David Komárek vyhrál absolutně sobotní Albrechtický kopec. Marek Rybníček nejrychlejším v hodnoceni Mistrovství ČR

O víkendu 20. – 21. srpna 2022 se uskutečnil jeden z nejvýznamějších  závodů automobilů v letošním roce – III. GMS Albrechtický kopec a II. Memoriál Jiřího Lose. Na start se postavili jezdci série AUTOKLUB  mistrovství ČR v závodech do vrchu soudobých a historických automobilů a České Trofeje a s nimi pak i Mezinárodní závod Maverick Hill Climb Czech soudobých a historických automobilů. V republikovém mistráku startovalo celkem 56 jezdců, 4 byli z Vysočiny, v MHCC pak 85 jezdců z nich bylo z Vysočiny 14 a všichni si vedli velmi dobře, vedle pohárů a mistrovských bodů si připsali celkové vítězství  nebo ve třídách. Pojďme se podívat jak to všechno dopadlo i přes nepřízeň počasí.

AUTOKLUB MISTROVSTVÍ ĆR V ZÁVODECH DO VRCHU – SOUDOBÉ AUTOMBILY

V sobotním závodě slavil historické prvenství v absolutním pořadí náměšťský jezdec Marek Rybníček (Liqui Moly Racing Team) s vozem KTM GTX Bow. V nedělním závodě skončil na třetím místě, dvakrát vyhrál ve skupině 2. Po Albrechtickém závodě je v absolutním pořadí AUTOKLUB mistrovství ČR na druhém místě se ziskem 143 bodů, ve skupině 2 jasně vede s 225 body. Dalším úspěšným jezdcem  byl Milan Svoboda z Automotoklubu Pelhřimov. Ten startoval ve třídě E2-SC do 1400 s vozem BRC CM 05 EVO v níž byl v sobotu první a v neděli si vyjel druhé místo a ve třídě je třetí se 43 body. . V absolutním pořadí skončil v prvním závodě šestý a ve druhém byl devátý, celkově má 10 bodů a je devatenáctý.  Ve stejné třídě jako Svoboda, startoval Petr Dlouhý z Ledče nad Sázavou s vozem Radical SR 4. V sobotu skončil na desátém a v neděli na šestnáctém místě absolutně. Ve třídě byl druhý a třetí  a patří mu druhá příčka se 156 body.

AUTOKLUB MISTROVSTVÍ ĆR  V ZÁVODECH DO VRCHU – HISTORICKÉ AUTOMOBILY

Dvojnásobný triumf slavil na Albrechtickém kopci jezdec z Havlíčkobrodska, přesně z Kynice Jaroslav Prášek (gt2 motorsport s.r.o.), který startoval s formulovým vozem Chevron B42. Dvě vítězství si připsal také ve tříd HA-K5. V celkovém pořadí Divize 2 má 90 bodů a patří mu prozatím čtvrté místo.

