Druhá etapa Rally Dakar 2019. Prokop stoupá pořadím, Ouředníček bojuje a Kolomý si polepšil na osmé místo

Dnešní druhou etapu Rally Dakar, vedoucí nádhernou peruánskou krajinou z města Pisco do cílového San Juan de Marcona, dokončily obě posádky týmu MP-Sports úspěšně.Martin Prokop po druhé etapě Dakaru poskočil z páté do druhé desítky celkového hodnocení, Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem jsou na 27. místě a posádka Tatry Martina Kolomého s Rostislavem Plným a Jiřím Štrossem postoupila na 8. místo celkové klasifikace kategorie kamionů.

Martin Prokop s Janem Tománkem na trati 1. etapy Rally Dakar 2019

Martin Prokop se po technických potížích v první etapě musel dnes prokousávat polem jezdců až z dvaadvacátého místa na startu, což byla hlavní obtíž, která mu dnes zabránila předvést ještě lepší výsledek, než 12. místo v klasifikaci etapy.Velice dobrý výkon ho tak posunul ze 46. na 18. příčku celkového pořadí.
Martin Prokop: „Dnešní etapa byla hodně dlouhá a konečně jsme se pořádně svezli. Už ráno jsem ale tušil, že auta před námi budou dělat problémy, což se bohužel vyplnilo. Zejména nezklamal jeden Litevský pilot, se kterým už mám podobnou zkušenost. Ještě ke všemu mu nefungoval výstražný sentinel, takže od stopadesáteho kilometru, když jsme je dojeli, nás jel balík pěti aut za sebou bez možnosti předjetí. Jinak jsme rychlost, tempo i navigaci měli skvělou a cítili jsme se parádně, ale tohle nás bohužel stálo nějaký čas. Jsem rád, že se posouváme celkovým pořadím dopředu a dál bojujeme, i když zatím to nejde tak, jak jsme si představovali.“

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem ve speciálu Ford Raptor #332 zajeli 29. nejlepší čas a v celkovém hodnocení jsou nyní na 28. místě.

Přestože se při včerejší první rychlostní zkoušce objevily menší technické problémy, kdy Tomáš s Davidem opět vařili benzín, nakonec dosáhli cílové pásky první etapy jako 25. automobil. Zkušení týmoví mechanici tak měli dostatek času na opravu systému chlazení benzínu. Tomáš s Davidem dnes prověřili Ford Raptor v 342 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce.

Druhou etapu, plnou ohromujících písečných dun, okomentoval Tomáš Ouředníček bezprostředně po jejím dokončení slovy: „Dnes jsme odstartovali z dobré pozice a jelo se nám skvěle. Jízda probíhala bez problému, neudělali jsme žádnou chybu. Až někdy kolem osmdesátého kilometru před cílem nám najednou vypadl šestý rychlostní stupeň a už nešel vrátit. To pro nás znamenalo výrazné zpomalení. Byla škoda, že se to stalo právě v úsecích, kde se dalo jet na plný plyn. Sice jsme nabrali časovou ztrátu a výsledek není úplně takový, jaký jsme si představovali, ale jsme šťastní, že jsme v cíli. Mechanikům se, doufám, přes noc podaří opravit převodovku, abychom zítra mohli znovu bojovat. Užíváme si super atmosféru v týmu, všichni odvádějí skvělou práci a snaží se vytvořit co nejlepší podmínky pro závodění, a za to děkujeme.“

Navigátor David Křípal dodal: „Dnešní etapa byla opravdu pěkná. Projížděli jsme obrovské duny, byly tam nádherné sjezdy k moři, s perfektním výhledem. Jen škoda té nefunkční šestky, protože jsme mohli jet maximálně 130 km/h. Ale do cíle jsme dorazili a to je důležité. Máme radost i z Martina Prokopa a Jendy Tománka, kteří se po včerejších technických problémech výrazně zlepšili a zajeli 12. místo.“

Posádka Kolomý-Plný-Stross na trati 1. etapy Rally Dakar 2019

V kategorii kamionů dojela posádka Tatry Martina Kolomého s Rostislavem Plným a Jiřím Štrossem, která se nevyvarovala v 1. etapě menších navigačních chyb  na 9. místě se ztrátou 21 minut a 4 vteřin na vítěze etapy rusa Nikoleva, který startuje na Kamazu. V celkovém pořadí si posádka polepšila na 8. místo v celkové klasifikaci.

„Byla to opravdu parádní trať. Krásný výjezdy v dunách, velké trychtýře. Tatra nás podržela v každé situaci. Měli jsme menší problém s pořadatelskou GPS. Jedna napsala, že bod máme. Druhá zase, že ne, tak jsme se raději pro jistotu vrátili. Dakar je dlouhý a je zbytečné nasbírat penalty hned od začátku a někam se hnát. Rezervy tam jsou a pomalu začneme přidávat. S výsledkem jsem spokojený, na autě není ani škrábanec, takže můžeme topit dál..  „ konstatoval Martin Kolomý v cíli 2. etapy Rally Dakar 2019.

Výsledky 2. etapy Rally Dakar 2019  Pisco – San Juan de Marcona 
Kategorie automobilů
1.  Loeb (Peuegot ) 3:26:53
2.  Roma (Mini) +0:08
3.  Ten Brinke (Toyota) +1:20
12.  Prokop (Ford) +9:48
28.  Ouředníček (Ford) +49:24

Kategorie kamionů po 1. etapě:
1. Nikolaev (Kamaz)  3:47:31
2. De Rooy (Iveco) + 2:39
3. Sotnikov (Kamaz) + 5:28
9. Kolomy (Tatra) + 21:04

Průběžné pořadí Rally Dakar 2019
Kategorie automobilů po 1. etapě:
1.  De Villiers (Toyota) 4:32:45
2.  Ten Brike (Toyota) +0:28
3.  Roma (Mini) +00:42
18.  Prokop (Ford) +26:29
27.  Ouředníček (Ford) +55:23

Kategorie kamionů po 1. etapě:
1. Nikolaev (Kamaz)  4:56:56
2. De Rooy (Iveco) + 4:23
3. Villagra (Iveco) + 7:23
11. Kolomy (Tatra) + 28:44

___________________________________________________________________________________________________________

Dnes čeká závodníky 798 km dlouhá  3. etapa mezi městy San Juan de Marcona a Arequipa s rychlostní zkouškou dlouhou 331 kilometrů.

Orientační časy startů posádek do speciálního testu::

Prokop – Tománek ( Ford )  14:46

Ouředníček – Křípal ( Ford )  15:29

Kolomý-Plný-Stross  ( Tatra )  17:20

LIVE výsledky 3. etapy : https://gaps.dakar.com/2019/dakar/san-juan-de-marcona-arequipa-3/aso/ukie/c

 

Comments are closed.