Motokrosoví junioři zahájí v sobotu sezónu v Ledči nad Sázavou .

Na začátek nové sezony už se těší i motokrosoví junioři. První podnik hostí trať v Ledči nad Sázavou na Vysočině. Věříme, že se jezdci na trati sejdou v hojném počtu stejně, jako na tom posledním. Na co se můžete těšit?

Tradičně na pět nabitých závodních tříd, na dráze se sejdou ti nejmenší na padesátkách – 50ccm, závodit budou i jezdci na motorkách o objemu 65ccm, 85ccm, 125ccm 2T i ti nejstarší ve třídě MX2 Junior. Pojďme si připomenout, jak dopadl loňský seriál mezinárodního mistrovství ČR Junior v motokrosu, a co můžeme očekávat od letošního úvodního závodu.

50ccm
Mezi nejmladšími „padesátkaři“ si po celou loňskou sezonu nejlépe počínal Marek Novák z SMS Praha. Vyhrál nejen poslední závod v Jiníně, ale i celý seriál. Letos se ovšem přesouvá do vyšší třídy 65ccm a už na několika závodech dokázal, že i na motorce se spojkou mu to jde výborně, zatím všude vítězil, těšíme se, co ukáže na „republice“. Filip Křivan z Extreme Motorsport Racing loni vybojoval druhé místo v celkovém hodnocení. I on ovšem mění motorku za větší a uvidíme ho bojovat mezi pětašedesátkami. Také Filip úspěšně absolvoval například krajský přebor, kde dojel druhý. Je to tak, kluci rostou jako z vody a z nejmenší kategorie se ženou dál. Ale k nejmladším juniorům přibudou noví závodníci jako například Dominik Hasoň nebo Matyáš Koutný. Těšíme se na jejich výkony. Kdo zůstává ve třídě nejmladších jezdců, je Moritz Ernecker z týmu Motosport Chýnov, který určitě bude bojovat o titul.

65ccm
Zářil loni a úspěšně pokračuje i letos. Vítězslav Marek z Cermen Racing Teamu už vybojoval vítězství ve vloženém závodě mistrovství Evropy 65ccm ve Velkých Úhercích a druhé místo na ME v Lommelu. Loni na konci sezony ve své třídě už neměl soupeře. Uvidíme, jestli ho dokáže potrápit někdo třeba z nově příchozích kluků.
Martin Červenka z SMS Praha loni zakončil sezonu celkově druhým místem, jestli v prvním závodě bude právě on stačit na Marka, uvidíme. Dominik Kučeřík z Motosportu Chýnov byl třetím nejlepším jezdcem třídy a na konci sezony jsme u něj viděli velký progres, ten se ovšem už přesouvá výš, do třídy 85ccm. Naopak z padesátek do této vyšší kategorie přestoupil Ládík Váňa a uvidíme také Pavla Tomišku, oba z Motokrosové školy. „Cílem je, aby mladší jezdci letos hlavně bodovali,“ říká před prvním závodem šéf týmu Radek Toman. Závodit bude také Ferdinand Lipka za Promotorsport. „Ferda má za cíl útočit na první desítku, věříme, že překoná trému z velkých závodů a ukáže co v něm je,“ vkládá důvěru do svého svěřence Václav Rozehnal. Brzké uzdravení přejeme Dominikovi Dytrtovi z SMX Rudník, který se měl poprvé představit v této třídě. Má ovšem na třikrát zlomenou lícní kost. Na příštím závodě už by neměl chybět.