MAVERICK HILL CLIMB CZECH – SOUDOBÉ AUTOMOBILY

Mezi 61 startujícími nenašel v sobotním závodě přemožitele David Komárek, v nedělním klání skončil na druhém místě za vítězným Ferdinandem Madrianem o 1,8 sekundy. Jezdec z Okříšek opět startoval za tým KRTZ motorsport – KOMVET racing s vozem Mcf1 EVO Komvet ve třídě E1-3000/2WD v níž získal dvě prvenství. V celkovém absolutním pořadí má na svém kontě 270 bodů a ve třídě získal 280 bodů. Dvě třetí místa absolutně si vyjel loňský vítěz MHCC Jiří Špalek (Komvet Racing) s Normou M20F EVO. Ten startoval ve třídě E2/SC+2000, v které skončil dvakrát na druhém místě. Jiří Špalek z Brna  je po sedmy odjetých podnicích na druhém místě absolutně se ziskem 173 bodů a ve třídě mu patří vedoucí pozice s 220 body.  Úspěšná byla i nejrychlejší jezdkyně Kristýna Fillová ze Sudic u Náměště nad Oslavou. Ta startovala s Mitsubishi EVO Komvet za tým KRTZ motorsport – KOMVET racing a v sobotu se umístnila v absolutním hodnocení na pátém místě, v neděli pak byla šestá. Ve třídě E1+2000/4WD  byla dvakrát druhá, přesto je vedoucí závodnici této třídě se ziskem 255 bodů, v absolutním hodnocení ji patří třetí místo se 130 body Úspěšná byla v Lady Trophy, když obsadila dvakrát první místo a vede s 280 body. Dobře si vedla ve třídě S1+2000/2WD dablérská dvojice z Náměště nad Oslavou, František Gruntorád a Jiří Borkovec. Startovali s osvědčenou Škodou Octavii RS, se kterou Gruntorád skončil ve třídě třetí a čtvrtý  a se 144 body je vedoucím jezdcem. Borkovec dojel čtvrtý a pátý, celkově je na čtvrtém místě s 89 body. Dvě vítězství si z Albrechtického kopce odvezl do Rapotic Vilém Kašpar (VPKmotors) ve třídě S1-2000, kde startoval se Škodou Fabii RS. Dostal se v obou závodech do dvacítky nejrychlejších, když v sobotu skončil čtrnáctý a v neděli pak šestnáctý. Třídu vede s přehledem se 170 body.  V téže třídě startoval i jeho týmový kolega Tomáš Brůža z Dolních Kounic a měl k dispozici také Fabii RS. Ve třídě dojel v sobotu čtvrtý, v neděli se postavil na stupně vítězů za třetí místo. Celkově je se 76 body ve třídě na pátém místě. Dvě druhá místa si vyjel ve třídě S1-1600 Jan Kolek ze Sudic u Náměště nad Oslavou s Hondou Civic 5g z týmu Osaka racing. Ve třídě je po odjetých podnicích na třetím místě e 65 body. Úspěšně si vedl i jezdec z Humpolce, Bohuslav Krejčí (KR pro Škoda historik), ten se Škodou Rapid 130 RH si dojel pro dvě druhá místa ve třídě E1-1600, ve které je na osmém místě se 48 body.

MAVERICK HILL CLIMB CZECH – HISTORICKÉ AUTOMOBILY

Mezi 24 jezdci s historickými vozy se prezentovalo z našeho Kraje Vysočina pět závodníků. Velkého úspěchu se dočkal David Šplíchal  (garage flora)  z Bohušic u Jaroměřic nad Rokytnou. Ten s vozem VW Golf gti skončil v sobotu na druhém místě za suverénem Petrem Žáčkem, v neděli pak byl v mokrém závodě na třetím místě. V absolutním pořadí je na čtvrtém místě se 108 body. Po oba dva dny zvítězil ve třídě HA1-2000, kde je na druhém místě se ziskem 160 bodů. Ve stejné třídě se představil s Hondou Civic EE9 Michal Polehla (Osaka racing) z Rapotic. V absolutním pořadí skončil dvakrát na šestém místě a patří mu celkově pátá pozice s 80 body. Ve třídě byl čtvrtý a třetí a celkově vede třídu se 168 body. Dvakrát deváté místo v absolutním pořadí patřilo Miloši Nováčkovi ze Lhánic z MN Japan racingu. Ten startoval s Hondou Civic 4g ve třídě HA1-1400. Absolutně mu patří patnácté místo se ziskem 15 bodů. Ve třídě byl dvakrát první a také mu první místo patří celkově se 196 body. V sobotním závodě startovala v téže třídě dablerská dvojice týmu Historic Racing Club Jihlava Milan Zelený z Vílance u Jihlavy a Josef Kružík z Cerekvičky u Jihlavy. Ti jeli na voze Škoda 130LR , Zelený celkově skončil na jedenáctém místě a s 8 body mu patří sedmnácté místo, ve třídě byl druhý a celkově je třetí s 95 body. Kružík byl jednadacátý celkově, ve třídě dojel třetí a s 34 body je na šestém místě.

Příští závody se uskuteční na trati v Divákách u Hustopečí jako PRAMOS XVII. Divácká 13. Podnik se uskuteční v termínu 10. – 11. září 2022. Zde se utkají společně s vrchaři tentokrát i slalomáři.

foto : Tomáš Tichý – Czech Hilclimb Photographs