Dnes startuje Dakar 2018

Dnes sobotu 6. ledna 2018 odstartuje nejtěžší dálková rallye na světě – Rallye Dakar. Místem startu jubilejního 40. ročníku a současně desátého, který se pojede na území Jižní Ameriky, bude hlavní město Peru – Lima. Odtud se vydají motocyklisté, jezdci na čtyřkolkách, s automobily a s kamiony na trať, která bude mít 14 etap o celkové délce více jak 8 700 kilometrů, z čehož bude přes 4 300 kilometrů měřených testů a trasa soutěže  povede z Peru přes Bolívii , do cíle v argentinské Bogotě, kam dorazí 20. ledna 2018. Česká republika bude mít mezi 525 startujícími zastoupení 36 jezdců.

Pro Vysočinu bude zcela jistě nejvíce sledovanou kategorii – automobily a to z důvodu startu dvou posádek z našeho kraje.

Martin Prokop při testu před startem Dakaru 2018

První bude se startovním číslem 311 dvojice MP – Sports, Martin Prokop a Jan Tománek s vozem Ford F150 Evo – nese přezdívku „Shrek“. Pro jihlavského jezdce se bude jednat o trochu zajetý návrat. Loni navigovala Prokopa rakouská spolujezdkyně Ilka Minorová, na jejíž vrub šlo bohužel  několik chyb, které měly za následek    bloudění a následně časové penalizace, které znamenaly v cíli posun za desítku nejlepších, na jedenácté místo. Přesto jim patřilo  nejlepší umístění  netovárního týmu. „A tak jsem se dohodl s navigátorem s nímž jsem absolvoval 88 soutěží mistrovství světa rallye, Janem Tománkem pocházejícím z Otrokovic, který je zárukou kvalitní navigace a věřím, že budeme moci v cíli být klasifikovány na co nejlepším místě v první desítce“ řekl při přípravách na letošní Dakar Martin Prokop. Své tvrzení potvrdil výsledkem při letošní Rallye Maroko, kde patřil mezi elitou k nejrychlejším.    S Janem Tománkem absolvoval Dakar poprvé v roce 2016, kdy dojeli na čtrnáctém místě. Martin Prokop začal jezdit automobilové rallye ve svých osmnácti letech a jeho první start byl v  mistrovství ČR sprintrally v roce 2001. S navigátorem Josefem Čáblíkem usedl do vozu Škoda Felicia při Horácké sprintrally v Okříškách a ve třídě A6 dojeli na třetím místě, v absolutním pořadí skončili padesáti čtvrtí.

Druhou ostře sledovanou posádkou budou Tomáš Ouředníček společně s navigátorem a novicem v této soutěži, Davidem Křípalem. Budou startovat na voze Ford Ranger stáje  South Racing Central Europe se startovním číslem 340.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem při testu před startem Dakaru 2018

Tomáš Ouředníček, brněnský rodák, který žije a podniká  ve  Velkém Meziříčí, společně s novým spolujezdcem, třebíčským Davidem Křípalem (rodák z Jihlavy) se na Dakar připravovali v průběhu celého roku. Jednalo se o  řadu předváděcích akcí a jízd,  testovacích jízd a soutěží včetně účasti na Marocké rally. Vše  vyvrcholilo v polovině prosince rozlučkovou předváděčkou ve Velkém Meziříčí. „Nikdo neví, co nás čeká v dunách Peru v prvním týdnu Dakaru. Nikdo netuší co se stane ve vysokých nadmořských výškách  v bolivijských etapách. Nikdo neví , co před námi skrývají zrádné tratě Argentiny“ těmito slovy se loučil ve Velkém Meziříčí Tomáš Ouředníček. Dobu do odletu do Peru, využila posádka k dobrovolnému odebírání vzduchu a to z důvodu toho, že se bude letos závodit i v oblastech kolem pěti tisíc metrů nad mořem a nebude dost času na aklimatizaci. K tomu jim sloužily kyslíkové stany,  které  byly schopny nasimulovat vysokohorské prostředí. V těch spali přes noc, ve dne pak používali speciální masky.

Oředníček startoval poprvé jako navigátor při prvním ročníku  „jihoamerického“ Dakaru v roce 2009 s ostříleným jezdcem Miroslavem Zapletalem. Ti dva si tak dobře spolu sedli, že dosáhli dosud nepřekonaného nejlepšího umístění našich posádek v kategorii automobilů, na cílové pásce v Buenos Aires slavili sedmé místo.

Oba jezdci  budou reprezentovat nejenom Českou republiku, své týmy, ale také   Kraj Vysočina, města kde žijí a také  hokejové   kluby, které v jejich městě působí v hokejové Tipsport extralize. Na auto Martina Prokopa, který fandí Dukle Jihlava, připravili jeho fanoušci velkou samolepku – Dukla Jihlava fandí Martinovi. Tomáši Ouředníčkovi při jednom domácím zápase předalo vedení Komety Brno klubovou vlajku a dres Komety s číslem 340 k  prezentaci klubu na takto významné akci jakou bezesporu Rally Dakar je.

Předstartovní problémy se bohužel nevyhnuly ani jedné z našich posádek. Prokop si užil své těsně před přejímkami. „Nejdříve nás pořadatelé nepustili do lokality, kde jsme chtěli naše auto vyzkoušet. Jediný prostor, kde se dalo jezdit, obsadily tovární týmy, ale podařilo se nám domluvit s týmem Mini. U našeho závodního vozu se objevil problém s převodovkou, a tak mechanici museli makat celou noc, aby dali auto do pořádku   na přejímky. Takže nám držte palce“ uzavřel sdělení Martin Prokop.

Shořelá baterie Fordu Ranger Tomáše Ouředníčka

Ouředníčkovi málem shořely dakarské naděje hned po příjezdu a převzetí vozu. „Doslova nám ztuhla krev v žilách, když jsme vyzvedávali v přístavu závodní speciál Ford Ranger. Po dlouhé plavbě přes oceán se v přístavu Callao ukázalo, že baterie explodovala a začala hořet. Naštěstí byl oheň včas zaznamenán a dříve, než mohl způsobit vážnější škody, byl uhašen. Doufám, že tímto incidentem jsme si dakarskou smůlu pro letošní ročník vyčerpali a nadále nás bude provázet jenom štěstí“ sdělil z místa startu Tomáš Oouředníček.

Po slavnostním startu  v sobotu 6. ledna  bude všechny účastníky čekat první etapa Lima – Pisco, která bude pro rozjezd dlouhá pouze 272 km a jediný měřený test bude mít 31 km.

Comments are closed.