Kristýna Fillová se zapsala do historie závodů automobilů do vrchu

O druhém zářijovém víkendu se uskutečnily v jihomoravské obci Diváky nedaleko Hustopečí tradiční závody automobilů do vrchu. Na trať PRAMOS Divácké 13, dlouhé 2400 metru, přijeli bojovat o poslední mistrovské body účastnící mezinárodního mistrovství automobilů do vrchu Liqui Moly Maverick Hill Climb Czech 2023, České trofeje v závodech automobilů do vrchu pod hlavičkou Autoklubu ČT. Třetím seriálem, jehož účastníci bojovali o své mistrovské body, byli jezdci mezinárodního seriálu Maverick Slalom Trophy 2023, pro které se nejednalo o poslední mistrovský závod sezóny, tímto závodem vstoupil seriál do druhé poloviny šestidílného kalendáře seriálu. Na startovní čáru závodu se o víkendu 9. – 10. září 2023 postavila dohromady téměř stodvacítka jezdců.

MAVERICK HILL CLIMB CZECH – SOUDOBÉ AUTOMOBILY

Přestože o letošním vítězi mezinárodního mistrovství v závodech automobilů Liqui Moly Maverick Hill Climb Czech 2023 se rozhodlo již v předcházejícím závodě na Albrechtickém kopci, souboj o další pořadí jak v celkové klasifikaci, tak jednotlivých třídách si nenechalo ujít sedmdesát čtyři startujících, z kterých bylo 56 na soudobých automobilech.

Sobotní závod ovládl podle předpokladů brněnský JIŘÍ ŚPALEK, který startoval s vozem Norma M20FC v týmu Komvet Racing. Druhé místo vybojoval již jistý absolutní vítěz letošního mistrovství MHHC 2023 PETR TÜRK s Mitsubishi Lancer EVO IX, před nejrychlejší ženou ve startovním poli KRISTÝNOU FILLOVOU  z týmu KRTZ motorsport – KOMVET racing. Jezdkyně ze Sudic u Náměště nad Oslavou startovala s vozem Mitsubishi Evo Komvet, s nímž dvakrát vyhrály třídu E1+2000/4WD. Čtvrtým nejrychlejším jezdcem sobotního programu v Divákách byl RADEK KOLBÁBEK s vozem Ford Sierra 500 z týmu LRT Profi Performance a nejrychlejším jezdcem na formulovém voze byl pátý MICHAL MELŠA na formuli Opel Lotus. Body za šesté místo vybojoval hostující pravidelný účastník letošního Mezinárodního mistrovství ČR v závodech automobilů do vrchu 2023 PAVEL BEJDA na voze Porsche 911 a nejrychlejším zahraničním jezdcem sobotního závody se stal rakouský jezdec ROLAND EDER startující s vozem VW Scirocco. Další pravidelný účastník MM ČR ZDENĚK KMÍNEK obsadil osmé místo s Lamborghini Gallardo GT3. Na deváté příčce mezi soudobými vozy skončil rakouský formulový jezdec CHRISTIAN FERSTL s formulí Tattus Honda z týmu SKI Modřice/Mad Racing Power a desítku nejrychlejších uzavřel FILIP KREJČÍ se Subaru Impreza Type RA z týmu HOKRmotors Racing ze Spešova u Blanska.

Nedělní závod se zapsal do historie závodů automobilů do vrchu v České republice, když se už podruhé v letošní sezóně podařilo zvítězit v absolutní klasifikaci Mezinárodního mistrovství v závodech automobilů do vrchu Liqui Moly Maverick Hill Climb Czech KRISTÝNĚ FILLOVÉ. Při závodě na Vírských serpentinách byla nejrychlejší v seriálu, ale tentokrát už byla nejrychlejší z celého startovního pole, čímž vyrovnala historický zápis EDITY PRÁŠKOVĚ v podobě vítězství v závodu do vrchu na Suchý vrch v roce 2007.

