Motocyklovým jezdcům z Vysočiny se na Jarní ceně Brna dařilo

Týden po premiérovém závodu automobilů se o první body do tuzemského šampionátu silničních motocyklů na přírodních okruzích utkali o mistrovské body motocyklisté. I když Jarní cena Brna se jela na závodní dráze Automotodromu, získané body se účastníkům započítávaly do hodnocení Mistrovství a Přeboru ČR na přírodních okruzích v devíti třídách. Součástí brněnského závodu  byla také  třída Klasik, která byla určena pro jezdce na historických motocyklech.  Potřetí za sebou se představily populární sajdy, které měly svůj první ostrý start z letošního  sedmidílného seriálu International Sidecar Trophy.

Ve třídách sólo motocyklů se na trati vystřídalo přes 160 jezdců, historiků se prezentovalo v pěti objemových třídách 50 a do závodu sidecarů bylo převzalo celkem ve dvou třídách 22 posádek.

Michal Prášek na trati Jarní ceny Brna 2019 – foto Jiří Navrkal

Ve druhé nejpočetněji zastoupené objemové třídě s 34 jezdci sólo motocyklů nad 600 ccm,  startoval jeden z našich nejlepších a nejúspěšnějších jezdců za poslední roky, Michal Prášek z Havlíčkova Brodu. Ten letos startuje s novým   motocyklem značky BMW S 1000 RR v domácím šampionátu za tým Roháč a Fejta motoracing team. Před začátkem sezóny se Michalovi Práškovi dostalo za  výsledky loňského roku velkého ocenění a to v podobě jmenování reprezentantem Autoklubu ČR pro mezinárodní seriál Alpe Adria International Motorcycle Championship 2019. Než vyjel k brněnskému závodu absolvoval v Německu školení, které se týkalo nové elektroniky motocyklu. Následně ho pak  testoval na jeho oblíbeném okruhu v chorvatském Grobniku, kde při loňském závodu Alpe Adria skončil dvakrát na druhém místě a dokonce zajel v třídě Superstock 1000 rekordní kolo. Na své konto si loni v tomto seriálu připsal celkově 131 bodů a skončil na čtvrtém místě.  V seriálu závodů na přírodních okruzích získal loni titul se ziskem 100 bodů, když startoval ve čtyřech závodech a ty vyhrál.

Letos obhajoval na Jarní ceně loňské prvenství a to se mu podařilo. Byl nejrychlejší ve volných trénincích, třikrát obsadil první místo v kvalifikačních jízdách. V sobotním 6 kolovém závodě pustil před sebe pouze při průjezdu cílem prvního kola Marka Červeného a pak již celý závod opanoval a zvítězil s náskokem 9,191 sekundy před druhým v pořadí Dominikem Jůdou, který startoval se strojem stejné značky jako Prášek. Nedělní závod se odvíjel téměř ve stejné režii, pouze rozdíl v cíli 12 kolového závodu byl mezi Práškem  a druhým Jůdou  17,393 sekundy. „Pro začátek sezóny jsem spokojený, kéž by to bylo takto i při dalších závodech“ rozdával s úsměvem své pocity  Prášek. Za tato dvě vítězství získal dohromady 50 bodů a je na prvním místě s náskokem 10 bodů na druhého v pořadí Dominika Jůdu. Michala Práška čeká v blízké době úvodní podnik Alpe Adria a to v termínu 26. – 28. dubna na Slovakiaringu.

Josef Práek na startu druhého závodu Jarní ceny Brna 2019 – foto Jiří Navrkal

Mezi jezdci s historickými motocykly  měl náš Kraj Vysočina dva zástupce. Ve třídě Klasik do 750 ccm startoval Michalův strýc, Josef Prášek z Havlíčkova Brodu s motocyklem Honda CB 750. Ten při loňské Jarní ceně dojel dvakrát na šestém místě a v celkovém hodnocení seriálu skončil se 68 body na druhém příčce.  Jak v sobotním tak i nedělním závodě dojel na pátém místě, čímž si o jedno místo polepšil proti loňskému výsledku  a celkově získal 22 bodů a po prvním podniku mu patří také pátá pozice.

Libor Dokulil radující se z druhého místa ve druhém závodě při Jarní Ceně Brna 2019 – foto : Jiří Navrkal

Druhým jezdcem ve třídě Klasik, tentokrát do 500 ccm, byl  třebíčský jezdec Libor Dokulil. Ten v loňském roce se v této třídě umístil na celkovém  šestém místě se ziskem 18 bodů. K letošní Jarní ceně byl přihlášen se strojem Honda CB 400, ale jak sdělil po nedělním závodě Libor Dokulil, nepodařilo se mu Hondu vyladit a připravit na  závod. „Tak jsem musel sáhnout po jiném stroji  jímž byla  Suzuki TR 500 a byly z toho dvakrát stupně vítězů“ obhajoval  správnost svého rozhodnutí  jezdec. Ten v sobotním závodě obsadil třetí místo, v neděli si ještě o stupínek polepšil a skončil druhý a za tyto výkony získal celkem 36 bodů a je průběžně na druhém místě.

Rozšířená fotogalerie : Jarní cena Brna – Masarykův okruh – 12.-14.4.2019

Comments are closed.