Sedmá etapa Rally Dakar 2019 : Potlučený Prokop udržel 7. místo, ale ? Ouředníček v Top 20 a Kolomý s Plným nedokončili etapu.

Mimořádně těžký den má za sebou automobilový jezdec Martin Prokop na Rallye Dakar. V 7. etapě skončil v Peru na desátém místě a v průběžném pořadí slavné soutěže zůstal sedmý. Velkou část z 323 měřených kilometrů absolvoval s bolestivým zraněním ruky, které si přivodil při tvrdém dopadu auta. S podezřením na zlomeninu zamířil po dojetí etapy na rentgen. Ten podezření vyvrátil.

Martin Prokop s Janem Tománkem na trati 7. etapy Rally Dakar 2019

„Na šedesátém kilometru jsme spadli z obrovského valu a zapíchli se čumákem. Bohužel jsem s tím do poslední chvíle bojoval a nechal obě ruce na volantu. Vypadá to, že mám na pravé ruce zlomený jeden prst a na levé zápěstí,“ uvedl na facebooku Prokop, jenž etapu dokončil se sebezapřením.

Za chvíli už ale přes sociální síť hlásil, že se podezření na zlomeniny nepotvrdilo.

„Přejet nejdelší dunové pole, jaké jsme tady měli, bylo hodně těžké. Vůbec nevím, jak budeme pokračovat, ale dost se to zkomplikovalo a bude očistec jen dojet do cíle,“ uvedl český jezdec, který skončil sedmý už loni. „Zatím se moc necítím, vzalo mi to hodně energie řídit jednou rukou, ještě bolavou, a do toho řadit. Takže vůbec nevím, jak tohle dopadne,“ dodal Prokop, jenž dnes ztratil na nejrychlejšího 26:29 minuty.

Tomáš Ouředníček a Davidem Křípalem na trati 7. etapy Rally Dakar 2019

Sedmá etapa Rally Dakar, vedoucí kolem nádherného města San Juan de Marcona, přinesla posádce Ouředníček – Křípal #332 umístění v TOP 20. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem dokončili pondělní etapu na 27. místě. V celkovém pořadí tak vybojovali 20. místo a v kategorii T1.1 dokonce skvělé 9. místo.

Pilot Tomáš Ouředníček byl po dokončení sedmé etapy 41. ročníku Rally Dakar s výsledkem poměrně spokojen. „Máme za sebou další těžkou etapu, která pro nás byla na druhou stranu pěkná. Trať byla hodně těžká, s proměnlivým terénem. Střídaly se těžké duny a hodně rozbité kamenité pisty. Bohužel jsme trošku zaváhali. Vsadili jsme na jistotu v dunách a zvolili nižších tlak v pneumatikách. Díky tomu jsme nemohli jet na kamenitých pistách naplno. V dunách se nám to ale vyplatilo. Dařilo se nám a předjeli jsme řadu aut. Byl tam výjezd na jednu šílenou, hrozně vysokou dunu, s velkým bočním náklonem. Pořád se nám nedařilo vyjet. Stála tam spousta kamionů a aut. Všichni to zkoušeli, ale nešlo to. Nakonec se nám to podařilo objet a z druhé strany jsme si ten bod vzali. To nás hrozně nakoplo. Cestou jsme potkávali mnoho, bohužel českých, kamionů, které tam asi stojí až do teď. Skončil tam Martin Kolomý se závažnou poruchou, totálně tam zapadl Martin Šoltys, Aleš Loprais nabral velkou ztrátu, ale už je v cíli. Nám se pak jelo pěkně. Jednou jsem udělal chybu, že jsme zapadli na vrcholku malé dunky. Auto jsme chvilku vyprošťovali a pak jsem tu chybu pro jistotu zopakoval, takže bych si nejradši nafackoval. David skvěle navigoval a auto opět fungovalo bez problému. Jsme rádi, že se výsledek malinko zlepšil, a za každou cenu se ho pokusíme udržet,“ zhodnotil Tomáš Ouředníček včerejší den.

Navigátor David Křípal k tomu dodal: „Užili jsme si to. Byla to nakonec pěkná etapa. Ty hodně náročné duny, které organizátoři slibovali, těžké opravdu byly, ale jelo se nám pěkně, protože auto skvěle funguje. Bohužel naši týmoví kolegové – Martin Prokop s Jendou Tománkem – spadli z duny do obrovské díry a Martin si dost narazil ruku. Má strašné bolesti, ale zkusí pokračovat…“

Posádka Kolomý-Plný-Stross na trati 7. etapy Rally Dakar 2019

Martin Kolomý s Rostislavem Plným a Jirkou Strossem  zažívájí smolný Dakar. Po strastiplné 3. etapě , kdy je postihla porucha kardanky, museli přenocovat v dunách , což mělo za následek nestihnutí časového limitu pro start do další etapy a odstoupení z hlavního závodu Rally Dakar 2019.  V neděli nastoupili do 2. části Dakaru v tzv. Semi Dakaru , která je určená pro vozy, které odstoupily v 1. části  Bohužel během sedmé etapy nešťastně prorazili olejovou vanu a snaží se to co nejrychleji opravit, tak aby mohli pokračovat dále. Vypadá to na další noc strávenou v dunách 🙁

Výsledky 7. etapy Rally Dakar 2019  San Juan de Marcona – San Juan de Marcona 
Kategorie automobilů
1. Peterhansel (Mini ) 4:00:01
2.  Roma (Mini) + 4:33
3.  Sainz (Mini) +9:28
10.  Prokop (Ford) +26:29
27.  Ouředníček (Ford) +1:58:37

Kategorie Semi Dakar
1. Terranova (Mini)  5:12:42
2. Macík (Liaz) + 7:37
3. Herrero (MAN) + 14:21
Kolomy (Tatra)  nedokončil

Průběžné pořadí Rally Dakar 2019
Kategorie automobilů po 7. etapě:
1.  Al Attiyah (Toyota) 25:13:30
2.  Peterhansel (Mini) +29:16
3.  Roma (Mini) +37:59
7.  Prokop (Ford) +2:34:58
22.  Ouředníček (Ford) +11:07:57

Kategorie Semi Dakar po 2. etapě:
1. Terranova (Mini)  9:22:24
2. Macík (Liaz) + 1:04:39
3. Herrero (MAN) + 4:08:50
Kolomy (Tatra) – ?

__________________________________________________________________________________________________________________

Dnes se posádky vydají na cestu do města Pisco. Celková délka 8. etapy bude 565 kilometrů, z nichž na 360 měřených kilometrech Dakar opět prověří schopnosti a limity pilotů i navigátorů….

Orientační časy startů posádek do speciálního testu::

Prokop – Tománek ( Ford ) 14:12

Ouředníček – Křípal ( Ford )  16:52

Kolomý- Plný – Stross ( Tatra )  17:29

LIVE výsledky 8. etapy : https://gaps.dakar.com/2019/dakar/san-juan-de-marcona-pisco-8/aso/ukie/a

 

Comments are closed.