Druhý skončil PETR TÜRK a stupně vítězů v absolutní klasifikaci doplnil třetí PAVEL BEJDA. Nejrychlejším formulovým jezdec nedělního závodu se stal čtvrtý CHRISTIAN FERSTL před pátým MICHALEM MELŚOU. Body za šesté místo si z nedělního závodu připsal RADEK KOLBÁBEK a za sedmé místo FILIP KREJČÍ. Do nejlepší desítky jezdců nedělního závodu v hodnocení soudobích vozů se proti sobotě probojovala trojice jezdců. Osmé místo vybojoval STANISLAV FIRTL na voze Škoda Octavia TDi.   Při premiérovém startu vozu Toyota Yaris GR z dílen Komvet Racingu si za jeho volantem vybojoval deváté místo, legenda závodů automobilů do vrchu, JAROMÍR MALÝ. Desítku nejlepších uzavřel JAN OSLADIL st. na formuli Tattus Renault.

MAVERICK HILL CLIMB CZECH – HISTORICKÉ AUTOMOBILY

Mezi šestnácti startujícími jezdci s historickými automobily nenašel v obou závodech přemožitele PETR ŽÁČEK z Turnova týmu Legendy s vozem Audi Sport Quattro S1. V sobotu vybojoval druhou příčku jezdec týmu garage Flora z Bohušic u Jaroměřic nad Rokytnou DAVID ŠPLÍCHAL. Z Diváků si odvezl poháry za sobotní i nedělní třetí místo LUKÁŠ STRNAD startující se Škodou 130 LR. Sobotní čtvrté a nedělní páté místo je vizitka nejlepšího zahraničního jezdce, rakušana THOMASE SCHÜTZE, který vodil pro trati PRAMOS Divácké 13, nádherný Renault 5 Alpine. Do nejlepší pětky mezi historiky se v sobotu probojoval MICHLA KAŠÁK, který startoval s vozem Opel Astra GSi. Svoji kvalitu po sobotních technických problémech předvedl v neděli MICHAL POLEHLA týmu Osaka racing s vozem Honda Ee9 Civic. Jezdec z Rapotic vybojoval druhé místo v absolutní klasifikaci historiků. Body za čtvrté místo z nedělního závodu si z Diváků odvezl se startovním číslem 444 jezdící MICHAL NEČAS na voze Honda Civic.

MAVERICK HILL CLIMB CZECH – LADY TROPHY

Stupně vítězů v hodnocení dámské kategorie opanovala po oba závody   KRISTÝNA FILLOVÁ (KRTZ motorsport – KOMVET racing) s vozem Mitsubishi EVO Komvet. Druhé místo v sobotu vybojovala stále se zlepšující NICOL GRÜNEROVÁ, jejímž závodním náčiním v Divákách byl Ford Fiesta. Na třetí stupínek vystoupila JANA ŠPAČKOVÁ startující s formulí Ford Mygale. V nedělním závodě si pořadí na stupních vítězů prohodily.

MAVERICK HILL CLIMB CZECH – JUNIOR TROPHY

Juniorská trofej měla na víkendových závodech stejné pořadí na prvních dvou stupíncích, když vítězství vybojoval MICHAL MELŠA na formuli Opel Lotus a dvakrát druhé místo obsadil MATĚJ NADUCHAL s vozem Škoda 130R/H. V sobotním závodě vybojovala třetí místo mezi juniory NICOL GRÜNEROVÁ. V neděli ji vystřídal na třetím stupínku na stupních vítězů MAXMILIAN KEPEŇ startující na s vozem Citroen Saxo VTs.

