Barbora Laňková bude v neděli v rámci závodu družstev v Dalečíně bojovat o titul mistryně ČR v motokrosu.

Po loňské pauze se vrací oblíbený závod družstev. Letos se uskuteční na trati v Dalečíně v neděli 10. října 2021. Družstva jsou výjimečná tím, že až do poslední jízdy může být pořadí různé. Věříme, že i letos se bude body míchat a týmy udělají maximum, aby se na závěr sezóny ukázaly. V rámci vloženého závodu žen bude o titul mezinárodní mistryně České republiky v motokrosu pro rok 2021 bojovat, takřka domácí Barbora Laňková.

Na startovní listině figuruje osmnáct tříčlenných družstev. Během letošní sezóny se zranilo poměrně hodně závodníků, například domácí HT Group Racing Team by bezesporu mohl postavit dvě silná družstva. V neděli se na start postaví v sestavě Patrik Liška, Jan Wagenknecht a Marek Sukup.

Družstvo týmu JD Gunnex KTM Racing bude určitě patřit mezi silné aspiranty na vítězství, zastupovat ho bude totiž reprezentant Španělska, Polska a Finska. „Složení našeho družstva se v posledních týdnech hodně měnilo. Původně jsem měl startovat já, José Butron a Lorenzo Locurcio. Lorenzo má ale v tomto termínu GP ve Francii, takže z týmu vypadl a byl nahrazen Tomkem Wysockim. Vzhledem k tomu, že jsem od Petrovic na motorce neseděl, rozhodli jsme se za mě najít náhradu. Z Českých kluků už moc na výběr nebylo, protože všichni, kteří se mi líbili, už družstvo měli. Domluvil jsem se s Harri Kullasem, se kterým jsem spoustu let závodil v Německu. Myslím si, že je naše družstvo kvalitní, ale uvidíme, jak se právě Kullas popasuje s tratí v Dalečíně a jak to Tomkovi půjde na dvěstěpadesátce. No, v neděli se to dozvíme,“ řekl zvídavě manažer Filip Neugebauer.

Osička MX Team startuje letos s nejmenšími startovními čísly. S jedničkou odstartuje Šimon Jošt, se dvojkou Tomáš Kohút a se trojkou Martin Krč. Také tento tým bude patřit mezi hlavní v boji o vítězství. „Na závod MMČR družstev v Dalečíně se těšíme, každý rok, kdy se tento závod koná, je to takové vyvrcholení motokrosové sezony u nás v Česku. Loni se bohužel družstva kvůli situaci s covidem nejela, v roce 2019 se nám podařilo zvítězit a uděláme maximum pro to, aby se nám tento výsledek podařilo zopakovat. Konkurence bude určitě veliká, takže nás čekají napínavé závody. Co se týče sestavení družstva, neváhali jsme ani minutu, jsme rádi, že všichni naši jezdci jsou v pořádku a můžeme sestavit družstvo z našich týmových jezdců a nemusíme shánět jezdce z jiného týmu, případně někoho ze zahraničí. Jak už všichni víme, pro Šimona byla tato sezona poslední na 250, jsme nesmírně rádi, že se s ní rozloučil dalším titulem Mistra ČR. Ani jemu samotnému už malá motorka nevyhovuje. V Lokti na EMX ukázal, že mu velká motorka sedí, takže Šimon nastoupí ve třídě MX1. Tomáš Kohút, na to, že měl tři roky od motokrosu pauzu, nemohl předvést lepší comeback. Na 250 jede skvěle, což potvrdil i na posledním závodě v Přerově, takže Tomáše uvidíte ve třídě MX2. V kategorii Open bude startovat Martin Krč, který je na velkou motorku už nějaký ten rok zvyklý a jelikož svým výkonem v seriálu MMČR potvrdil pozici druhého nejlepšího Čecha, věříme, že máme šance v Dalečíně o podium bojovat,“ vzkázala týmová manažerka Kristýna Smýkalová.

Nesmíme zapomenout ani na další týmy. Příkladem může být jihočeský PP Racing ve složení Dušan Drdaj, Marcus Rammel a Rudolf Plch. Rakouského závodníka si vypůjčil také KRTZ motorsport a Roland Edelbacher se tak na start postaví po boku Adama Duška a Martina Žeravy. Celou týmovou sestavu ve složení Petr Bartoš, Petr Rathouský a Jonáš Nedvěd vysílá do boje Orion Racing Team. Na startu nebudou chybět ani další tradiční týmy účastnící se Kůta MM ČR v motokrosu jednotlivců.

Pravidla závodu

Kompletní družstvo čítá tři jezdce ve třídách MX1, MX2 a MX3. A celý závodní den vypadá jinak, než jsme zvyklí ze závodů jednotlivců. Kvalifikace se jede stylem závodu. Postavení na jeho startu určuje los. Také systém závodů je odlišný od závodů jednotlivců, a v odpoledním programu tak uvidíme (místo tradičních dvou) hned tři hlavní rozjížďky.

Systém tří rozjížděk družstev slouží k tomu, aby se každý jezdec potkal na trati s každým. Vítězí družstvo s nejmenším počtem bodů. Body se připisují podle umístění. Za první místo je jeden bod. Aby se závody ještě zdramatizovaly, jeden nejhorší výsledek družstva je vyškrtnut. A to může ještě pěkně zamíchat kartami.

Mezinárodní mistrovství České republiky družstev bude nesmírně zajímavou podívanou, nejenom proto, že na trati uvidíme kooperace týmových jezdců, ale i promíchané třídy „malých“ a „velkých“ motorek.

Ženy

Mezi rozjížďkami závodu družstev se uskuteční také vložený závod třídy žen, kde se rozhodne o letošní mistryni republiky. Pokud nedorazí na závody nedávno zraněná Elena Kapsamer (Motorsport Chýnov v AČR) může se z titulu radovat aktuálně vedoucí jezdkyně Barbora Laňková (Orion Racing Team), které stačí k jistotě získat 12 bodů. Aktuálně třetí místo drží Lucie Simonová (4 Cross Racing), která se ze zdravotních důvodů nezúčastnila posledního závodu v Pacově. Na čtvrté pozici je nyní Viktorie Lohniská (MTX Racing Team), která by se bezesporu chtěla stát třetí nejlepší ženou v seriálu. Po dlouhé absenci je aktuálně pátou závodnicí Kristýna Vítková (Q Racing Team). Rakušanka Alina Barthel (Motorsport Chýnov v AČR) je letos také hodně silná, proto ji patří šestá pozice. Jako sedmá nastoupí do posledního závodu Kristýna Tomišková (Tým Motokrosová Škola CZ) a osmičku nejlepších uzavírá Aneta Čepeláková (Yamaha Čepelák Racing Team).

GPS trati: 49.5755131, 16.2359175

Vstupné pro diváky je 200Kč.

 

Text: Pavel Horák

Foto: Radek Lavička, Jiří Navrkal – Motor Vysočiny

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*