Mokřady v oblacích prachu tvrdě prověřily offroaďáky

Zatímco loni se druhý závod sezony odehrával v bahně, v dešti a na pomalém klouzavém povrchu, letos závodníky překvapilo horko a prach. Kromě chladnějšího rána a večera se srovnávali s letními teplotami. Zhruba 3,5 kilometru dlouhá trať měla sice náročnější kamenitý výjezd a zatáčky v lese, ale také rychlé rovinky, takže byla oproti očekávání velmi rychlá.

Do první letošní tříhodinovky se vydalo na 160 jednostopých strojů. Při průjezdu rovinkami se zvedala oblaka prachu, která zakryla výhled na modrou oblohu zalitou sluncem. S postupem času závodníkům ubývaly síly, ale ti nejlepší jeli pořád naplno. Absolutní příčky tradičně obsadili jezdci z nejsilnější mistrovské kategorie E2. Dominovala jim zejména dvojice Jaroslav Chládek (AV Motors enduro team) a Petr Trávníček (Aroma Gold team), která jako jediná najela 49 kol. Chládek přitom porazil Trávníčka o pouhé dvě sekundy! Do první pětky se vešel i vítěz veteránských mistrů Daniel Neumann (Moravský enduro team) se 47 koly.

Tři hodiny čekaly také na stovku čtyřkolek. A byl to boj od prvního do posledního metru. Už ze startovní rovinky se výtečně odpíchl Luboš Kuncíř (Kaskadér racing team), který většinu závodu vedl, ale ve 43 kole ho zradil stroj a zklamaně skončil v depu. Soupeři ho tak z čela posunuli na konečnou šestou pozici. Na špici až do konce závodu pokračovaly líté boje mezi nejlepšími. Martin Miřejovský (Team Max 2) si chtěl spravit chuť po nevydařeném Šiklově mlýnu a řádil „jako černá ruka“. Cílem profičel se 46 koly na kontě. Jeho hlavní rival Juraj Varga (Hoffer Quad Racing team) se ho držel, jak nejvíce mohl, a se ztrátou jednoho kola bral stříbro. Do čtveřice absolutně nejlepších se vešel i Michal Vágner (Čtyřkolky Tišnov) se 43 koly, vítěz mistrovské kategorii 4×4.

Auta v 16:30 vyrazila do první letošní pětihodinovky. Bylo jasné, že celkové vedení závodu ovládnou buginy. O první místo nejvíce soupeřil Selm Morava racing a Aroma Gold racing. Obě posádky projely 73krát kolem časomíry a o čtyři kola za sebou nechaly zbytek startovního pole. Největší pohár si nakonec odvezl Selm Morava racing. Martin Müller s otcem stejného jména najeli na druhé v pořadí náskok 2,5 minuty. Ve stříbrné bugině se podruhé během soboty radoval zmiňovaný Petr Trávníček, druhý ve tříhodinovce motorek. Hlavní pilot Broněk Janča je sice také motorkář, v mokřadech se ale soustředil jen na závod aut. A s výsledkem byl nadmíru spokojený. V rodinném souboji se mu podařilo porazit bratra Petra, který bral stříbro na prvním klání, ale nyní skončil pátý.

S velmi unaveným výrazem, ale opět prvním místem, do cíle dorazilo Autocentrum Luňák, které soupeřilo s Wings teamem. Nakonec se mu podařilo udržet náskok čtyř kol až do cíle. Auta nad dva litry byly soubojem mezi Offroad centrem Jase a Bídou s nouzí. Jase se klání nakonec vydařilo a nejenže skončilo první v kategorii, ale bylo také nejrychlejším „velkým autem“ – v celkovém pořadí obsadilo sedmé místo. Amatérský tým West Bohemia racing důstojně změřil síly s konkurencí a dojel dvanáctý absolutně.

Třetí díl OffROAD Maratonu se jede 19. května v Janovicích nad Úhlavou.

Zdroj : Tisková zpráva Offroad Maraton 2018