Devátá etapa Rally Dakar 2019 : Prokop na 6. místě Ouředníček si opět polepšil a Kolomý s Plným pátí v Semi Dakar.

Martin Prokop obsadil v předposlední etapě Rallye Dakar v Peru šesté místo a na stejnou pozici se v kategorii automobilů posunul i celkově. Šestatřicetiletý pilot tak zaznamenal své nejlepší umístění v letošním ročníku slavné soutěže a útočí na vylepšení českého maxima, jímž je sedmá pozice jeho z minulého ročníku a Miroslava Zapletala z roku 2009. Druhá Posádka týmu MP Sports Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem vybojovala svůj letošní nejlepší etapový výsledek, když do cíle dorazila jako patnáctá nejrychlejší posádka kategorie automobilů a zároveň poskočila na 17. místo absolutní klasifikace. Martin Kolomý s Rostislavem Plným dokončili etapu v hodnocení kategorie Semi Dakar a před poslední etapou postoupili na 5. místo absolutní klasifikace.

Martin Prokop s Janem Tománkem na trati 9. etapy Rally Dakar 2019

Prokopovi jedoucímu od pondělního karambolu s pohmožděnýma rukama pomohlo k posunu odstoupení dakarského rekordmana Stéphanea Peterhansela. Třináctinásobný vítěz skončil v úvodu dnešní 313 km dlouhé etapy okolo města Pisco kvůli zranění zad svého spolujezdce po jednom z tvrdých dopadů po skoku. Průběžně byl Peterhansel čtvrtý.

Prokop dojel šestý s odstupem 23 minut a celkově na Attíju ztrácí ještě téměř o tři hodiny víc. „Bylo to hodně velké peklo, protože to chtěli asi ještě vyhrotit. Bylo tam spousta měkkého písku, spousta dun a před cílem to ztížili tak, že jsme skákali přes krátery. Já už jsem nemohl, ruce byly špatné a přes rozbité úseky jsem nemohl jet. Jen jsem si držel nějaké tempo, abych se posunoval dále a neudělal nějaký větší průšvih,“ uvedl na facebooku Prokop.

V závěru také pomohl převrácenému Francouzi Cyrilu Despresovi. Pětinásobný vítěz kategorie motocyklů je přitom před poslední etapou Prokopovým nejbližším soupeřem v boji o páté místo.

„Viděli jsme ho, jak leží v ďolíku na střeše a prosí, abychom ho vytáhli, i když jsme věděli, že se tím možná připravíme o jedno místo v absolutním pořadí. Hezky prosil jak kočička na kolenou, tak jsme mu pomohli a nechali jsme tam hodně času, který nám snad odečtou. Alespoň jeden dobrý skutek, doufám, že se nám to v budoucnosti vyplatí,“ dodal český pilot, jemuž pořadatelé nakonec skutečně ubrali z dosaženého času deset minut.

Tomáš Ouředníček a Davidem Křípalem na trati 8. etapy Rally Dakar 2019

Středeční okruh kolem města Pisco byl předposlední výzvou pro účastníky 41. ročníku Rally Dakar. 409 kilometrů dlouhou etapu zvládli Ouředníček s Křípalem #332 dokončit na 15. místě. V celkovém pořadí se tak posunuli na skvělou 17. příčku.

Tomáš Ouředníček shrnul bezprostředně po příjezdu do bivaku etapu slovy: „Právě jsme dorazili do cíle pro mě asi nejtěžší etapy. Byla krásná, ale hrozně namáhavá. Na konci jsem mlel z posledního. Neměl jsem už žádnou energii, ale řekli jsme si, že prostě musíme dojet. Etapa byla navigačně extrémně náročná a spousta aut bloudila po trati. David bezchybně navigoval a díky tomu jsme předjeli několik aut. Sice jsme dvakrát zapadli, ale rychle jsme se z toho vyprostili. Pokračovali jsme dál ve skvělém tempu a zbytečně jsme neriskovali. Uvidíme, jaký z toho bude nakonec výsledek. Při příjezdu do cíle jsme byli na 16. místě.

Náročnost etapy dosvědčují i vážné nehody, které jsme viděli. Třeba rozstřelený Minik. Sice nevíme, kdo to byl, ale musela to být hrozná nehoda. Byl tam vrtulník a jeden z posádky ležel na lůžku. Potkali jsme spoustu zapadených aut i odstavených motorek. Hlavně pro motorkáře to musela být velmi náročná etapa.

Jsme zvědaví, jak dopadnou v závodě Češi. Aleš Loprais je poslední český kamion, takže mu fandíme. Z motorkářů to snad taky všichni doklepou, včetně Olgy Roučkové na Can-Amu. Martin dojel na super místě. Zítra ho podpoříme a snad to dopadne do až cíle. Moc děkujeme všem fanouškům za podporu.“

Navigátor David Křípal k deváté etapě řekl: „Jak říká Tom. Byla to fakt těžká etapa. Tomáš jel ty obrovské duny perfektně. Byly opravdu těžké a bylo v nich strašné teplo, takže dnes jsme si to užili se vším všudy.

Po cestě jsme viděli celkem dvě nehody, ke kterým letěl vrtulník. A musím říct, že na psychice to moc nepřidá. Tyhle duny jsou fakt nebezpečné. Je to taková ruská ruleta, obzvlášť v Peru. Nikdy nevíme, co bude za dunou. Takže potom se nám jelo chvilku těžce, protože člověk přemýšlí, že se každému z nás může stát to samé.

Za výsledek jsme strašně rádi. Jsou tu velcí konkurenti. Takže pro nás je umístění bomba. Dokonce jsme dojeli před Loebem.“

Výsledky 9. etapy Rally Dakar 2019  Pisco – Pisco
Kategorie automobilů
1. Al Attiyah (Toyota ) 3:53:22
2.  Roma (Mini) + 4:58
3.  De Villiers (Toyota) +7:15
6.  Prokop (Ford) +22:59
15.  Ouředníček (Ford) +1:10:21

Kategorie Semi Dakar
1. Terranova (Mini)  4:09:30
2. Macík (Liaz) + 47:53
3. Herrero (MAN) + 1:00:24
6. Kolomy (Tatra) + 2:02:16

Průběžné pořadí Rally Dakar 2019
Kategorie automobilů po 9. etapě:
1.  Al Attiyah (Toyota) 33:09:12
2.  Roma (Mini) +51:27
3.  Loeb (Pegueot) +2:02:37
6.  Prokop (Ford) +3:19:06
17.  Ouředníček (Ford) +13:25:42

Kategorie Semi Dakar po 4. etapě:
1. Terranova (Mini)  17:47:38
2. Macík (Liaz) + 2:36:43
3. Hellbrunn (Can – Am ) + 6:53:47
5. Kolomy (Tatra) + 10:55:11

____________________________________________________________________________________________________________

Dnes mají posádky naposledy možnost zabojovat o co nejlepší umístění v rámci letošního ročníku Rally Dakar. Mohou využít 359 kilometrů trati z Pisca do Limy, včetně 112 kilometrové rychlostní zkoušky.

Orientační časy startů posádek do speciálního testu::

Prokop – Tománek ( Ford )

Ouředníček – Křípal ( Ford )

Kolomý- Plný – Stross ( Tatra )

LIVE výsledky 10. etapy : https://gaps.dakar.com/2019/dakar/pisco-lima-10/aso/ukie/a

Comments are closed.