První etapa Dakaru : Ouředníček spokojený , Prokop s problémy, Kolomý s Pilným na jedenáctém místě

Po technických přejímkách a nedělním nádherném slavnostním startu v hlavním městě Peru se pondělní 1. etapou konečně na plno rozjel 41. ročník Rally Dakar. Organizátoři na začátek připravili pro stovku posádek startujících v kategorii automobilů trasu s 84 měřenými kilometry, vedoucí z Limy do Pisca.

Tomáš Ouředníček a Davidem Křípalem před startem do 1. etapy Rally Dakar 2019

Posádce Tomáš Ouředníček a David Křípal #332 se v prologu dařilo a nakonec se umístili na 25. místě se ztrátou deseti minut. Tomáš Ouředníček okomentoval první závodní den těmito slovy: „Musím přiznat, že jsem měl z první etapy veliký respekt a jsem rád, že jsem v parádním čase a bez problémů v cíli. Nyní již mohu říci, že se těším na další závodní dny. Dával jsem si za cíl, aby mne za mnou startující Peugeot dojel až někde kolem poloviny etapy, ale nakonec se celou dobu přede mne vůbec nedostal, čímž ze mě všechno spadlo. Neudělali jsme žádnou navigační chybu a v druhé polovině etapy se ještě pořádně tahali o pořadí na trati s několika auty.“

Martin Prokop s Janem Tománkem na trati 1. etapy Rally Dakar 2019

Technické potíže se bohužel nevyhnuly Martinu Prokopovi #305, který během etapy musel několikrát zastavit a řešit problémy s elektronikou jeho Fordu Raptor RS Crosscountry. Nakonec dokončil se ztrátou téměř jednadvaceti minut na 46. místě. „Dakar pro nás nezačal příliš dobře, když se nám hned po prvním kilometru zastavilo auto a následně ještě dvakrát. Když se toto stalo po čtvrté, nepomohl ani reset elektroniky a tak jsme se museli spojit s týmem a po satelitním telefonu na dálku řešit, čím by to mohlo být. Nakonec zafungovala finta propojení drátů a motor opět naskočil, nicméně celá akce trvala nekonečně dlouho a dohromady jsme ztratili přibližně osmnáct minut. Závod tak pro nás nezačal nejlépe, ale věřím, že tato ztráta nebude znamenat v celkovém hodnocení příliš. Bohužel nás zradila součástka za 10 Kč, ale to se tak občas stává. Musíme doufat, že to je poslední věc a my se již budeme jen prokousávat dopředu ztraceným startovním pořadím a přeskáčeme pomalejší auta startující před námi. Těším se, až ukážeme co v nás a v autu je, protože jinak Shrek doslova letěl a nás s Jendou to v kabině doslova bavilo,“ zhodnotil první etapu Prokop.

Posádka Kolomý-Plný-Stross na trati 1. etapy Rally Dakar 2019

V kategorii kamionů patří posádce Martin Kolomý – Rostislav Plný – Jiří Stross, 11. místo, když dokončili bez větších potíží nástrahy 1. etapy se ztrátou 7 minut a 40 vteřin na vedoucího rusa Nikolaeva na Kamazu. A co řekl Martin Kolomý v cíli etapy “ První etapa za námi. Bylo to hodně těžký, měli jsme tam jeden navigační zádrhel. Nějaké posádky tam byly zahrabané, tak jsme je zkoušeli přes jinou hranu objet, ale skončili jsme úplně v jiném údolí, kde jsme ztratili pár minutek. Do cíle jsme ale dorazili v pořádku, Tatra jela parádně. Já jsem spokojený a těším se na dnešek „.

Průběžné pořadí Rally Dakar 2019
Kategorie automobilů po 1. etapě:
1. N. Al-Attiyah (Toyota) 1:01:41
2. C. Sainz (Mini) +01:59
3. J. Przygonski (Mini) +02:00
25. T. Ouředníček (Ford) +10:00
46. M. Prokop (Ford) +20:52

Kategorie kamionů po 1. etapě:
1. Nikolaev (Kamaz)  1:09:05
2. Van Genugten (Iveco) + + 0:00:18
3. Villagra (Iveco) + 0:00:53
11. Kolomy (Tatra) + 0:07:40

————————————————————————————————————————

Dnešní, druhá etapa, povede z Pisca do San Juan de Marcona. Trasa je celkem 553 km dlouhá, z toho 342 měřených kilometrů.

Orientační časy startů posádek do speciálního testu::

Prokop – Tománek ( Ford ) 12:39:00

Ouředníček – Křípal ( Ford ) 12:45:00

Kolomý-Plný-Stross  ( Tatra )  17:19:00

 

LIVE výsledky 2. etapy : https://gaps.dakar.com/2019/dakar/pisco-san-juan-de-marcona-2/aso/ukie/a

Comments are closed.