V Dalečíně v neděli zahájí sezónu velkého motokrosu i za účasti jezdců z Mistrovství světa.

Museli jsme sice pár měsíců počkat, ale sezona 2020 se konečně rozjíždí. Úvodní závod letošního Kůta MMČR v motokrosu se pojede na trati Písecká Zmole v Dalečíně 28. 6. 2020. Na trati kde se v minulosti odehrávali boje na úrovni mistrovství světa se opět dočká a na startu uvítá hned několik hvězd MS ve třídě MX2, včetně aktuálně druhého jezdce průběžného pořadí Jeda Beatona z Rockstar Energy Husqvarna Factory teamu MX2. Hned další víkend 5. 7. bude pokračovat závodem v Kaplici. Čeká nás pár změn a opatření, ale hlavně konečně zase začnou boje o tituly mistrů republiky ve všech závodních třídách: MX1, MX2, Ženy a Veteráni.

Hvězdy v Dalečíně
Velkým lákadlem na start prvního závodu je určitě i několik světových hvězd, které se v Dalečíně objeví. Mezi nimi uvidíme například německého jezdce Maxe Nagla, Belgičana Grega Smetse, přijede pravděpodobně také lídr třídy MX2 Francouz Tom Vialle, průběžně pátý jezdec seriálu MS Rakušan Rene Hofer a také šestnáctiletý Belgičan Liam Everts. Účast přislíbil také jediný český tým v mistrovství světa JD GUNNEX KTM Racing Team.

MX1: Kdo je aspirantem na titul?
Ve třídě MX1 se na konci minulé sezony odehrálo doslova drama. První dva jezdci do posledního závodu nastupovali pouze s dvoubodovým rozdílem, a tak se rozhodovalo až do posledních kol mezi Bencem Szvobodou (ADOS HTS KTM TEAM) a Filipem Neugebauerem (Osička MX Team). Víc štěstí měl tehdy v posledním závodě maďarský závodník Szvoboda, Neugebauer se musel spokojit s druhým místem, i když to bylo opravdu o chlup. Takže se máme na co těšit i letos. Čeká nás Neugebauerova odveta, a jak to letos pojede Szvobodovi? Na stupně vítězů se jistě opět třese také loni třetí Václav Kovář (HT Group Racing Team), který letos hodně šlapal do přípravy. „Zimní přípravu jsem trávil s Jiřím Čepelákem, který mě připravoval, přišlo ale zranění a já se před sezonou mohl jedině válet v posteli. Delší pauza před závody mě tedy vlastně zachránila. Když jsem se vrátil na motorku, přišly problémy se zády. Pomohly ale masáže a mohl jsem se vrátit zpět do tréninku. Na sezonu jsem už plně připravený,“ popisuje nelehkou přípravu na závody Kovář. Za nový tým se předvede letos například Martin Michek (HT Group Racing Team). Lukas Neurauter (Osička MX Team) se loni také často pohyboval velmi vysoko, stejně tak Petr Bartoš (Orion Racing Team), který ovšem v letošní sezoně bude jezdit také ve třídě Veteránů. Nebude chybět ani František Smola (4 Cross Racing Team). Do MX1 pro letošek přestupuje také loňský šampion MX dvojek Martin Krč (69 MX Racing Team) nebo Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team). Parádní bude v nejsilnější kubatuře také sledovat světového závodníka Maxe Nagla (Haas Racing Team), který se bude závodů účastnit celou letošní sezonu a rozhodně také zamíchá pořadím. Na start se v Dalečíně postaví také Belgičan Greg Smets.

MX2: Závody bez loňského mistra
Také v MX2 to byly loni hodně zajímavé závody a podobné to bude určitě nejen v Dalečíně. Dva jezdci s předních pozic se pro letošek přesouvají do vyšší kubatury (Martin Krč, Dušan Drdaj), a tak se zvyšují šance na titul ostatním závodníkům. „Jízda na 450 ccm se mi moc líbí, občas mě ještě chytne „amok” a začnu se až moc snažit jet rychle a motorka mě unaví. Ale jinak si myslím, že byl správný čas a správná volba udělat tenhle krok do vyšší kubatury,“ říká Martin Krč. Kdyby pořadí určovaly výsledky minulé sezony, měl by nejlépe nakročeno k titulu Šimon Jošt (Osička MX Team) a Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team), jezdci, které letos bezpochyby uvidíme na předních místech ve startovním poli. Kdo jistě bude hodně tahat za plyn, to je také Jakub Terešák, Pavel Dvořáček nebo junior Jan Wagenknecht. Také zápolení jezdců v této třídě zpestří světoví závodníci.

