Prosluněný Šiklův mlýn otevřel offroadovou sezonu

Dvacátý ročník Offroad maratonu odstartoval. První závod osmidílného podniku se jel v sobotu 30. března v Šiklově mlýně na Vysočině. Na čtyřkilometrové trati ve westernovém městečku se nejvíce dařilo favoritům.

Čtyřkolky ovládl absolutní mistr 2018 Martin Miřejovský (KRTZ Motorsport), motorky druhý muž loňského pořadí Filip Boháč (TJ Sokol Krásné Pole). Poprvé v historii jako první prolétla cílem bugina XRC Predátor teamu. Nejrychlejším „velkým“ autem byl DEF Racing se svým Oldmobilem.

Meteorology slibované slunečné počasí se vyplnilo. Hřejivé paprsky od brzkých ranních hodin probouzely spící depo. Nejkratší odpočinek měli čtyřkolkáři, kteří startovali v osm hodin ráno. Po zaváděcím kole dravě vyrazili na tradiční trať s rychlými úseky, technickými pasážemi a obávanými pařezy na lesní pasece. Martin Miřejovský nově nastoupil s číslem 1 a byl pořádně vidět už při startu. Po mávnutí vlajkou ho totiž oslnilo slunce, až málem „vystoupil“ ze svého podivně manévrujícího stroje. Zdržení ho stálo cenné vteřiny, které v průběhu dalších kol doháněl. V merku měl hlavně vedoucího jezdce Radka Porše (Quadpoint Racing team-CZ Auto). Souboj doslova kolo na kolo nakonec zkušenější jezdec vyhrál a o pouhých pět desetin sekundy vybojoval zlato. Oba borci o jedno kolo porazili zbytek startovního pole. Na třetí příčce celkově skončil Ladislav Řánek (Čtyřkolky Bavorov). Na nejsilnějších strojích 4×4 zvítězil Adam Bezděk (Čtyřkolky Tišnov), mezi veterány Dušan Novotný (Kaskader racing team).

Motorkáři se dle loňského „modelu“ rozdělili do dvou rozjížděk. Jako první se na start 90minutového závodu postavili mistrovští závodníci spolu s pohárový veterány. Na trať vyrazilo na 90 jednostopých strojů. V první lajně stál například dakarský matador David Pabiška (SP moto) nebo favorizovaný Jaroslav Chládek (Brumla racing team). Pabiška se „přijel hlavně svézt na začátku sezony“. Jaroslav Chládek ale doufal ve stupně vítězů. V průběhu závodu ho však zradil stroj a skončil čtvrtý. Prvenství vybojoval Filip Boháč (TJ Sokol Krásné pole), který jako jediný zajel 18 kol. V dobré formě se oproti loňsku předvedl Tomáš Coubal (Tyros – Autoservis Coubal), který skončil druhý. Třetí Jiří Kelich (Kestone racing) byl o minutu rychlejší než Chládek. V mistrovských E1 se nejvíce dařilo Pavlu Šmahelovi (SMX Racing team Rudník), ve veteránech Miroslavu Pavlíkovi z Enduro team Velká, který na bedně gratuloval svému týmovému kolegovi Bohumilu Michálkovi ke stříbrnému úspěchu.

Druhá rozjížďka motorek s pohárovými E1, E2 a staršími juniory odstartovala v pravé poledne. Z více než 140 motorkářů byl nejrychlejší Jan Kohout (G4R Beta Racing), který svedl krásné souboje s loňským vítězem Filipem Válkem (Šikland Racing). Martin Skoták (Gt2 motorsport) dojel celkově třetí. Na slabších strojích, tedy v kategorii E1, zvítězil Vladimír Mikuš ze Šroťáci off road teamu.

Na svůj první jarní závod se připravila také auta. Čtyřhodinovka v Šiklově mlýně přilákala 21 vozů, z toho sedm bugin. Parádní jízdu předvedl František Říš s Radimem Húskem v bugině Can-Am Maveric 900. Brzy se usídlili na špici a svoji pozici do konce závodu nepustili. V historii maratonu jeli svůj čtvrtý závod. Loni byli nejlépe třetí a letošní rok začali jako absolutní vítězové se 43 koly. Velkou radost měl i druhý Polaris, který skvěle konkuroval vítěznému stroji. Marcel Výchopeň se synem Dominikem ztratili pouhé kolo a už teď se těší na další souboje. Aroma gold racing dojel třetí.

Napínavou stíhací jízdu předvedl Matěj Šrajer z DEF teamu, který Oldmobil 4.2 doslova protlačil na první místo mezi speciály nad dva litry (třetí celkově). Zvládl 39 průjezdů kolem časomíry. Loňského mistra Offroad centrum Jase porazil skoro o tři minuty.

KB System offroad team se v Šiklově mlýnu ukázal se třemi vozy. Buggy K-2 s číslem 107, spadající do speciálů do dvou litrů, jela maraton poprvé a hned se vyhřívala na zlaté pozici za 39 kol. O čtyři kola méně nasčítaly hned dvě posádky: stříbrný Indruch Offroad racing a bronzové Autocentrum Luňák. Šéf týmu Tomáš Luňák stihl sobotní závod jen tak tak. V pátek se mu totiž narodil syn.

Velkou smůlu měl loňský mistr v Amatérech West Bohemia racing. Problémy se spojku ho zastavily už po dvou kolech. Plný počet bodů si tak odvezla rodina Veleckých se svojí Suzuki Samurai 1.6.