 22. července uskuteční jubilejní XXXV. ročník Dobšinského kopce. Ten patří již několik roků do seriálu Mistrovství Evropy a také se zde odehraje osmý závod Autoklub Mistrovství ČR automobilů do vrchu.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*