ČESKÁ TROFEJ AUTOKLUB 2023

Na start posledního dvojzávodu letošního seriálu České trofeje Autoklub na PRAMOS Divácké 13 se postavila pouhá jedenáctka jezdců. Přestože se do Diváků přihlásila jen hrstka jezdců, sliboval se souboj o druhé místo v absolutním pořadí mezi Michalem Rollem a zatím třetím Lukášem Štelcem. Bohužel v pátek se ze závodu odhlásil Lukáš Štelc z důvodu závady na motoru jeho Mitsubishi Lancer. V sobotu závod České trofeje Autoklub ovládl MICHAL ROLL na voze Porsche 997 GT3, na stupínek pro druhého nejrychlejšího vystoupil VÁCLAV DOBEŠ startující na Škodě Favorit 136L a třetí skončil PAVEL JIRAS se Škodou 120 LS. Do nedělního závodu již nezasáhl Michal Roll, a tím si Václav Dobeš s Pavlem Jirasem polepšili o jeden stupínek na stupních vítězů. Trojici nejrychlejších v nedělním závodě v absolutní klasifikaci České trofeje Autoklub doplnil na stupních vítězů JOSEF ŽÁK startující se Škodou 120 S.

MAVERICK SLALOM – TROPHY

Zajímavé souboje předvedla na PRAMOS Divácké 13 třiadvacítka soutěžících po oba dva dny při závodech slalomářů seriálu Maverick Slalom – Trophy 2023. V sobotu si pohár pro nejrychlejšího jezdce vybojoval vedoucí jezdec průběžné absolutní klasifikace PETR TÜRK na Mitsubishi Lancer Evo X před RADKEM BERÁNKEM. Ten startoval s Toyotou Yaris GR. V neděli si postavení na stupních vítězů prohodili, když zvítězil Radek Beránek před Petrem Türkem. Obdobný scénář mělo i pořadí na třetím a čtvrtém místě. V sobotu se na stupně vítězů probojoval MAXMILIÁN BERÁNEK startující na Hondě Civic Type-R , který porazil čtvrtého v absolutním pořadí, rakouského jezdce SIEGFRIEDA PFEIFFERA na Toyotě Yaris GR. V neděli si oba jezdci své umístění prohodili. Pátý v sobotu skončil ZDENĚK TRNKA z týmu STK Racing Rally Team na Mitsubishi Lancer EVO VI a v neděli byl pátým nejrychlejším jezdcem závodu slalomářů ROBERT MIERES na voze AUDI RS3.

MAVERICK SLALOM – TROPHY, LADY TROPHY

Poháry za dva vítězné závody si z Diváků odvezla v hodnocení Dámského poháru ANNA KIMLOVÁ z brněnského Auto Classic Clubu s BMW 318ti. Poháry za druhé místo vybojovala ve víkendových závodech LENKA HRUBANOVÁ z Třebíče, která si je vyjela s vozem Peugeot 206 CC. V sobotu byla třetí nejúspěšnější ženou závodu ALENA KODEROVÁ startující na voze Mitsubishi Colt.

Seriál Liqui Moly Maverick Hill Climb Czech 2023 a Česká trofej Autoklub 2023 zakončil svoji bodovanou mistrovskou část na trati PRAMOS Divácké 13. Na jezdce čeká dlouhá zimní přestávka, kterou si můžou zpestřit účastí na volném závodě 14. října 2023 na Masarykově okruhu v Brně, kterému budou předcházet testování a volné jízdy na automotodromu ve čtvrtek 12. 10. 2023 a pátek 13. 10. 2023.

Jezdci Maverick Slalom – Trophy mají před sebou ještě čtyři bodované mistrovské závody rozložené po dvou závodech 30. září a 1. října na trati Polygonu uvnitř Masarykova okruhu a svoji mistrovskou sezónu zakončí slalomáři v rámci volného závodu vrchařů 14. října 2023 na trati Masarykova okruhu v Brně.

Zdroj : TZ Liqui Moly Maverick Hill Climb Czech

O tom jak se dařilo všem zástupcům z Kraje Vysočina se dočtete v připravovaném článku o jejich výsledcích na Pramos Divácké 13