Koho v neděli 5. května velká zima donutila zůstat doma, o hodně přišel.

Závody v Pacově opravdu stály za to. Startovní rošty praskaly ve švech i přesto, že venku byli jako na horách a nejednomu závodníkovi mrzly prsty. I diváků se přes nepřízeň počasí sešlo hodně. A právě jim jezdci Kůta MMČR motokrosu připravili úžasnou podívanou jako na světových závodech. Komu se dařilo?

MX1 – 1. rozjížďka
V závodech MX1 i v Pacově chyběl Martin Michek (Buksa/Ados KTM Team), který závodil na ME na Ukrajině. Dojel tam druhý, průběžně šampionát vede. A tak po několika letech v Kůta MMČR, kdy „to bylo jasné“, jsou výsledky v MX1 nejisté. Ve startovním poli je hodně kvalitních jezdců a každý se chce dostat na Michkovo místo, být lídrem tabulky a na konci roku šampionem. Po Lokti měl nejlépe našlápnuto Filip Neugebauer (Osička MX Team).
Holeshotu se v první rozjížďce ujal Bence Szvoboda (Buksa/Ados KTM Team), během pár kol si svoji pozici na čele upevnil a už ho nikdo nemohl dohnat.  Na druhého Václava Kováře (HT Group Racing Team) měl náskok pět vteřin. Kovářovi se první rozjížďka mimořádně povedla, vyhnul se karambolům na startu i během závodu a pohodlně jezdil jako druhý. S větším odskokem třetí byl Filip Neugebauer s červenou tabulkou pro vedoucího závodníka, těsně za ním Tomek Wysocki (JD GUNNEX KTM Racing Team). Skvělý výsledek zajel Petr Bartoš (Orion Racing Team), po startu se pohyboval kolem 7., 8. místa, potom ale začal stahovat, dostal se na pátou pozici před Rudolfa Weschtu (Hulho Motocross Team). Chvíli dotíral i na Wysockeho, ale ke konci závodu už ztrácel. Sedmý skončil Jaromír Romančík (JD GUNNEX KTM Racing Team), osmý Patrik Liška (HT Group Racing Team), na deváté místo se po pádu ve druhém kole prokousal Lukas Neurauter (Osička MX Team) a první desítku uzavřel František Smola (BV Racing).

MX1 – 2. rozjížďka
Druhá rozjížďka a zase všechno jinak. Od prvního až téměř do posledního místa. I když skoro celý závod jezdil jako první opět Bence Szvoboda, ke konci mu vítězství vyfouknul Lukas Neurauter. Bence byl z toho v cíli trochu smutný, ale obměkčilo ho celkové první místo v dnešním závodě a červená tabulka pro vedoucího závodníka šampionátu, kterou tak sebral Filipovi Neugebauerovi. Třetí ve druhé rozjížďce dojel do cíle Václav Kovář a závod byl tak pro něj celkově úspěšný, i přes pár chyb během závodu zajel hezký výsledek a v Pacově skončil celkově druhý. Třetí celkově v Pacově byl i přes pád a málo bodů v první rozjížďce Lukas Neurauter. Stejně jako v první jízdě zajel čtvrté místo Tomek Wysocki, na páté se s neuvěřitelnou lehkostí dostal Petr Bartoš i přesto, že po startu jezdil až kolem 11. místa. Na šestém a sedmém místě se jména nezměnila. Šesté bylo Rudolfa Weschty a sedmé Jaromíra Romančíka. Jako osmý cílem prolétl Patrik Liška, jako devátý Filip Neugebauer, kterému druhá jízda vůbec nevyšla. A právě kvůli ní přišel o červenou tabulku. A do první desítky se opět vešel i František Smola.
A průběžně? Že má Bence Szvoboda červenou tabulku, už bylo psáno, na druhém a třetím je aktuálně bodová shoda, Lukas Neurauter a Filip Neugebauer mají shodně 77 bodů. O to větší boj to bude zase na dalším závodě v Dalečíně už 26. května!

MX2 – 1. rozjížďka
Už kvalifikace naznačovala, že obě rozjížďky MX2 budou stát za to – první desítka nacpaná ve třech vteřinách s minimálními rozdíly. Navíc vítěz vůbec nebyl jasný, první dva závodníci z Lokte už zbytek seriálu nepojedou. Na startu nebylo k hnutí, za žebřík se nastřádalo 42 jezdců a po startu to vypadalo jak na mistrovství světa.
Holeshot stejně jako v Lokti urval Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team), za ním se zařadil Richard Šikyňa a Petr Polák (oba JD GUNNEX KTM Racing Team), kteří se letos soustředí hlavně na mistrovství světa. Jenže hned bylo jasné, že pořadí takhle nevydrží až do konce, kluci si to tam posílali, kudy mohli. Richard Šikyňa ukázal, že na MS získává rychlost a první rozjížďku vyhrál s přehledem s náskokem 11 vteřin. Za něj se zařadil Jakub Terešák (HT Group Racing Team), který si hlídal rozestup od třetího Šimona Jošta (Osička MX Team). Čtvrtý jezdil Petr Polák, který postupně společně s Joštem dotíral na Jakuba Terešáka. Už s větším odstupem do cíle dorazil na páté pozici Martin Krč (Buksa/Ados KTM Team). Jonáš Nedvěd byl nakonec soupeři odsunut až na šesté místo. Těsně nalepení na sebe jezdili sedmý Pavel Dvořáček (SMX Racing Team) a osmý Michal Bárta, který se chtěl dostat na Dvořáčkovo místo. To se mu ale nepovedlo.

