Nejmladší z rodu Balážů získal svůj první titul

Vítězem třídy MINI letošního ročníku Mezinárodního mistrovství pitbiku – STOMP MORAVIA Cup 2020 se stal devítiletý Jakub Baláž, žák 4. třídy Základní školy Komenského náměstí v Náměšti nad Oslavou. V  úvodu je třeba vzpomenout na české přísloví – že jablko nepadá daleko od stromu. Toto  naplňuje rodinu Balážových – děda Lubomír, otec Martin, starší syn Vojtěch – všichni motokrosaři a teď i ten nejmladší Jakub, který získal svůj první titul v motokrosu.

Loni si závody pitbiku „osahal“ na trati  v Tovačově, kde si dojel ve své premiéře pro třetí a páté místo. V letošním roce vypadalo, že se pohárová  třída MINI ani nepojede neboť k úvodnímu podniku v Litovli se žádný  jezdec ve stáří do 9 roků, jak stanovuje specifikace pro tuto třídu, nepřihlásil. Nakonec se vše v dobré obrátilo a při druhém závodě, který se uskutečnil na trati v Raškově nedaleko Hanušovic, odstartovali první jezdci třídy MINI. Jakub do seriálu vstoupil až na dvou domácích tratích, nejdříve ve Smrku a následně v MX Parku ve Studenci  nedaleko Třebíče a pak již absolvoval všechny závody až do konce seriálu. V srpnu se jelo v Tovačově, následoval druhý podnik v Litovli a závěr byl v polovině října podruhé v motokrosovém areálu ve Smrku u Třebíče. Kuba vlétl do seriálu třemi vítězstvími, jedním druhým místem a opět následovala dvě vítězství a pomalu se před dvěma závěrečnými podniky začalo rýsovat, že by se mohl stát celkovým vítězem. Nakonec o všem rozhodly dvě závěrečné jízdy ve Smrku, když první vyhrál a ve druhé skončil druhý a s celkovým ziskem 234 bodů se stal absolutním vítězem pidbike třídy MINI. Velmi udatnou soupeřkou o celkové  vítězství mu byla Karolína Matušincová, která s 216 body skončila druhá a třetí byl  již s větším bodovým odstupem Filip Mrázek se 180 body.

Po projetím cílem posledního závodu se Kuba nevyhnul gejzíru nealkoholického šampáňa – Rychlých špuntů, které na něj vystříkali děda s tátou a bráchou. „Jsem nadmíru šťastný, že to  takhle dopadlo a  že jsem vyhrál. Věřil jsem tomu už před tímto závěrečným závodem, ale vítězem je  ten, kdo projede cílem jako první a to jsem byl já i když ve druhé jízdě jsem jel na jistotu a dojel druhý“  svěřil se mně   celý umáčený Kuba s pohárem celkového vítěze  při cestě do parkoviště závodních strojů po korunovaci nejlepších jezdců.  Kubovi patří velké poděkování a blahopřání k dosaženému vítězství.

Starší z bratrů, jedenáctiletý Vojta, letos úspěšně startoval v pohárovém seriálu CHALUPA DONOVAL CUP 2020 ve třídě 85 ccm s motocyklem KTM. Tam skončil v celkovém pořadí na pátém místě se ziskem 375 bodů a mohlo být  ještě lépe. Nebýt pádu a zranění (zlomenina ruky) v kvalifikační jízdě Mezinárodního mistrovství České republiky juniorů ve třídě do 85 ccm v motokrosovém areálu Kluky u Písku.

Oběma klukům Balážovým ještě jednou blahopřejeme, dědovi a otci patří velké poděkování za pořizování dostupné techniky pro závodění, jejich údržbu a přípravu, budování zázemí   pro jednotlivé závody a hlavně také za jejich výchovu  k tomuto náročnému motoristickému sportu.  Ti se jim za to odvděčuji svými výkony a výsledky a současně skvěle reprezentují celou rodinu,  Náměšť nad Oslavou a také Kraj Vysočina.

foto : Jiří Navrkal – Motor Vysočiny