Třetí etapa Rally Dakar 2019 : Prokop má první umístění v desítce, Ouředníček bez technických problémů, Kolomý s Plným stojí a opravují.

Středeční třetí etapa Rally Dakar, mezi městy San Juan de Marcona a Arequipa, přinesla posádkám MP-Sports i přes svou náročnost dobré výsledky. Martin Prokop vybojoval svoje první etapové umístění na letošním ročníku soutěže , když se podařilo protnout cílovou metu na 9. místě v kategorii automobilů a poskočil na 11. místo v absolutním pořadí.  Ouředníček s Křípalem zajeli 24. nejrychlejší čas v 331 km dlouhé rychlostní zkoušce. V celkovém pořadí se tak posunuli na 22. místo.Obrovská smůla postihla posádku Tatry Buggyra Racingu , za jejích volantem sedí Martin Kolomý a naviguje ho Rostislav Plný. Posádka stále stojí v dunách a pokouší se opravit rozbitý kardan svého vozu.

Martin Prokop s Janem Tománkem na trati 3. etapy Rally Dakar 2019

Martin Prokop obsadil v třetí etapě dakarské rallye deváté místo. Pilot fordu se i přes dva defekty letos poprvé prosadil do nejlepší desítky a porazil například věhlasného Francouze Sébastiena Loeba. Na jeho vítězného krajana Stéphana Peterhansela ztratil Prokop přes 34 minut, do vedení se vrátil Katařan Násir Attíja. Český jezdec se posunul na 11. místo průběžného pořadí..

“ Zkoušku jsme nezačali moc dobře a hned po startu jsme udělali defekt kola , které jsme hned vyměnili a pokračovali dál. Na větší problémy jsme si zadělali zhruba v půlce etapy , kdy jsme mojí chybou zapadli na hraně duny a zasekla se nám jedna noha od heveru a nemohli jsme ji dostat zpátky a ztratili jsme tam dost času a předjelo nás dost aut. Po vyřešení této patálie jsme pokračovali dál jenže díky ztrátě startovní pozice se průjezdný koridor dost zhustil a my nemohli předjíždět pomalejší soupeře a já se mohl dostat do správného závodního tempa. Když už to vypadalo že se konečně rozjedeme , tak nás postihl další defekt. I přes tyto nepříjemnosti jsme dorazili do cíle na pěkném 9. místě ale velkou ztrátou na nejrychlejšího jezdce, s tím nejsem moc spokojený.  Etapa byla hodně náročná a při stíhací jízdě jsme potkávali plno odpadlých motorkářů a čtyřkolek. Bohužel při stíhací jízdě jsem neodhadl svoji rychlost a na úseku, kde byla stanovena pouze 30-ti kilometrová rychlost, jsem jel kolem padesátky. Teď očekávám od organizátorů penalizaci za tento prohřešek , která nás určitě opět odsune dolů v celkovém pořadí. Tak uvidíme bojujeme dál cíl je ještě hodně daleko“ zhodnotil svoje útrapy po 3. etapě Martin Prokop

Tomáš Ouředníček a Davidem Křípalem na trati 3. etapy Rally Dakar 2019

Včerejší porouchanou převodovku se mechanikům podařilo opravit, a tak mohl Ford Raptor #332 odstartovat třetí etapu ze 42. pozice. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem se vydali vstříc mohutným dunám, které právě loni potrápily nespočet posádek. A letos tomu nebylo jinak. Rychlostní zkouška byla znovu velmi náročná, plná obrovských dun, velkých kamenů a odstavených aut.

