Jezdci z Vysočiny sbírali poháry na prázdninovém Vrbenském vrchu

X. Vrbenský vrch ve Vrbně pod Pradědem byl místem předposledních společných závodů série LUQUI MOLY MISTROVSTVÍ ČR v závodech automobilů do vrchu, AUTOKLUB Mistrovství republiky historických automobilů, AUTOKLUB Česká trofej a série Mezinárodních závodů LIQUI MOLY MAVERICK HILL CLIMB CZECH 2023 soudobých a historických automobilů. Závody se uskutečnily na trati dlouhé 3150 metrů s převýšením 140 metrů. Sobotní závody se uskutečnily za letního počasí, v průběhu neděle však několikrát závodní trať skropily dešťové přeháňky, které zapříčinily bohužel i několik havárií.

LIQUI MOLY MISTROVSTVÍ ČR – SOUDOBÉ AUTOMOBILY

K oběma závodům se prezentovalo 35 jezdců se soudobými automobily a mezi nimi byli i tři jezdci z našeho Kraje Vysočina a vedli si výborně. Za trojici nejrychlejších jezdců – Beneš, Janík a Vítek, skončil dvakrát čtvrtý absolutně jezdec z Okříšek na Třebíčsku DAVID KOMÁREK. Ten startoval s vozem McLaren F1 EVO 2019 za tým KRTZ Motorsport a současně byl nejrychlejším jezdcem v hodnocení uzavřených vozů Kategorie 1. V absolutním hodnocení mu patří taktéž čtvrté místo s 97 body, v Kategorii 1 je druhý se 193 body. Páté místo v sobotu a desáté v neděli po havárii ve třetí jízdě, to je výsledek MARKA RYBNÍČKA, z Náměště nad Oslavou  startujícího v týmu ACCR LIQUI MOLY CZ s vozem KTM GTX-Bow. Vede Kategorii 1 s 205 body a v absolutním pořadí mu patří pátá příčka s 89 body. S Mitsubishi Lancer EVO IX startovala KRISTÝNA FILLOVÁ ze Sudic nedaleko Náměště nad Oslavou. Týmová kolegyně Davida Komárka dosáhla dvakrát absolutně na osmé místo, v Kategorii 1 dvakrát vystoupala na bronzový  stupeň, tam je celkově pátá s 84 body a v absolutním pořadí ji patří šestnácté místo s 10 bod

AUTOKLUB ČESKÁ TROFEJ

Mezi devatenácti startujícími byl z Vysočiny jediným jezdcem MARTIN HORT z Lipníku u Hrotovic na Třebíčsku. Ten startoval s osvědčeným Peugeotem 106 ve třídě E1-H-1600, kde v sobotu dosáhl desátého vítězství v sezóně, v neděli pak skončil druhý a celkově má 268 bodů a je na čele třídy. V absolutním pořadí mu patřilo šesté a čtvrté místo, celkově je čtvrtý s 90 body.

LIQUI MOLY MAVERICK HILL CLIMB CZECH 2023 – SOUDOBÉ AUTOMOBILY

Sedmatřicet jezdců se prezentovalo k závodu soudobých automobilů. Vysočina měla tentokrát ve startovním poli pouze dva jezdce. Spokojenost zcela určitě zavládla po skončení obou závodů v týmu MN Japan racing u MILOŠE NOVÁČKA ze Lhánic na Třebíčsku. Ten s vozem Honda Civic vti dvakrát zvítězil ve třídě S1-1600  a přiblížil se  k celkovému  vítězství ve třídě, kde má 120 bodů. Méně radosti, zvláště v sobotu, bylo u týmu ONDŘEJE TURIČÍKA z Víru u Bystřice nad Pernštejnem. Po první jízdě se zařadil na čtvrté místo ve třídě E1-1600, druhou jízdu nedokončil a tím bylo tzv. vymalováno. Vše si vyhradil v nedělním závodě, kdy s vozem Peugeot 206 dojel čtvrtý ve třídě, v níž mu náleží třetí místo s 96 body.

LIQUI MOLY MAVERICK HILL CLIMB CZECH 2023 – HISTORICKÉ AUTOMOBILY

Celkem čtyři soutěžící měla Vysočina mezi sedmnáctkou jezdců s historickými vozy. Zde si vede velice úspěšně MICHAL POLEHLA týmu Japan Racing z Rapotic na Třebíčsku. S vozem Honda Civic EE9 si ve Vrbně vyjel dvakrát druhé místo v absolutním pořadí a dvakrát vyhrál ve třídě HA1-2000. Celkově je se 112 body na druhém místě, třídu suveréně vede se 160 body za osm vítězství. V nejslabší objemové třídě HA1-1400 jsme měli troje zastoupení. MICHAL NEČAS, jezdec z Troubska u Brna, startující v týmu MN Japan racing s Hondou 4G si dojel absolutně pro sedmé a páté pořadí a s 54 body je průběžně na šestém místě. Třídu dvakrát vyhrál, je první,  ale  má stejně jako druhý Lukáš Strnad 167 bodů. V této třídě startují  sourozenci ALICE A PATRIK RYBNÍČKOVI z Náměště nad Oslavou v rodinném týmu Martina Rybníčka. Jedou jako dabléři s vozem Škoda Favorit s nímž bohužel v sobotu nedojeli. Vše si vynahradili v nedělním závodě, kde Patrik dojel ve třídě třetí, Alice byla čtvrtá. Oba dva si ve třídě vyjeli 44 bodů, Patrik je čtvrtý, Alice pak pátá. Alice je věkově juniorkou a tak je hodnocena v Junior Trophy, kde si dojela pro třetí místo stejně jako v Lady Trophy. Mezi juniory je šestá a mezi ženami pátá, v obou hodnoceních má 44 body.

Posledním letošním společným závodem obou sérií, LIQUI MOLY MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V ZÁVODECH AUTOMOBILŮ DO VRCH A LIQUI MOLY MAVERICK HILL CLIMB CZECH 2023 bude IV. Albrechtický kopec a III. Memoriál Jiřího Lose v Albrechticích u Lanškrouna ve dnech 18.-20. srpna 2023.

foto : Czech Hill Climb Photographs