MX2 – 2. rozjížďka
Stejně jako v první rozjížďce zvítězil i v té druhé Richard Šikyňa, začal holeshotem a už se nenechal předjet. Celou jízdu se ho ale držel jeho týmový kolega Petr Polák. Kluci předváděli skvělé závody, ale na zbylých podnicích Kůta MMČR už je bohužel neuvidíme kvůli termínové kolizi. Šimon Jošt byl třetím jezdcem v cíli a také jediným, který se dokázal první dvojice jakžtakž držet. Až deset vteřin za ním na čtvrtém místě dojel Jakub Terešák, ten se nejdřív ale musel dostat před Martina Krče, který po startu jezdil třetí, postupně se ale propadl na páté místo. Nováček v šampionátu Imre Varga (Buksa/Ados KTM Team) neměl první závod v Lokti sezony úplně úspěšný, druhý se povedl lépe s desátým a šestým místem. Jonáš Nedvěd chyboval na startu, ve druhé zatáčce se trochu zasekl, z předních pozic se dostal na sedmou příčku a tam se držel, dokud ho nepřekonal Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team). Deváté místo patřilo Jiřímu Matějcovi (HT Group Racing Team), desáté Martinu Vondráškovi (Haas Racing Team). Celkově tak v Pacově dojel první Šikyňa, druhý Polák a třetí Terešák.

A jak je to s průběžným hodnocením závodu? Pořád se to střídá. Vedoucí jezdec z Lokte Rene Hofer už MMČR nepojede, stejně tak Richard Šikyňa který sice vyhrál v Pacově, ale nejel v Lokti a nepojede ani ve zbytku sezony. A tak červená tabulka připadla Šimonovi Joštovi, který byl jak v Lokti, tak v Pacově třetí a je průběžně nejlepším jezdcem seriálu. Druhý je Jakub Terešák a třetí Martin Krč.

Ženy – 1. rozjížďka
Rozjížďka žen jako tradičně otevírala závodní program v Pacově. Do jízdy nastupovala s červenou tabulkou Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák Racing Team). Té se ale nepovedl start podle představ a jezdila až pátá, jenže vzala za plyn a velmi rychle se dostala před svoje soupeřky na první pozici. A i když je měla skoro celou jízdu za sebou, dojela jako první až do cíle. „Ony se mě pořád držely. Jak holky na druhém a třetím místě bojovaly hlavně mezi sebou, nemohla jsem je setřást,“ říkala po první rozjížďce Vítková. Na druhém místě se po celu jízdu udržela Marika Mlýnková a třetí Barbora Laňková (Orion Racing Team). Všechny tři hodně poodjely zbytku závodního pole. Měly náskok asi 30 vteřin. Na co koukat bylo ale i na ostatních pozicích, dlouho se jako čtvrtá držela Celina Abel (Motosport Chýnov), ale vystřídala ji Kristýna Řeřichová a čtvrtou pozici už udržela, naopak Celine dojela osmá. Pátá v první rozjížďce skončila Kristýna Tomišková (Team Motokrosová škola), šestá Viktorie Kellerová, sedmá Alina Barthel (Motosport Chýnov). Hezký souboj diváci sledovali například mezi nováčkem Anetou Čepelákovou (Yamaha Čepelák Racing Team) na 13. místě a Niki Hoškovou na 14. pozici.

Ženy – 2. rozjížďka
Druhá rozjížďka žen byl naprostý masakr. Mlýnková, Vítková a Laňková na prvních třech místech byly nacpané v jedné vteřině. Na první pozici se střídala Mlýnková s Vítkovou, Barbora Laňková to celé jistila ze třetího místa. V polovině závodu už ale Vítková začala sice pomalu, ale jistě podjíždět druhé Marice Mlýnkové. Pro tu to byl jeden z nejlepších výsledků. Navíc to tam Vítkové těsně před cílem ještě málem poslala. Barboru Laňkovou trápilo bolavé koleno, ale divák vůbec nic nepoznal a soupeřky nejspíš také ne. Tyhle tři holky si jely svůj vlastní závod. Čtvrtá Řeřichová na ně ztrácela více než minutu. Na šestém místě jezdila Viktorie Kellerová, sedmá Celine Abel, osmá Alina Barthel.