„Dnešní etapa byla označena jako letošní nejtěžší. Naštěstí jsme neměli vůbec žádný technický problém. Za to jsme měli tři poměrně velké krizovky. Rychlostka byla neskutečně těžká, střídaly se různé povrchy. Etapa začala rychlým šotolinovým povrchem, pak následovala část s mnoha obrovskými kameny, velmi těžké duny, pískové cesty a menší dunky.. zkrátka od všeho něco. První krizovka nastala při soutěžení s Robby Gordonem ve šplhání do duny. Přes dunu jsme padli do díry plné kamení a docela hodně jsme narazili. Prudký náraz naštěstí auto nepoškodil a mohli jsme pokračovat dál. Další krizovka přišla na povrchu, kde se střídaly malé horizonty. Za jedním z nich byla nečekaná díra, do níž jsme čelně narazili. Silně mi to připomnělo náš zážitek z Maroka. Měl jsem strach, že půjdeme přes střechu, ale naštěstí se tak nestalo. Museli jsme pak na chvíli zastavit, protože jsem dostal velkou ránu do hlavy. Poslední super krizovka přišla v úzkém kaňonu, kdy před námi jelo auto a snažilo se vyjet z kaňonu ven. My jsme si mysleli, že je tam nějaká překážka, a tak jsme tam chtěli vyjet také. Jenže když jsme se pak chtěli vrátit do kaňonu, najednou jsme viseli zadkem i čumákem na skále a kola jsme měli víceméně ve vzduchu. Shrek nakonec vyšplhal a stál téměř kolmo nahoru na skále. Jinak David předvedl bezchybnou navigaci. A díky našemu skvělému fyzioterapeutovi se konečně cítím lépe. Včera jsem měl totiž velké bolesti zad, což ovlivňuje i styl jízdy, ale dnes to bylo výrazně lepší,“ řekl Tomáš Ouředníček po příjezdu do bivaku.

David Křípal zhodnotil středeční etapu slovy: „Dnes jsem hodně spokojený. Jsme v cíli opravdu těžké etapy a to je perfektní. Potkali jsme hodně zapadených aut. Byly tam i technické problémy. Carlos Sainz měl nehodu a vypadá to, že ztratil veškeré naděje na dobré umístění v letošním Dakaru. Etapa byla hodně tvrdá – jak na techniku, tak na nás.“

Posádka Kolomý-Plný-Stross na trati 1. etapy Rally Dakar 2019

Poslední želízko v ohni pro fanoušky v podobě startu Rostislava Plného na postu navigátora v Tatře Martina Kolomého začíná pomaličku chladnou. Posádka pozlobil rozbitý kardan jejich Tatry, který jim mechanici vyměnili před touto etapou, a stojí asi 100 km po startu soutěže a snaží se kardan svépomocí opravit. Zatím to vypadá že začíná boj s časem aby stihli start do dnešní etapy a již teď je jasné že v 3. etapě nebudou hodnoceni a v případě že se jim podaří rozpohybovat jejich Tatru, tak aby byli schopni pokračovat v soutěži dostanou pořádnou penalizaci.

Výsledky 3. etapy Rally Dakar 2019  San Juan de Marcona – Arequipa 
Kategorie automobilů
1. Peterhansel (Mini ) 3:54:31
2.  Al Attiyah (Toyota) +3:26
3.  Przygonski (Mini) +11:47
9.  Prokop (Ford) +34:39
24.  Ouředníček (Ford) +1:12:04

Kategorie kamionů
1. Karginov (Kamaz)  4:26:49
2. Sotnikov (Kamaz) + 4:30
3. Nikolaev (Kamaz) + 5:05
Kolomy (Tatra)  nedokončil

Průběžné pořadí Rally Dakar 2019
Kategorie automobilů po 1. etapě:
1.  Al Attiyah (Toyota) 8:34:02
2.  Al Rajhi (Mini) +6:48
3.  Peterhansel (Mini) +7:03
11.  Prokop (Ford) +54:16
22.  Ouředníček (Ford) +2:00:35

Kategorie kamionů po 1. etapě:
1. Nikolaev (Kamaz)  9:28:51
2. Sotnikov (Kamaz) + 8:25
3. Villagra (Iveco) + 14:12
?  Kolomy (Tatra)

____________________________________________________________________________________________________________

Dnes se posádky vydají na 664 kilometrů dlouhou maratónskou etapu. Na trati z Arequipy do Tacny čeká posádky 405 km dlouhý speciální test a v průběhu etapy  nemohou využít servisní pomoci.

Orientační časy startů posádek do speciálního testu::

Prokop – Tománek ( Ford )  15:23

Ouředníček – Křípal ( Ford )  16:07

Kolomý-Plný-Stross  ( Tatra )  16:54

LIVE výsledky 4. etapy : https://gaps.dakar.com/2019/dakar/arequipa-tacna-4/aso/ukie/c

Comments are closed.