Dalečín zahájí v neděli 5. května mistrovskou sezónu motokrosu

Nová sezóna. Nové starty. Za necelý týden začíná první závod mistrovství České republiky v motokrosu na velmi tradiční trati v Dalečíně na Vysočině. Soutěžit se bude opět ve čtyřech třídách 85 ccm, MX2, MX1 a Veterán s vloženou kategorií Veterán 50+. Kdo obhájí svoje umístění z předešlého roku a kdo naopak bude největším překvapením? Dozvíte se již brzy, v neděli 5. května.

 

MX1: Přestupy a zranění favorité

S titulem mistra České republiky přijede na první závod sezóny 2024 Jakub Terešák (HT Group Racing Team). Jakub celou minulou sezónu předváděl velmi dobré a stabilní výsledky, které ho vynesly až na vrchol výsledkové listiny. Do letošní sezóny vjíždí ve stejném týmu, ovšem jestli si pojede pro titul, není jasné. Z důvodu jeho angažmá i v německém týmu ho pravděpodobně neuvidíme na všech závodech MČR.

Velkým adeptem na mistra republiky tak letos bude druhý nejrychlejší jezdec minulé sezóny Šimon Jošt (HP Racing Team Suzuki). Diváci ho možná budou na prvním závodě v Dalečíně chvíli hledat, Šimon vyměnil oranžový motocykl za žlutý a změnil i týmové barvy. „Děkuji Šimonovi za 17 let trvající spolupráci a reprezentaci mého týmu v České republice i v zahraničí, která byla plná společných úspěchů a vítězství,“ vyjádřil se k Šimonově odchodu majitel týmu Osička MX Team Martin Osička. Šimon už má letos na kontě vítězství v prvním závodě slovenského mistrovství ve třídě MX Open.

Do třídy MX1 se vrací Martin Krč (HT Group Racing Team), loňský mistr republiky MX2 tak v letošní sezóně poměří síly opět na velké motorce a v novém týmu. Nebudou chybět ani další velmi talentovaní jezdci jako Václav Kovář, Pavol Repčák, Rudolf Plch, Jonáš Nedvěd, Tomáš Pala, Petr Bartoš a další.

Koho na startovním roštu neuvidíme, to je Dušan Drdaj (Orion Racing Team), který je zraněný. Zranění zastavilo také Rudolfa Weschtu: „Měl jsem pád v kvalifikaci v Drehně na ADACU a odnesl to zlomený krční a hrudní obratel,“ vysvětluje závodník. Neukáže se ani František Smola (Effective Racing Team): „Letos budu startovat na nové TM 450 Fi, skvěle jsme se sžili a mám od TM úžasnou podporu, děkuju. Začátek MČR ovšem nestihnu kvůli zranění kolene.“

MX2: Co předvedou mladé pušky?

Třídu MX2 loni ovládl Martin Krč na dvoutaktní 250. Tu letos mění za 450 a přesouvá se zpět do třídy MX1. Pár bodů v celkovém hodnocení na něj v loňské sezoně ztrácel druhý Adam Dušek (HT Group Racing Team). Tomu Krčovým přestupem do vyšší třídy v podstatě odpadl, dle bodového hodnocení, největší soupeř a Dušek si letos může věřit na titul. Dalším adeptem na přední příčky v letošní sezóně jistě je také Jaroslav Katriňák (MRA Racing Team), který před sezónou českého mistrovství rozhodně nezahálel. Má za sebou už slovenské mistrovství, kde byl druhý a také závod mistrovství Evropy. Ve třídě MX2 letos uvidíme také prvních 5 nejrychlejších jezdců loňské třídy 85 ccm. Celá top 5 přestupuje právě do MX2. Na start se postaví David Widerwill (Q-Racing Team), loňský mistr republiky ve třídě 85 ccm, který jistě také hodně zamíchá pořadím. Stejně tak Stanislav Pojar, loni druhý v 85 ccm: „Mám za sebou holandský mistrák a také ADAC na 125 ccm. Měl jsem natažené rameno, ale už se balím na závody,“ řekl Standa. V MX2 letos uvidíme i Adama Hrušku (MTX Racing Team), loni celkově třetího ve třídě 85 ccm. Ostatně svoje kvality předvedl už v prvním závodě na Slovensku, kde byl ve třídě MX2 junior první. Jsou tu ale i další jezdci, kteří budou každý závod usilovat o bednu. Loni čtvrtý Daniel Stehlík, Tomáš Kohút, Jiří Matějec, Martin Venhoda, Vítězslav Marek, Luděk Černý či Filip Křivan nebo Matyáš Výleta.

