Motokrosový seriál ONEAL HT Group Meteorit Cup 2018 zakončil úspěšnou devátou sezónu.

Devátý ročník pohárového motokrosového seriálu  jehož základy byly položeny v roce 2010 tehdy s názvem Meteor Cup, region jižní Morava. V průběhu těchto ročníků se závodů zúčastnili stovky jezdců a ne jinak tomu bylo i v roce 2018.

Termínová listina závodů se musela v několika případech upravovat z důvodů  sucha a nedostatku vodních zdrojů ke kropení tratí. Nakonec se odjelo 10 dvojzávodů, které zahájil závod na trati u slovenského města Gbely již 30. března a seriál byl ukončen  v motokrosovém areálu v Dolních Heřmanicích v závěru září. A kde se  jelo? Dvakrát byla místem závodu Písečská zmole u Dalečína, dvakrát se jelo v Dolních Heřmanicích a po jednom podniku  v již zmiňovaných Gbelech na Slovensku, dále ve Vranově u Brna, v Benátkách u Litomyšle, na trati Pacovského propadu, ve Vílanci u Jihlavy a Smrku u Třebíče.

Promotérem seriálu byl Pavel Malý ze Starče u Třebíče (do dnes stále aktivní motokrosař) a se spolupracovníky  vypsal pro rok 2018 následující třídy: pro začínající nejmladší jezdce to byly  třídy do 50, 65 a 85 ccm, dále pak třída Junior. Pro jezdce kategorie Hobby to byla třída Elite, samostatně byly hodnoceny kategorie Ženy – jednak to byla třída pro  ženy startujícími  s dvoutaktními motocykly a dále pak třída MČR – ČAM. Pro amatérské  jezdce to byly  dvě třídy MX1 a MX2. Své zastoupení měly i veteránské třídy, rozdělené nad 40, 50, 60 a 66 roků věku jezdců. Posledními dvěma kategorie pak byla třída MX2 OPEN a MX1 OPEN, ta byla určena jezdcům, kteří byli  účastníky republikových závodů.

Pojďme se podívat jak to dopadlo při závěrečném zúčtování  v jednotlivých třídách.

Ve třídě do 50 ccm bodovalo v osmnácti závodech (tato třída nejela závod v Pacově) celkem devatenáct jezdců a suverénem se stal Matyáš Výleta z Tišnova na motocyklu Husqvarna 50, který byl nejlepší v patnácti závodech a celkově získal 900 bodů. Druhý skončil Patrik Strohschneider z Podolí u Brna, který získal 789 bodů a třetí místo patřilo Vojtěchu Holasovi z Kuřimi se 723 body, oba startovali na strojích KTM 50.

Mezi 34 jezdci, kteří bodovali ve třídě do 65 ccm byl nejlepší Sebastián Skopal  z Rýmařova-Janovic, který si vyjel celkem 786 bodů, druhý skončil „prostřední “ ze sourozenců Strohschneiderů, Filip z Podolí u Brna se 757 body a trojici nejlepších doplnil David Pučálka z Veverské Bítýšky, ten získal 734 bodů. Všichni tři jezdci startovali na motocyklech KTM 65.

V pětaosmdesátkách kraloval třebíčský jezdec Filip Beroun, který startoval ve všech závodech a celkově si vyjel 930 bodů. Druhý skončil „nejstarší“ Strohschneider, Daniel, který získal 801 bodů, oba startovali na strojích KTM 85. Na stroji Yamaha 85 si třetí místo vyjel Jaromír Steiger ze Zlína-Kostelce se ziskem 789 bodů. V této třídě celkem bodovalo 33 jezdců.

Padesát čtyři jezdců bodovalo ve třídě Junior, ve které byl s přehledem nejlepším jezdcem Prokop Měšťánek z Polešovic s motocyklem Suzuki 250 4T s 925 body. Na Hondě 250 4T skončil druhý  Martin Sedláček z Napajedel se 726 body a třetí byl Pavel Nejedlík z Lázu u Moravských Budějovic na KTM 450, který si vyjel 694 bodů.

Nejpočetněji byla obsazená třída  „hobíků“ ELITE pro jezdce ve věku od 17 do 27 let, kde se do konečné výsledkové listiny zapsalo celkem 99 bodujících jezdců. Tento počet byl dán tím, že většina jezdců startovalo pouze ve dvou nebo ve či třech závodech. Vítěznému Romanu Koutnému ze Švábenice na Hondě 450 stačilo startoval v úvodních třech závodech (6 jízd), kde získal 156 bodů. Druhý se umístil bučovický jezdec Michal Kuběna na čtyřtaktní Kawasaki  250 se 144 body  a třetí byl Alexander Weiss z Rakouska s Hondou 450. K tomuto umístění mu stačilo získat 120 bodů za dvě vítězné jízdy na trati v Dalečíně.

Dvě třídy byly vypsány pro Amatéry a to MX1, kde mohli startovat jezdci s motocykly o objemu 250 ccm dvoutakty a čtyřtakty do 450 ccm. V MX2 pak startovaly dvoutaktní stroje s objemem do 125 ccm a čtyřtakty do 250 ccm. V každě z  těchto tříd bodovalo shodně 65 jezdců.

V MX1 byl nejlepší jezdec z Veselice Martin Skoták, na KTM 350 s 935 body. S jednobodou ztrátou  na druhém místě skončil David Ilčík z Dubňan na Kawasaki 450. Třetí místo patřilo Ondřeji Ezechýlovi ze Zděchova s KTM 350, který získal 742 bodů.

