V Pacově se rozdělovaly první mistrovské body letošního motokrosového seriálu.

Konečně jsme se dočkali a to dokonce ještě později než loni. Seriál Kůta MM ČR motokrosu konečně začal a hned na jedné z nejpopulárnějších tratí u nás, v Pacově. Poprvé se přímo jako součást seriálu představili mladé pušky ve třídě 85ccm, ale rozhodně to nebylo jen o nich. Počasí vyšlo na výbornou, jezdecká účast byla tak akorát a ta divácká překonala očekávání. Pojďme se tedy podívat co se na skvěle připravené trati celý den odehrávalo.

Veteráni

Zde je již přes rok jasným favoritem nestárnoucí Petr Bartoš (Orion Racing Team), kterému do Pacova nepřijel největší konkurent Martin Žerava (KRTZ motorsport), který si na tréninku zranil ruku a její léčení zabere více času. Martina tak nahradil nově příchozí Zdeněk, Zdeněk Blábolil (Yamaha Čepelák Racing Team). Ale už po ranní kvalifikaci bylo jasné jak budou odpolední rozjížďky vypadat. Zdeněk na Petra ztrácel 6 vteřin na kolo. Třetí Jan Douša pak ještě další vteřinky a pak už kluci, či tedy spíše pánové byli docela na sobě. První finálová jízda, která startuje hned po obědě pak dopolední předpoklady jen potvrdila. Bartoš si hned v úvodu vytvořil solidní náskok a ten již udržoval. Nakonec z toho bylo 11 vteřin na druhého Blábíka a za dalších 5vteřin prolétl cílem Douša. Druhá rozjížďka byla jak přes kopírák, jen s většími rozestupy. Veterány nad 50 opanoval Petr Dokoupil (KRTZ motorsport), na druhém místě v kombinaci 2. a 3. místo Roman Skalka (Cajdašrot s.r.o.) a třetí Petr Kölbl (SMS Jižní Čechy), který byl pátý a druhý. Zbývá dodat, že celkově v Pacově se na start snažilo dostat 44 jezdců.

85ccm

Zatímco ti nejstarší adepti na start ve třídě Veterán museli projít sítem kvalifikace, ti nejmladší ze třídy 85ccm, měli místo na startu jisté. Po nabitých startovkách v Horažďovicích (42) a v Jiníně (49) se kluků v Pacově sešlo jen 26. Ano, pětaosmdesátky měli v Pacově již třetí podnik z celkem 13 v letošní sezoně. Ty první dva se jeli při juniorském mistrovství. Jasný favorit této třídy je Vítězslav Marek (Cermen racing team), ten ale jel na závody ADAC do Německa, kde má výkonnostně větší soupeře, které i tak udolal a v Německu zvítězil. V Jiníně zvítězil jednou o 24 a podruhé o 12 sekund. Na čelo se tedy dostaly jména jako Dominik Kučeřík (Orion Racing Team), vítěz ranní kvalifikace, Martin Závrský (New2 Project), Marek Novák (JB MX Racing) nebo Martin Červenka (Orion Racing Team) a další jako třeba Klamt, Kadleček a Matějec z motokrosových rodinných klanů a nejen motokrosových. Jméno Polanský mnozí znají třeba ze silničních závodů motocyklů. Již v ranní kvalifikaci byly časy hodně na sobě a i odpolední jízdy ukázali, že tato třída má divákům co předvést. První tři sice dali celých skoro 21minut od startu do cíle v nezměněném pořadí, ale v cíli bylo mezi prvním a čtvrtým jen 2,25 sekundy. Bylo to tedy kolo na kolo a tzv. okusování kde to jen šlo. Nicméně cíle jako první prolétl Závrský, těsně za ním Kučeřík (0.87s) a třetí Přemysl Zimek (Auctor MX Team). Druhá jízda průjezdově, kromě prvního kola vypadala podobně jen s trochu jinými čísly. Tentokrát v čele jeli při sobě vítězící Závrský, za ním v cíli o 1.9s Kučeřík a o 0.6s Červenka. Zimek tentokrát dojel čtvrtý se ztrátou téměř půl minuty. Na stupních vítězů pak stanuli Závrský, Kučeřík a Zimek. Červenou tabulku lídra seriálu převzal Martin Závrský. Chybějící Vítězslav Marek se propadl na čtvrté místo.

