Osmá etapa Rally Dakar 2019 : Potlučený Prokop drží stále 7. místo. Ouředníček si polepšil a Kolomý s Plným bojují dál.

Martin Prokop s Janem Tománkem na trati 7. etapy Rally Dakar 2019
Po pondělní havárii spojené s těžce pohmožděným zápěstím bylo otazníkem, zda a jak bude moci Martin Prokop pokračovat v cestě za obhajobou, nebo vylepšením sedmého místa z celkového pořadí Dakaru z roku 2018. V úterní etapě před závodníky stály opět vysoké peruánské duny se zrádným měkkým pískem a 360 kilometrů v měřeném úseku.
Prokop však navzdory zranění předvedl skvělý výkon a sedmým nejlepším časem potvrdil také sedmou příčku v průběžné klasifikaci soutěže. Martin Prokop: „Dnes se jela druhá nejdelší etapa s většinou v dunách a naštěstí jsme se přes ně dokázali bezpečně dostat. Asi mi ještě trochu zabíraly silné prášky z večera, do toho brufeny a pořádná dávka adrenalinu. Jel jsem na jistotu, opatrnou stopu a předem jsem si plánoval a připravoval se na každé zatočení volantem, abych levému zápěstí co nejvíce ulevil.
Naštěstí jsem nemusel řešit žádné krizové situace, při kterých bych musel ruku zapojit do řízení naplno a silně trhnout volantem. Máme dvě etapy do konce letošního extrémního Dakaru a i přes všechny nepříjemnosti musíme být spokojeni, zachovat si tempo a soustředění na udržení slušného výsledku.“ I Tomáš Ouředníček byl dnes spokojený, když etapu dokončil na dvacátém místě a v celkovém pořadí se posunul na vynikající osmnáctou příčku: „Dnes jsme zajeli slušně, bez defektu nebo jiných potíží.
Na rozdíl od předcházejících etap si nemám za co nadávat. Když jsem viděl ty vysoké duny, na které se máme vydrápat, říkal jsem si, že snad není ani možné se přes ně dostat. Takže jsem jen podřadil, šlápl na plyn a Shrek od MP-Sports nás tam dovezl, neuvěřitelné!“
Tomáš Ouředníček a Davidem Křípalem na trati 8. etapy Rally Dakar 2019
Úterní, osmou etapu mezi peruánskými městy San Juan a Pisco dokázali Ouředníček s Křípalem zdolat ve skvělém 21. nejrychlejším čase. Posádka MP-Sports ve speciálu Ford Raptor #332 se v celkovém hodnocení posunula na 19. místo. Tomáš s Davidem si včerejší náročnou etapu díky výborně fungujícímu autu opět užili.
„Dnešní etapa měla být jedna z nejnáročnějších… ale pro nás vlastně nebyla. Jelo se nám moc hezky. Startovali jsme zase hodně vzadu. Pořád vůbec nechápeme systém startování, protože před námi jeli i kamiony, které už vůbec nejsou v závodu – jako třeba Macík. Díky skvělé navigaci jsme hned po pěti kilometrech předjeli asi tři auta. David správně našel odbočku, zatímco ostatní ne. Bylo to super. Opět se objevila bílá mlha, která byla dost nepříjemná, protože jsme jeli asi čtvrt hodiny úplně naslepo. Pak jsme se dostali k oceánu a jeli podél dun. Po krátké neutralizaci nás čekalo dalších asi 160 km vysokých, obrovských a strašně technických dun. Shrek všechno skvěle projel. Byl jsem spokojený. Zpočátku to vypadalo, že bychom mohli zajet životní etapový výsledek. Pak jsem ale udělal dvakrát takovou drobnou chybu. Zhruba 20 km před cílem jsme zapadli na vrcholku malé dunky. Museli jsme se vyprošťovat a ztratili jsme nějaký čas. Přijeli jsme do cíle jako 18. auto v pořadí, a pak nás ještě někdo přeskočil. Není to špatné, ale doufali jsme v ještě lepší výsledek. Celkové přemístění se na 19. místo je fajn. Pořadatelé zatím nevzali v potaz náš protest proti hodinové penalizaci kvůli neprojetí bodem, kdy nás zastavili před kaňonem a museli jsme potom jet v noci. Ale celkově hodnotím dnešek super.“ shrnul zážitky z úterní etapy Tomáš Ouředníček.
David Křípal dodal k etapě: „Bylo to perfektní. Užili jsme si to. Zapadení k Rally Dakar prostě patří. Je to jízda v dunách a zapadla tam spousta posádek, takže to vůbec nevadí. Na to, že to měla být jedna z nejtěžších etap Dakaru, jsme si to s Tomem užili a jelo se nám fakt hezky. Zítra nás čekají opět duny, duny a duny. Doufáme, že se na to dobře vyspíme a udržíme si tenhle výsledek.“
Posádka Kolomý-Plný-Stross na trati 7. etapy Rally Dakar 2019

Posádka Buggyrácké Tatry Martina Kolomého bojuje opět o místa nejvyšší . Po nešťastné 7. etapě , kde posádku postihla technická závada a byla nucena opravit závadu na místě a tím získala několika hodinovou ztrátu, byl vůbec zázrak že posádka nastoupila do dalšího pokračování Rally Dakar 2019 . V osmé etapě se opět vytáhli a cílovou metu etapy protnuli, jako třetí nejrychlejší posádka spojené kategorie Semi Dakar. V celkovém hodnocení poskočili na 7. místo

Výsledky 8. etapy Rally Dakar 2019  San Juan de Marcona – San Juan de Marcona 
Kategorie automobilů
1. Loeb (Pegueot ) 3:54:53
2.  Al Attyiah (Toyota) + 7:27
3.  Pryzonski (Mini) +15:15
7.  Prokop (Ford) +28:36
21.  Ouředníček (Ford) +1:14:51

Kategorie Semi Dakar
1. Terranova (Mini)  4:11:44
2. Macík (Liaz) + 48:41
3. Kolomy (Tatra) + 53:56

Průběžné pořadí Rally Dakar 2019
Kategorie automobilů po 8. etapě:
1.  Al Attiyah (Toyota) 29:15:50
2.  Roma (Mini) +46:29
3.  Loeb (Pegueot) +46:45
7.  Prokop (Ford) +2:56:07
19.  Ouředníček (Ford) +12:15:21

Kategorie Semi Dakar po 3. etapě:
1. Terranova (Mini)  13:38:08
2. Macík (Liaz) + 1:48:40
3. Hellbrunn (Can – Am ) + 5:22:11
7. Kolomy (Tatra) + 8:52:55

__________________________________________________________________________________________________________________

Dnes čeká závodníky předposlední etapa. Posádky opět změří svoje síly na 409 kilometrů dlouhém okruhu kolem města Pisco s 313 kilometrovou rychlostní zkouškou.

Orientační časy startů posádek do speciálního testu::

Prokop – Tománek ( Ford ) 13:40

Ouředníček – Křípal ( Ford )  14:07

Kolomý- Plný – Stross ( Tatra )  14:30

LIVE výsledky 8. etapyhttps://gaps.dakar.com/2019/dakar/pisco-pisco-9/aso/ukie/a

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*