V Dalečíně slavili vítězství zahraniční jezdci

Třetí podnik letošního seriálu Kůta Mezinárodní mistrovství ČR v motokrosu, se uskutečnil na trati tzv. „jedničky“  Dalečínské Písečské zmole. Trať, dlouhá 1550 metrů,  svědčila zahraničním jezdcům, neboť vítězství si odvezli ve třídě MX1 maďarský jezdec Bence Szvoboda,  kubaturu MX2 vyhrál jezdec z Francie, Sulivan Jaulin a mezi ženami byla nejlepší Němka Steffi Laierová. Všichni tři zahraniční vítězové startovali na strojích KTM za  BUKSA/ADOS KTM TEAM.  Jediný český zástupce na nejvyšším stupni vítězů, díky kterému slyšeli diváci českou hymnu, byl v kategorii veteránů novopečený mistr světa této kategorie, Martin Žerava, startující taktéž pod hlavičkou BUKSA/ADOS KTM TEAMu , ale tentokráte na speciálu Suzuki.

Tři nejlepší závodu MX1 v Dalečíně – vítěz Bence Szvoboda, druhý Martin Michek a třetí Filip Neugebauer.

Třídu MX1 s přehledem opanoval již zmíněný Szvoboda, který vyhrál obě jízdy mezi 22 startujícími  a připsal si plný počet 50 bodů. Dvakrát si vyjel  druhé místo další jezdec BUKSA/ADOS KTM TEAMu, Martin Michek na KTM a připsal si 44 bodů. Třetí místo v první jízdě získal Marek Sukup na KTM z HT Group Racing Team a ve druhé k tomu přidal  místo šesté a celkově si vyjel 35 bodů a znamenalo to pro něho v celkové hodnocení čtvrté místo. O příčku výše se umístil Filip Neugebauer na Kawasaki, který za čtvrté a třetí místo si připsal 38 bodů a třetí místo na stupních vítězů. V průběžném pořadí po třech odjetých závodech je na čele Martin Michek se 141 body, za ním je Václav Kovář (HT Group Racing Team – KTM) se 125 body a třetí místo patří polskému jezdci Tomaszi Wysockému (JD GUNNEX  KTM RACING TEAM – KTM), který si prozatím vyjel 101 bodů. Čtvrtý je Sukup s rovnou stovkou bodů, páté místo patří vítězi Dalečínského závodu, Szvobodovi, který má na svém kontě bodů 90.

V této třídě měl zastoupení Kraj Vysočina a to v podobě jihlavského jezdce Davida Kosmáka, startujícího v 69 MX racing teamu na stroji Yamaha. V první jízdě dojel na dvanáctém místě, ve druhé skončil desátý a celkově získal 20 bodů a je na desátém místě průběžného hodnocení s celkovým počtem  54 bodů.

Vítěz závodu MX2 v Dalečíně Jaulin Sulivan – BUKSA ADOS KTM Racing – ktm

Zajímavý průběh měly obě rozjížďky třídy MX2. Tu první mezi 40 startujícími jezdci vyhrál Francouz Jaulin, kterému sekundoval Jakub Terešák z Motosport klubu Málkov v AČR na stroji KTM. Ten skončil s odstupen necelých pěti sekund na druhém místě a třetí s nepatrným odstupem 1,5 sekundy skončil Petr Polák na stroji KTM z JD GUNNEX KTM RACING TEAMu. Vítězem druhé jízdy se stal Martin Krč (BUKSA/ADOS KTM TEAM – KTM), po něhož bylo toto vítězství satisfakcí ze nedokončenou první jízdu. Na druhém místě se umístil  s 11 sekundovým odstupem Richard Šikyňa (JD GUNNEX KTM RACING TEAM – KTM)  a třetí byl vítěz první jízdy, Jaulin. Na stupně vítězů po dvou jízdách vystoupil jako celkový vítěz Jaulin, který získal 45 bodů, Polákovi  patřilo druhé místo se 38 body a třetí příčku obsadil Šikyňa se 37 body. Tato trojice je ve stejném složení i v průběžném hodnocení, Jaulin 139 bodů, Polák 105 bodů a Šikyňa má o jeden bod méně, 104.

Vítězka závodu žen Steffi Laierová z BUKSA ADOS KTM TEAMu

Patnáct žen-závodnic se postavilo na start dvou rozjížděk v nichž byla nejrychlejší Němka Steffi Laierová. Ta první jízdu vyhrála s náskokem téměř 26 sekund a druhou dokonce s 37,5 sekundami, v obou případech před druhou Kristýnou Vítkovou (YAMAHA Čepelák racing team – Yamaha). Třetí místo v první jízdě si vyjela Tereza Hromková (HT Group Racing Team – KTM) a ve druhé byla třetí Lucie Simonová (SMS Střední Čechy – Yamaha). V celkovém pořadí se na nejvyšší stupeň postavila Laierová, která získala 50 bodů, druhou příčku obsadila Vítková s 44 body a třetí byla Simonová, která si připsala 38 bodů. Po třech závodech bez ztráty jediného bodu je Laierová – 150 bodů, druhé místo patří Vítkové se 122 body a třetí je se stejným počtem bodů Hromková.

Také v kategorii žen měl Kraj Vysočina zastoupení v Barboře Laňkové z Velkého Meziříčí, startující v ORION RACING TEAMU na stroji Suzuki. Ta po výborných výkonech skončila dvakrát na pátém místě za něž získala 32 bodů a celkově ji patřilo i stejné umístění. V průběžném pořadí je se 102 body na čtvrtém místě.

Vítěz závodu veteránů v Dalečíně – Martin Žerava – BUKSA ADOS KTM TEAM – Suzuki

Suverénem mezi veterány byl Martin Žerava (BUKSA/ADOS KTM TEAM) na stroji Suzuki.  S přehledem vyhrál další dvě jízdy tohoto seriálu v němž prozatím nepoznal porážku a vede celkové hodnocení se 150 body. Druhý v obou dvou jízdách skončil Petr Masařík na stroji Honda, který je také na druhém místě průběžně, když si dosud vyjezdil 132 bodů. Třetí skončil Rakušan Georg Hammerl na Kawasaki startující v týmu Motosport Chýnov v AČR. Ten je také celkově třetí se ziskem 94 bodů.

V samostatně hodnocení třídě Veterán nad 50 let zvítězil v obou rozjížďkách Petr Dokoupil z KRTZ motorsport na stroji Yamaha a připsal si celkem 50 bodů a se 147 body vede celkové pořadí.

Pokračování seriálu Kůta Mezinárodní mistrovství ČR v motokrosu bude  již o tomto víkendu 8. července na trati v Petrovicích u Karviné.