85 ccm: Šance pro další jezdce

Protože pět nejlepších jezdců z loňské sezóny letos přestoupilo do MX2, nabízí se jako největší favorit roku 2024 loni šestý Polák Szymon Masarczyk (Motosport Chýnov v AČR), který už se letos stihl rozjezdit v závodě ADAC ve třídě MX Junior Cup 85. Šance má taktéž Jan Veselý (JB MX Racing) a Slovák Maxim Zimmerman, kteří už letos získávali zkušenosti na kvalifikačním závodě mistrovství Evropy EMX 85 v Dánsku, kde si vedli velice slušně. Také Dominik Čižinský (CERMEN Racing Team) bude chtít útočit na přední příčky, v letošní sezóně se ukázal už na mistrovství Evropy. Do letošního celkového hodnocení určitě bude zasahovat také Martin Smolka (MX Kids Academy Dobřany z. s.), ten už má za sebou několik menších podniků, kde bral pokaždé zlato.

Veterán: Bartošova one man show

Ve třídě Veterán byly loni karty víceméně rozdané už od prvního závodu, a když nepřišel pád nebo technický problém, pořadí na předních příčkách se prakticky neměnilo. Prvního v cíli jsme vždy viděli Petr Bartoše (Orion Racing Team), který stále jezdí i závody ve třídě MX1 a zvládá během závodního víkendu dvojitou nálož motohodin. Druhá příčka v sezoně 2023 patřila vždy, kromě jedné rozjížďky, Martinovi Žeravovi (KRTZ Motorsport). A první trojici loni pokaždé uzavíral Michal Votroubek (LUKA Motocross Team, z. s.). Také na dalších dvou příčkách to vypadalo téměř vždy totožně, čtvrtého jsme vídali Martina Trávníčka a pátého Zdeňka Blábolila (Promoto Husqvarna Racing Team).

Veterán 50+

Vloženou kategorii Veterán 50+ v sezoně 2023 ovládl naprosto suverénně Ivan Černý (Orion Racing Team), ten sice jeden závod chyběl, i tak vyhrál s přehledem. Na dalších příčkách už jednotlivá umístění nebyla tak jednoznačná jako ve veteránech a jezdci si museli body opravdu vybojovat. Druhý v sezóně skončil celkově Jaroslav Ficenec, třetí Rostislav Hlaváček (DB Project, z. s.), čtvrtý Václav Dohnálek (GT2 Motorsport) a pátý Miroslav Kurka. Kdo z jezdců se letos ukáže na startu a který bude nejvíce tahat za plyn, to ukáže právě úvodní závod sezóny.

 


Týmové informace

HT Group Racing Team 

V letošní sezóně za nás ve třídě MX1 budou startovat loňští mistři republiky Jakub Terešák a Martin Krč. Ve třídě MX2 loňský vicemistr této třídy Adam Dušek. To znamená, že jsou v týmu jisté změny. Martin Krč za nás bude závodit nově, naopak chybět bude Jan Wagenknecht. Vzhledem ke složení našeho týmu je naším cílem rozhodně zisk titulu v obou třídách. Naši jezdci už letos několik závodů absolvovali. Takže by měli být na první MČR závod v Dalečíně dobře připraveni. Je to pro nás dobrá startovací trať, protože je domácí a mezi našimi jezdci je oblíbená.