Tři čtyřtakty skončily na prvních třech místech ve třídě MX2. S KTM 250 vyhrál tuto třídu Jiří Bareš z Kožlí se ziskem 843 bodů, druhý skončil se 702 body Milan Jakubů z Drnovic, startující s Kawasaki 250 a na bronzové příčce se umístil s 571 body Jiří Jašek z Huslenek na KTM 250.

V posledním období se stále více rozvíjí závody žen, což se odrazilo i na účasti ve dvou kategoriích tohoto pohárového seriálu. Byly pro ně vypsány dvě třídy. Jednou byla ta, kde startovaly na motocyklech s dvoutaktními motory a mezi 10 startujícími  s převahou  vyhrála Vendula Štěpánková z Vamberku na Hondě 125, když si vyjela celkem 618 bodů. Druhá skončila Slovenka Soňa Gudábová startující na stroji Yamaha 125 se ziskem 426 bodů a třetí byla Kateřina Žáková z Plaňan s KTM 85, na své konto si připsala 360 bodů. Dvojnásobný počet startujících, tedy 20,  měla třída MČR ČAM, kde se pořadí na prvním a druhém místě bojovalo do posledního odmávnutí v Dolních Heřmanicích. Nakonec si  prvenství  vybojovala zásluhou svých výsledků v patnácti závodech Ivana Palacká z Hošťálkové, která na čtyřtaktu Yamaze 250 vyjela 758 bodů. O pouhých 38 bodů zpět skončila na druhém místě Barbora Laňková z Velkého Meziřící na Suzuki 250 4T. Tato závodnice byla také pravidelnou účastnicí Kůta – Mezinárodního mistrovství ČR v motokrosu žen, kde startovala za ORION RACING TEAM a ze dvanácti závodů získala 191 bodů a skončila celkově na krásném čtvrtém místě. V Meteorit Cupu na třetím místě se umístila vítězka třídy dvoutaktů  Vendula Štěpánková z Vamberka na Hondě 125, která získala 438 bodů.

Třídu MX2 OPEN vyhrál mezi 52 bodujícími jezdci Filip Štursa z Poličky, který nasbíral celkem 537 bodů a startoval se čtyřtaktním strojem Yamaha 250. Druhé místo si vyjel Viktor Sklenář na 4T Kawasaki 250 z Velkého Meziříčí, když získal 458 bodů a  stupně vítězů doplnil na třetím místě jezdec z Vítkova, Denis Czémi s 4T motocyklem Honda 250, když za druhým Sklenářem zaostal o pouhých 5 bodů. Se ziskem 900 bodů vyhrál třídu MX1 OPEN Dominik Procházka z Dlouhoňovic na Hondě 450. O dvanáct bodů méně (888) získal na druhém místě Tadeáš Vítek z Klobouku u Brna na Kawasaki 450 a trojici nejlepších ze 36 startujících vybojoval jezdec ze slovenské Trnavy, Ján Stupka na Yamaze 450, když na druhého Vítka mu scházel pouhopouhý jeden bod (887)

Čtyři  třídy byly vypsány pro jezdce veterány. Nejpočetněji byla obsazena třída pro „nejmladší“ jezdce nad 40 let, kde se celkem představilo 68 jezdců. Vítězství  si odvezl zlínský jezdec Marcel Malovaný, když na stroji Suzuki 450 nasbíral při pravidelných startech celkem 854 bodů. Druhé místo si vyjel polský jezdec Andrzej Seremet na KTM 450 (785 bodů) a třetí byl Zdeněk Pučálka z Veverské Bítýšky na KTM 450 (530 bodů). Mezi 56 veterány nad 50 let se z vítězství radoval Roman Malý z Lipůvky na Suzuki 450, když získal 923 bodů. Za ním na druhém místě s 899 body se umístil Miroslav Ilčík z Krumvíře  a jen o dva body méně (897) získal na třetím místě jeho kolega k Krumvíře, Ladislav Foretník, oba jeli na strojích Kawasaki 450. Nejvyšší bodový zisk (1116 bodů) si mezi všemi startujícími Meteorit Cupu vyjel ve třídě veteránů nad 60 let Milan Chytil z Loučky u Vizovic na KTM 350, který vyhrál 15 závodů a čtyřikrát dojel na druhém místě. Druhé místo obsadil slovenský jezdec Jozef Valachovič z Jablonice  (942 bodů) a třetí byl Libor Klimek z Brna (904 bodů), oba startovali na strojích Yamaha 450. Mezi deseti nejstaršími účastníky nad 66 let byl nejlepší slovenský jezdec Peter Margetiak z Myjavy, který  si vyjel 1103 bodů. Druhý skončil Zdeněk Klement ze Slavkova  s 860 body a třetí byl Pavel Korynta z Miškovice (783 bodů) – všichni startovali na strojích Honda 450.

Ve  třídě – DVOJICE, kde se hodnotily výsledky buď bratských dvojic nebo otce a syna či dcery, byli nejlepší Miroslav a David Ilčíkovi z Krumvíře a Dubňan s 1273 body, druzí se umístili Vojtěch a Tomáš Švirákovi z Lidečka s 1037 body a třetí pak byli Jaromír a Miroslav  Steigerovi ze Zlína-Kostelce.

Nejmladšími účastníky Meteorit Cupu byli v roce 2018 ve třídě do 50 ccm Patrik Strohschneider z Podolí u Brna (druhý) , Adam Kupsa z Letovic (šestý) a Maxim Zimmerman z Kladna u Chrudimi (devátý). Jejich rok narození je 2011. Naopak nejstarším jezdcem byl devátý ve třídě veteránů nad 66 let – František Gregor z Hlinska v Čechách jehož rok narození je 1945.

Vyhlášení a odměnění nejlepších jezdců v jednotlivých třídách se uskutečnil o po závěrečném závodě v Dolních Heřmanicích.