Parádní začátek pro Martina Prokopa na Rally Dakar 2022. V 1. etapě vybojoval 3. místo !!

Jihlavský automobilový jezdec Martin Prokop má za sebou skvělý vstup do dakarské rallye. V úvodní etapě, která vytrestala řadu favoritů, dojel na třetím místě.

Martin Prokop s Viktorem Chytkou na trati 1. etapy Rally Dakar 2022

 

Po zahřívacím sobotním prologu se Dakar 2022 rozjel naplno ve své první etapě a na závodníky čekala porce 514 kilometrů, z nichž 333 bylo měřených. Martin Prokop s Viktorem Chytkou vyráželi z Hailu jako šestnáctá posádka celkového pořadí kategorie automobilů a možná ani oni sami nečekali, jakým fantastickým způsobem prolétnou měřeným úsekem navigačně náročné nedělní etapy.

Jejich nový Ford Raptor RS Crosscountry v barvách Benzina Orlen Teamu byl v cíli jako třetí nejrychlejší automobil a stejné pořadí náleží české posádce i v celkové klasifikaci. Martin Prokop byl nejdříve v cíli poněkud rozpačitý z výkonu motoru jeho stroje, ale výsledek prvního dlouhého dakarského testu mu samozřejmě udělal radost: „První opravdová etapa letošního Dakaru se povedla, i když pocity byly v jejím průběhu smíšené, když jsme na některé soupeře nestačili s rychlostí našeho motoru. Na maximálku 170 kilometrů za hodinu bohužel nedosáhneme, když jedeme nejvíce 155. V silách našeho vývoje zatím nebylo použít přeplňovaný motor a kombinace s nadmořskou výškou našemu atmosférickému agregátu moc nenahrává. Na druhou stranu mě ale těší, že nás Viktor dovedl do cíle bez jediné chybičky na třetím místě, z čehož mám obrovskou radost. Perfektní navigace, stabilní tempo a spolehlivé auto tady mohou letos být klíčem k úspěchu. Samozřejmě je ještě celá soutěž před námi, ale takový start určitě zahřeje u srdce.“

Navigátor Viktor Chytka předvedl skvělý výkon, ale etapu za navigačně náročnou rozhodně nepovažoval: „Stejně jako vloni jsou dojmy po první etapě velice pozitivní. Jak se ukázalo, tak nám pomohlo to, že jsme se jako jedni z mála neztratili, ale po pravdě netuším, kde mělo být nějaké to osudné místo, protože nám vše od začátku až do konce sedělo relativně v pohodě. Dávali jsme si pozor, jeli jsme bod po bodu a vše trefovali na poprvé. Tak ať nám to takhle vydrží až do cíle.“

Martin Prokop třetím místem v kategorii automobilů vyrovnal své i české maximum, jehož dosáhl rovněž v první etapě Dakaru loni.


Průběžné pořadí Rally Dakar 2022 kategorie automobilů po první etapě:

  1. N. Al-Attiyah (QAT) / M. Baumel (FRA) – TOYOTA GAZOO RACING 3.30:53
  2. S. Loeb (FRA) / F. Lurquin (BEL) – BAHRAIN RAID XTREME +12:44
  3. M. Prokop / V. Chytka – BENZINA ORLEN TEAM +22:39

Kompletní výsledky  1. etapy Hail  > Hail – RZ 334 km – celková délka : 514 km


Video z 1. etapy


Další etapa: pondělí 3. ledna Stage 2: Hail – Al Artawiya Celkem 791 km – spojovací úsek 453 km, měřený úsek 338 km

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*