Osička MX Team 

Osička MX Team se letos představí v nové sestavě. V sezóně 2024 startuje v barvách našeho týmu český závodník Julius Mikula #451, Rakušan Marcel Stauffer #401 a stálice týmu Slovák Tomáš Kohút #45. Prioritou pro Julka Mikulu jsou závody evropské části mistrovství světa MXGP. Mikula má za sebou start na MXGP v italském Trentinu, odkud veze prvních pět světových bodů v kubatuře MX2 a do budoucna hlavně příslib ještě lepších výsledků. Skvělou formu předvedl i na francouzském mistráku, odkud dovezl domů stříbro a za zády nechal i tovární jezdce. Závodu v Dalečíně se Mikula nezúčastní, jelikož koliduje s podnikem mistrovství světa v Portugalsku. Marcel Stauffer si bohužel na konci loňské sezóny přivodil poranění páteře a nyní je v procesu rekonvalescence. Za řídítky jej pravděpodobně uvidíme zhruba v polovině sezóny. Na start v Dalečíně se postaví Tomáš Kohút, kterého letos uvidíte s #45 na dresu. Dalečín bude jeho prvním letošním závodem. Tamější trať je opravdu rychlá a náročná, ale věříme, že pilot Tomášova formátu si s ní poradí. Držte nám pěsti!

Orion Racing Team 

Dalečínská náročná dráha určitě prověří jezdce, jak se během zimní části stihli připravit na úvod sezony 2024. Z našeho pohledu jsme již jeli některé přípravné závody v Maďarsku, Slovensku nebo v Německu. Na písčité dráze v Dalečíně se v hlavní třídě MX1 objeví v dresu Orion Racing slovenský reprezentant Pavol Repčák. Škoda zranění nové akvizice týmu Dušana Drdaje (Orion – BV Racing Team), který se do Dalečína v novém dresu moc těšil, ale bohužel tvrdý pád na Slovensku (Gbely) vystavil Dušanovi stopku.

Ve skupině MX2 se po loňském pauzírování kvůli zraněnému ramenu ukáže divákům Petr Rathouský a také úspěšní junioři Martin Červenka s Dominikem Kučeříkem. Ve veteránské části obhajuje titul Petr Bartoš, který si navíc tradičně ještě přidává závodění v MX1. „Všem našim zástupcům přeji, aby se jim tento úvodní podnik vydařil, na trati prodali to, co v přípravě natrénovali a diváci viděli skvělé motokrosové momenty,“ říká manažer týmu Petr Kovář.

 

Motosport Chýnov v AČR 

Motosport Chýnov bude mít letos opět mezinárodní zastoupení. V loňské sezóně byl úspěšný polský závodník ve třídě 85ccm Szymon Masarczyk. Atakoval TOP3 a letos by chtěl být jeho součástí. O přední pozice budou bojovat i naši jezdci ve třídě Veterán, především pak zkušený Vladislav Mužík. Ve třídách MX2 a MX1 se v našem týmu představí někteří rakouští závodníci, jejich start bude ovšem záležet na kolizi termínů. Někteří jezdci našeho týmu za sebou mají závody rakouského a polského mistráku a také závody jihočeského KP. Dalečín je rychlá, náročná trať, ale je logisticky dobře umístěna, a tak je pro úvodní závod určitě vhodná.

 

Haas Racing Team 

V letošní sezóně bude náš team reprezentovat Martin Vondrášek se kterým spolupracujeme už několik sezón a po roční odmlce se vrací zpět Max Nagl. Max se na startu ukáže ve vybraných závodech MČR a oba jezdci budou startovat v kubatuře MX1. Cílem letošní sezóny je zajet co nejlepší výsledek. Profil dalečínské trati znají perfektně a pokusí se vyjet co nejlepší umístění už v úvodním podniku. Max absolvoval již několik závodů, pro Martina Vondráška to bude letošní premiéra, ale věříme, že bude chtít svoji pilnou přípravu co nejlépe zúročit.

Zdroj : TZ www,ceskymotokros.cz – Dominika Nováková , foto : Radek Lavička

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*