CHALUPA CUP má za sebou další vydařenou sezónu

Již po deváté se v letošním roce uskutečnil seriál oblíbených pohárových motokrosových závodů – CHALUPA  CUP 2018. Celkem třináctkrát zaburácely stroje na motokrosových tratích v šestnácti různých kategoriích a objemových třídách.

Promotérovi seriálu, Vítězslavu Chalupovi z Volevčic u Telče, se  společně se spolupracovníky podařilo i přes nepříznivé podmínky s nedostatkem vody na kropení trati odjet tři dvojzávody ve Vranově u Brna, dvakrát se jelo v Karlíně u Čejče, Dolních Heřmanicích, Vílanci u Jihlavy, ve Smrku u Třebíče a po jednom podniku se odjelo na trati v Dalečíně a Bělé u Jevíčka.

Pro nejmladší jezdce byly připraveny kubatury od 50 přes 65 do 85 ccm, pro amatéry třídy Amatér MX1  a MX2. Dalšími třídami byly  Hobby MX 1 a MX2. Pro jezdce, kteří startovali např. v seriálu Kůta Mezinárodním mistrovství ČR nebo i dalších mezinárodních či národních seriálech, byla připravena třída OPEN. Pro ženy  byl připraven seriálů závodů  Dámského poháru. Velké množství startujících se představilo ve vypsaných kategoriích pro starší jezdce – Veterán nad 40 let,  50 let,  60 let a nad 66 let. Programy závodů byly doplněny třídou Hobby Enduro a samostatnou kategorii jízd  historických motocyklů ČZ a Jawa.

David Kosmák na trati ve Smrku

Třída OPEN, která byla vypsána pro jezdce s mezinárodní nebo národní licenci AČR, slovenskou licencí  případně s licencí ČAM a  tato třída přilákala v průběhu sezóny celkem 47 jezdců. Prvenství si vyjel za sedm vítězných dvojzávodů (960 bodů) jihlavský jezdec David Kosmák na stroji Yamaha 450. Na druhém místě skončil Viktor Sklenář (732 bodů) se čtyřtaktní Kawasaki 250 z Velkého Meziříčí. Oba tito jezdci také úspěšně startovali v letošním seriálu Kůta – Mezinárodní mistrovství  ČR v motokrosu, kde David Kosmák obsadil 12. místo ve třídě MX1 a Viktor Sklenář byl sedmnáctý ve třídě MX2.  Trojici nejlepších ve třídě OPEN Chalupa Cupu doplnil Aleš Procházka z Blížkovic, který si vyjel 678 bodů na Kawasaki 250 4T.

Amatérští jezdci startovali ve dvou třídách a to AMA MX1 pro dvoutaktní motocykly do 250 ccm a čtyřtakty do 450 ccm. Druhou třídou byla AMA MX 2, kde jeli  jezdci s dvoutaktními motocykly do 125 ccm a na čtyřtaktech třídy do 250 ccm. O tyto dvě třídy byl mezi jezdci velký zájem a výsledkem bylo vždy početné startovní pole. Ve třídě MX1 jich v průběhu sezóny startovalo 99  a v MX2 se představilo 85 jezdců. První tři jezdci v konečném pořadí bodovali téměř v každém ze třinácti závodů ve třídě MTX1 a tak byly mezi nimi i minimální rozdíly. S 1359 body skončil první Radek Vaverka z Brna na KTM 450, druhý pak Martin Skoták s 1295 body z Veselice na KTM 350 a třetí byl Patrik Sklenský z Plavče, který na 2T Yamaze 250 vyjel 1126 bodů. Také v MX2 byly bodové rozdíly   mezi jezdci na předních místech těsné. Prvenství si připsal drnovický jezdec Milan Jakubů 4T KTM 250, který si celkově vyjel 1177 bodů. Druhý skončil Petr Mikulášek se 4T Kawasaki 250 z Brna s 1050 body a třetí pak byl Ondřej Kufr z Chotěboře, který startoval  na stejném stroji jako druhý Mikulášek  s celkovým ziskem 1019 bodů.

Barbora Laňková – Chalupa Cup – Smrk – 14.4.2018

V  Dámském poháru bylo  registrováno  celkem 10 závodnic z nichž byla suverénkou Barbora Laňková z Velkého Meziříčí na stroji Suzuki 250 4T, která nepoznala jiné umístění než první místo, zvítězila v devíti dvojzávodech a celkově si připsala 1080 bodů. Barbora byla i úspěšná v Kůta – Mezinárodním mistrovství ČR v motokrosu v kategorii Ženy. V něm startovala v ORION RACING TEAMU se stejným motocyklem a po odjetí 12 závodů získala 191 bodů a mezi 30 startujícími obsadila  čtvrté místo. V Chalupa Cupu skončila druhá také Barbora, tentokrát Taušová ze Želešic na Kawasaki 250 4T, která získala 336 bodů a třetí místo patřilo Dominice Hejdové z Pelhřimova, která si na KTM 250 4T vyjela 292 bodů.