85ccm
Třídu pětaosmdesátek loni ovládl Tomáš Pikart z JD GUNNEX KTM Racing Teamu, toho ovšem letos uvidíme už ve třídě vyšší a těšíme se na výsledky. Úspěchy v podobě druhých míst ze zahraničních závodů a pěkný výsledek z ADAC MX Masters předesílá, že se Pikart ve vyšší kategorii určitě neztratí. Také loni druhý Adam Máj vyměnil pětaosmdesátku za „dvácu“ a bude bojovat o umístění ve vyšší kategorii. A protože to mezi kluky bylo loni vždycky těsné, bude se na co dívat. „Adam už ve 14 letech pojede 125ccm, byť mohl ještě dva roky jezdit 85ccm. Po loňském úspěchu jako vicemistr ČR je to velká výzva. Rád by jezdil do 10. místa.“
V pětaosmdesátkách zůstává například Julek Mikula z JD GUNNEX KTM RT, který skončil loni třetí, je plně připravený, už absolvoval evropský závod v Lommelu. Z dalších jmen se můžete v této třídě těšit například na Lukáše Hedrlína, Martina Chripka, Tadeáše Klamta nebo Jakuba Nevimu, který loni zajížděl vyrovnané výsledky.

125ccm 2T
V loňské sezoně kluci předváděli opravdu hezké souboje a ukázali, že už jsou dospělí závodníci. Mistrem třídy se stal Jan Wagenknecht ze Starling Cross Team. „Samozřejmě uděláme vše pro to, abychom obhájili titul. Jako manažer týmu si přeji především to, abychom absolvovali sezonu ve zdraví, bez zranění. Honza už má za sebou několik závodů – EMX v Holandsku nebo ADAC,“ říká vedoucí týmu Jan Špaček. V seriálu se za Wagenknechtem umístil Martin Venhoda z týmu Motokrosová škola, i on zůstává v této třídě, stejně jako Petr Rathouský z Orion Racing Teamu. Petr letos zaznamenal již několik dobrých výsledků, takže na Ledeč je připraven a bude se rvát o bednu. Konkurence určitě nezahálela, a tak si dovolím tvrdit, že souboje budou pro diváky zajímavé, jak se patří na úvod mistrovství republiky,“ těší se manažer týmu Petr Kovář. Také loni čtvrtý Radim Kraus si brousí zuby na to nejlepší umístění, podobně je na tom jezdec Motosportu Chýnov Florian Dieminger. Jaroslav Vopršal z SMX Rudník loni závodil hlavně na 85ccm, letos ale už od Ledče pojede ve třídě 125 2T a rád by se pohyboval v první desítce, stejně jako třeba Adam Máj, který také přestupuje do vyšší třídy, a další jezdci.

MX2 Junior
Bez devítinásobného mezinárodního mistra ČR Jakuba Terešáka, který už se bude juniorského mistrovství účastnit jenom sporadicky, dostanou šanci ve třídě MX2 Junior jiní. Tabulkově má největší šance na nejvyšší umístění loni druhý Pavel Dvořáček z SMX Rudník. „První závod v Ledči nad Sázavou by chtěl Pavel vyhrát, protože vyhrál i poslední rozjížďku loňské sezony v Jiníně. Cíle na letošní sezonu jsou ty nejvyšší. Minimálně obhájit druhou pozici, ale koukáme i po titulu,“ vzkazuje soupeřům za SMX Rudník Pavel Šmahel. Také Martin Vondrášek z JD GUNNEX KTM RT se snad ukáže hned na prvním závodě v Ledči, loni byl celkově třetí. Co předvede letos? O nejvyšší příčky se bude prát i Honza Klimo za Motosport klub Málkov, body by chtěl Filip Schön z STR Racing nebo David Zadražil z Motosportu Chýnov.

Už první závod hodně napoví, jak se bude letošní sezona vyvíjet. Tak neváhejte a vydejte se v sobotu 27. dubna na Vysočinu do Ledče nad Sázavou. Rozjíždí se další rok mezinárodního mistrovství ČR Junior v motokrosu 2019!

Program odstartuje v sobotu v 7:40, odpolední rozjížďky začínají v 12:30.

Harmonogram závodu ZDE.

Autor: Dominika Nováková – www.juniormx.cz
Foto: Jana Terešáková

Comments are closed.