Červenou tabulku tak na své motorce i v dalším závodě poveze Kristýna Vítková, na druhém místě figuruje Barbora Laňková a na třetím Marika Mlýnková. V závodě chyběla Tereza Hromková (HT Group Racing Team), která byla průběžně třetí, vynechaný závod ji bodově odsunul až na devátou pozici.

Veterán – 1. rozjížďka
Že závodní pole také v Pacově povede Martin Žerava (KRTZ Motorsport), o tom nikdo nepochyboval. Svému týmovému kolegovi Zdeňkovi Pučálkovi (KRTZ Motorsport), který jezdil druhý, během jednoho nebo dvou kol odjel o deset vteřin. A potom náskok postupně navyšoval. Na třetím místě jezdil Roman Majer, který zároveň ovládl kategorii Veterán 50+. Závod byl napínavý hlavně na dalších pozicích. Mezi chlapy byly často jenom minimální časové rozestupy, a celou dobu se naháněli například Martin Joza se Stanislavem Horským na 5. a 6. pozici. Také na 8. až 11. místě to byla docela mela.

Veterán – 2. rozjížďka
I ve druhé jízdě veteránské třídy se vedení okamžitě ujal Martin Žerava, a i když se ho Roman Majer se Zdeňkem Pučálkou chvíli drželi, po pár kolech jim odjel na bezpečnou vzdálenost a nikdo neměl šanci. Na stratu to bylo hodně těsné mezi Majerem a Pučálkou, Majer jezdil chvíli druhý, po dvou kolech ho ale Pučálka překonal. A ve stejném pořadí jezdci dorazili i do cíle. Čtvrtý jezdil Jan Hůda (BV Racing), pátý Marek Kraus (Motosport Chýnov) a šestý Stanislav Horský.

I po druhém závodě tak zůstává v průběžné hodnocení s plným počtem bodů Martin Žerava, druhé místo drží stále Zdeněk Pučálka a na třetím průběžném místě vystřídal Roman Majer Andrease Fuchse, který v Pacově Chyběl.

Veterán 50+
V kategorii Veterán 50+ se v Pacově stal absolutním vítězem Roman Majer, druhý dojel Petr Dokoupil (KRTZ Motorsport) a třetí Josef Nesejt, ve stejném pořadí jsou jezdci seřazení i v průběžném hodnocení seriálu.

Výsledky:

MX1               

Celkově:                      

Szvoboda Bence (1-2, Buksa /Ados KTM Team, KTM)

Kovář Václav (2-3, HT Group Racing Team, KTM)

Neurauter Lukas (9-1, Osička MX Team, KTM)

Wysocki Tomasz (4-4, JD GUNNEX KTM Racing Team, KTM)

Neugebauer Filip (3-9, Osička MX Team, KTM)

Seriál 2019:   

Szvoboda Bence 92b.

Neurauter Lukas 77b.

Neugebauer Filip 77b.

Kovář Václav 74b.

Wysocki Tomasz 71b.

MX2              

Celkově:                     

Šikyňa Richard (1-1, JD GUNNEX KTM Racing Team, KTM)

Polák Petr (4-2, JD GUNNEX KTM Racing Team, KTM)

Jošt Šimon (3-3, Osička MX Team, KTM)

Terešák Jakub (2-5, HT Group Racing Team, KTM)

Krč Martin (5-4, Buksa/Ados KTM Team, KTM)

Seriál 2019:   

Jošt Šimon 80b.

Terešák Jakub 65b.

Krč Martin 63b.

Nedvěd Jonáš 62b.

Dvořáček Pavel 51b.

Ženy              

Celkově:                     

Vítková Kristýna (1-1, Yamaha Čepelák Racing Team, Yamaha)

Mlýnková Marika (2-2, SMS Morava, KTM)

Laňková Barbora (3-3, Orion Racing Team, Suzuki)

Řeřichová Kristýna (4-4, SMS Jižní Čechy, KTM)

Kellerová Viktorie (6-5, Honda)

Seriál 2019:   

Vítková Kristýna 100b.

Laňková Barbora 84b.

Mlýnková Marika 80b.

Kellerová Viktorie 59b.

Tomišková Kristýna 57b.

Veterán                      

Celkově:                     

Žerava Martin (1-1, KRTZ Motorsport, Suzuki)

Pučálka Zdeněk (2-2, KRTZ Motorsport, Yamaha)

Majer Roman (3-3, Suzuki)

Hůda Jan (4-4, BV Racing, Husqvarna)

Horský Stanislav (6-6, SMS Jižní Čechy, Yamaha)

Seriál 2019:

Žerava Martin 100b.

Pučálka Zdeněk 88b.

Fuchs Andreas 76b.

Hůda Jan 63b.

Kraus Marek 56b.

Zdroj : Český motokros – Dominika Nováková   foto : Radek Lavička

Comments are closed.