Na start se postaví minimálně 4 jezdci z TOP 10 průběžného pořadí MS MX2. V době psaní článku nebyla ještě potvrzena i účast lídra této třídy Toma Vialeho. To by znamenalo, že dnes uvidíme kompletní špičku. Konkrétně tedy čísla 28 Tom Vialle, 192 Jago Geerts a 14 Jed Beaton. Jen o krůček za nimi, konkrétně o jedno místo je pátý Rene Hofer, mladík, který motokrosově vyrostl v jihočeské Kaplici, kam se tato kompletní špička přesune na druhý závod 5.7. Do Top 10 patří ještě s číslem 19 Thomas Kjer Olsen. Objevit by se také mělo slané jméno Everts a to v podání nejmladšího Liama. Již třetí motokrosový válečník z této rodiny v pořadí, který jednoznačně směřuje k velkým úspěchům stejně jako jeho otec Stefan a děda Harry.

Ženy: Bude opět první Vítková?

Kúta MM ČR v motokrosu – 1.7.2018 – Dalečín

Také všechny motokrosové závodnice v Dalečíně začnou s čistým štítem. Loňské vítězství Kristýny Vítkové (Yamaha Čepelák Racing Team) bylo jednoznačné. 23letá jezdkyně dosáhla titulu bez jediné ztráty bodu a nad jejími výkony všichni doslova žasly. Na závodění po dlouhé pauze se samozřejmě velmi těší i letos. „V době koronaviru jsem dělala vše kromě ježdění na motorce. Chodila jsem běhat, na kolo a doma jsem hodně cvičila. Na ježdění jsem se potom naopak víc těšila a po pár trénincích jsem se cítila na motorce jako předtím,“ vysvětluje Vítková. Kdo jí loni nejvíc šlapal na paty, byla rozhodně Barbora Laňková (Orion Racing Team), která téměř vždy dojela do cíle na druhé pozici. A tak je až nad slunce jasné, že letos to takhle nebude chtít nechat a už v Dalečíně uvidíme, která z holek do toho během té dlouhé závodní pauzy šlapala víc. Třetí celkové místo patřilo loni Marice Mlýnkové, tu letos už ovšem na startu závodů neuvidíme. Kdo ale nebude chybět, to je Kristýna Tomišková (Team motokrosová škola), která si určitě brousí zuby na stupně vítězů. Stejně tak Sarah Schnelzer, Alina Barthel (obě Motosport Chýnov v AČR) nebo Viktorie Kellerová. V dalečínském závodě bude k vidění také endurová závodnice Zuzana Nováčková.

Veteráni: Žerava vs. Bartoš

Loňský mistr republiky Martin Žerava (KRTZ Motorsport) nebude na startu MMČR chybět ani letos. „Jsem rád, že se závody konečně rozjedou, čekání bylo dlouhé. I letos pokračuju za tým KRTZ na motorce Suzuki. Malinko mě zlobila záda, ale věřím, že v Dalečíně už budu úplně fit a připravený. V pauze jsem zodpovědně trénoval a také trávil čas se svým novým juniorským týmem,“ říká Žerava. V minulé sezoně měl titul jasně v kapse. Porážel svoje soupeře v každém závodě až na jeden, na Kramolín, kde se poprvé ve veteránské třídě představil také Petr Bartoš (Orion Racing Team), Žeravu porazil v obou rozjížďkách, a tak trochu naznačil, jak budou závody vypadat v roce 2020. Už to nebude jenom Žerava, teď uvidíme souboj mezi těmito dvěma motokrosovými legendami. Máme se na co těšit. Stejně tak na ostatní jezdce, kteří rozhodně nezůstanou pozadu: loňský vicemistr republiky Zdeněk Pučálka (KRTZ Motorsport), celkově třetí Jan Hůda (4 Cross Racing Team), dále Jiří Pach, Stanislav Horský a další.

Mimořádná opatření

Opatření kvůli koronaviru odsunula začátek konání seriálu Kůta MMČR v motokrosu až na konec června. Je pozitivní, že podnik je možné uspořádat, je ale potřeba dodržovat všechna nařízená opatření. Tímto žádáme všechny jezdce, diváky a další, aby si uvědomili nutnost jejich dodržování, pokud chceme závodit i nadále. Děkujeme.

Bohužel kromě těch dobrých zpráv, že se opět vracíme na závodiště bojovat o tituly nás v posledních dnech zastihla i jedna špatná. Svůj boj s těžkou nemocí bohužel a navždy nás opustil skvělý člověk, fanoušek motokrosu, mecenáš sportu a velká osobnost pan Aleš Buksa. Podporoval dlouhá léta český motokros. Jeho úspěšným týmem prošla řádka zahraničních i domácích pilotů, kteří pravidelně bodovali na předních příčkách v hodnocení šampionátů. Jméno významného podnikatele nesl dlouhou dobu i seriál MMČR v motokrosu.

Zdroj : TZ Český motokros – Dominika Nováková , fot : Jiří Navrkal – Motor Vysočiny

 

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*