Téměř 140 veteránů se představilo ve čtyřech vypsaných věkových kategoriích. V té „nejmladší“ nad 40 let startovalo 59 jezdců a vítězství si připsal zlínský jezdec Marcel Malovaný se ziskem 1249 bodů. O 70 méně jich získal třebíčský Karel Noha a skončil na druhém místě a stupně vítězů doplnil Radek Roszicska z Brna, všichni tři jeli naq strojích Suzuki 450. Mezi téměř padesátkou padesátiletých byl nejlepší Ivo Novosad z Třebíče na Hondě 450, když získal 1324 bodů. Roman Malý z Lipůvky na Suzuki 450 skončil druhý s 1251 body a třetí byl František Koch z Vysočan s 1133 body se strojem Yamaha 250 4T. Další vítězství mezi veterány putovalo opět do Třebíče. V kategorii šedesátiletých ho získal Libor Kratochvíl s Kawasaki 450, když celkově získal 1422 bodů, za ním skončili na druhém místě Petr Krčma z Nezdenice a třetí Miloš Dvořák z Domašova – oba startovali na strojích Honda 450. Nejstarší kategorie nad 66 roků patřila slovenskému jezdci Petru Margetiakovi z Myjavy, který na stroji Honda 450 vyjezdil celkem 1428 bodů. Druhý skončil jezdec z Chotěboře Petr Ptáček na KTM 450 a třetí skončil Jan Procházka.

Tři objemové třídy byly vypsány pro tzv. „hobíky“. Třídu HOBBY MX1 (motocykly třídy do 250 ccm 2T a třídy do 450 ccm 4T) vyhrál Michal Vašina, druhý skončil Roman Koutný a třetí byl Vojtěch Lunda.    Mezi jezdci třídy HOBBY MX2 (motocykly 125 ccm 2T a třídy 250 ccm 4T) byl nejlepší Petr Jaroš, druhý byl Tomáš Švestka a třetí skončila Barbora Laňková. Třetí byla třída HOBBY ENDURO v níž slavil vítězství Jakub Strnad před Michalem Plíškem a třetí skončil Branislav Jelč.

V poli jedenácti jezdci s historickými motocykly ve třídě ČZ, zvítězil Richard Voldán, druhý se umístil Roman Cakl a třetí Josef Kajda.

Součástí letošního Chalupa Cupu byly i letos tři kategorie pro nejmladší,  jezdce ve třídách do 50, 65 a 85 ccm v nichž startovalo celkem 80 jezdců.

Vojta Baláž – Chalupa Cup – Smrk – 14.4.2018

V nejslabší objemové třídě do 50 ccm si celkové vítězství vybojoval Patrik Strohschneider z Podolí u Brna, který s motocyklem KTM 50 si celkově vyjezdil 1312 bodů. Druhý skončil Patrik Krajcar z Horního Města u Rýmařova a na třetím místě byl Zdeněk Buštík ze Šardic, oba startovali také na strojích KTM 50. Třída do 65 ccm patřila nadějnému jezdci z Náměště nad Oslavou, Vojtěchu Balážovi, který zahájil sezónu s osvědčenou KTMkou 65 a v průběhu přesedlal na Yamahu YZ 65, se kterou získal 1177 bodů. S odstupenm 24 bodů skončil druhý Filip Strohschneider z Podolí u Brna a třetí pak Kristián Skopal z Rýmařova-Janovic, také oni jeli na strojích KTM 65. Třetí ze sourozenců Strohschneiderových Daniel, vyhrál třídu do 85 ccm s 1199 body na stroji KTM 85, na druhém místě se umístil Tomáš Ptáček na Husqvarně 85 ze Sobiňova a třetí skončil ivančický jezdec Filip Matějec na KTM 85. V těchto juniorských kategoriích startovalo celkem 80 jezdců.

A jak hodnotí letošní ročník sportovní komisař celého seriálu Karel Noha senior: „Odjeli jsme třináct závodů a  pořadatelům Chalupa Cupu  se podařilo dát dohromady kalendář závodů i přes letošní nepřízeň počasí (velká sucha a nedostatek vody na kropení závodních tratí) a přesto se všechny uskutečnily. Tímto patří velké poděkování  jednak činovníkům kolem Vítězslava Chalupy, dále pak traťovým komisařům, zdravotníkům, ale i těm, kteří zabezpečili např. občerstvení  pro jezdce, jejich doprovody a také diváky. Velký dík patří i majitelům motokrosových areálů, kde se závody seriálu jely za přípravu trati a tím uskutečnění jednotlivých závodů. Myslím si, že i závěrečné slavnostní vyhodnocení  nejlepších jezdců, které se uskutečnilo 10. listopadu 2018 ve Vanově u Telče, bylo na velmi dobré úrovni a zcela určitě přispělo ke stmelení kolektivu závodníků Chalupa Cupu“.