MX2

Tak trochu kombinací mládí a zkušeností je třída MX2. Po letech se se vrátil do dvojek Filip Neugebauer (JD Gunnex KTM Team), který se nakonec v Pacově stal smolařem dne. Stejně tak Marek Sukup (HT Group Racing Team) už se věkově trochu dvojkám vymyká. Už minulý rok zde přibylo naopak mnoho jmen, které jsme do té doby vídali jen na juniorce. Dopolední kvalifikace předpovídala zajímavé odpoledne. Do dvou vteřin se vešlo hned pět borců. Nejrychlejším byl Petr Rathouský (Orion Racing Team), za ním zmiňovaný Fíla (0.16s), Jan Wagenknecht (HT Group Racing Team) (0.67s), Radek Větrovský (JD Gunnex KTM Team)(1.82s) a nakonec Jiří Matějec (HT Group Racing Team) (1.92s), který s přehledem vyhrál poslední závod juniorky v Jiníně. A odpoledne bylo opravdu zajímavé. Ještě než jezdci vyjeli do zaváděcího kola vypadl z bojů Filip Neugebauer, kterému mechanik nedovezl do předparkoviště včas motorku. Mladým klukům tak odpadl jeden z největších protivníků a mohli si to dávat jen mezi sebou. Skvělý start předvedl Radek Větrovský, ale v průběhu jízdy odešel na fyzičku. Na čelo se tak dostal Rathouský, za kterého se dostal ke konci Šimon Jošt (Osička MX Team), který po startu byl až 9 a tak ho čekala stíhací jízda. Za ním se taktéž musel probojovávat jeho týmový kolega Tomáš Kohút, ale ten byl nakonec tak rozjetý, že neušetřil ani Šimona a v posledním kole ho předjel a skončil druhý. Čtvrtý dojel Markus Rammel (Motosport Chýnov v AČR) a pátý Marek Sukup. Druhá jízda už byla ale jinak. Filip zdravě nabuzen z předchozí lapálie, vzal na startu dobře za plyn a z kovových startovních roštů vypálil vpřed. Za ním se hnal jeho bývalý týmový kolega Šimon, ale nebral si se svým dlouholetým souputníkem žádné servítky a v osmém kole ho předjel. Filipovi ztvrdlo zápěstí, ale jak dotírajícího Sukupa tak následně Rathouského už před sebe nepustil. Dlouho třetí Sukup se ke konci propadl až na šesté místo a po jízdě v zázemí s bolestí zad byl rád, že je rád. Za třetím Rathouským tak ještě před Sukupem byli Kohút a Jaroslav Katriňák (JD Gunnex KTM Team) další z řady členů rodinných klanů. Jarda Katriňák starší je známý endurový soutěžák. Celkově tedy stupně obsadili od prvního Jošt, Rathouský a Kohút.

MX1

Jako poslední v sérii rozjížděk nastupovali na rošt zástupci té nejsilnější třídy MX1. Loňský mistr Maxmilian Nagl, byl v německém Bielsteinu na závodech ADAC a tak o tu možná nejlepší bitvu s Jose Antonio Butron Olivou (JD Gunnex KTM Team) jsme přišli, ale rozhodně se bylo také na co koukat. Pro zajímavost Max v Bielsteinu vyhrál a můžeme se jen těšit do Jinína. Dopolední kvalifikace rozhodně neukazovali na nějakou zásadní převahu Butrona. Jaromír Romančík (Jarsen Team) ztrácel jen 0.04s a i Michael Kratzer (KRTZ motorsport) a Dušan Drdaj (P&P racing) neztráceli ani vteřinu. A do dvou vteřin byli ještě tři další borci a to Martin Krč (Osička MX Team), Martin Michek (HT Group Racing Team) a Ruda Plch (Extreme Motosport s.r.o.). Kdo ale v první rozjížďce byl rozhodně nejrychlejší od startu byl Jonáš Nedvěd, který přestoupil z menších MX2. Jonáš se toho nebál, šel na vnitřek a ještě v nájezdu do třetí zatáčky vedl. Pak už ho ale předjel Butron a šel si za svým vítězstvím. Za ním se hnali Romančík s Drdajem. Nakonec Drdaj v sedmém kole předjel Romančíka a ten několik kol na to podlehl i rakouskému závodníkovi Kratzerovi. Na Romančíka to zkusil i Krč, ale nebylo to na dlouho a Jára si vzal čtvrté místo zpět. Cílem tak prosvištěl Butron se skoro 10vteřinami náskoku na Drdaje a třetí, o velký kus Kratzer. Za zmínku jistě stojí osmé místo Petra Bartoše, který jel včera celkem 4 finálové jízdy a možná, že by nakonec předjel i sedmého Martina Michka, který neměl včera svůj den. Z druhé jízdy nakonec odstoupil pro technické problémy, které se snažili mechanici průběžně řešit v pit lane. Ale to již jsme u poslední osmé rozjížďky dne. V čele se opět usídlil Butron a nedal nikomu šanci. Ovšem za ním ve třetím kole předjel Drdaje Petr Michalec (PuriCure Team) a už druhé místo udržel, to bylo jistě velké překvapení. Drdaj se musel spokojit s třetím místem. Opět dobrý start měl Nedvěd, ale následně se propadl. Na čtvrté místo se pár kol po startu dostal Kratzer a držel ho až do konce. Po závodech však Kratzer dostal penalizaci deset míst za skákání/předjíždění na žlutou vlajku a posunul se tak až na 14. pozici a přišel tím o podiové umístění. Slavit tak mohl Jára Romančík. Bartoš tentokráte dokonce 6. místo. Celkově tedy nejvyšší stupínek Red Bull opanoval Butron, druhý Drdaj a třetí Romančík. Jeden z favoritů Václav Kovář (HT Group Racing Team) odstoupil po volném tréninku pro bolesti zad.

Další závod seriál Kůta MM ČR motokrosu již tuto neděli 11.7.2021 v jihočeském Jiníně u Strakonic.

Záznam ze závodu v Pacově ve středu 7.7. v 19:05 na ČT Sport

Zdroj : Tisková zpráva Český motokros