6. etapa Dakaru z pohledu zástupců Kraje Vysočina. Prokop patnáctý, nad dalším účinkováním Ouředníčka s Křípalem v soutěži visí otazník.

Český automobilový jezdec Martin Prokop dokončil dosud nejdelší etapu Rallye Dakar na 15. místě a před sobotním dnem volna je stále čtrnáctý. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem zůstali stát asi tři kilometry od cíle po kontaktu s kamionem Renault holanďana Van den Brinka . V této etapě nastala dramatická změna scenerie a všechny kilometry byly vedeny výhradně pískem. Po relativně rychlé první sekci měli experti na překážky v dunách výhodu, hlavně řidiči, kteří mají zkušenosti ze Sahary nebo Atacamy. Pozici lídra udržel Španěl Carlos Sainz před obhájcem prvenství Nássirem Attíjou z Kataru, oba dnes ale stejně jako už ve středu porazil průběžně třetí Stéphane Peterhansel z Francie.

Prokop – Chytka na trati 6. etapy Rally Dakar 2020

Třináctinásobný vítěz Rallye Dakar Peterhansel porazil týmového kolegu Sainze o půldruhé minuty a snížil celkové manko na zhruba 16 minut. Prokop nabral další půlhodinu a byl nespokojený.“Jeli jsme bez chyby, hrozně jsme se snažili a měli jsme radost, jak jsme to zvládli, a ten čas je prostě hrozný. Propadám skepsi, protože jsme valili, co jsme mohli. Nevíme, co s tím, a s tou rychlostí už toho během tohohle Dakaru asi nic neuděláme. Rychlost se vypařila a je to demotivující,“ lituje Martin Prokop Od návratu do první desítky pořadí jej dělí v polovině soutěže necelých 12 minut.

Ford Ranger po kontaktu s kamionem Martina Van den Brinka

Velice nešťastně zakončil svoje účinkování v první části letošním ročníku Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem. Asi tři kilometry před cílem do jejich vozu vrazil holandský kamion pilotovaný Martinem Van den Brinkem a způsobil na voze škody že nebylo možné ani dokončit etapu. Dobrou zprávou je že oba členové posádky vyvázli z havárie nezranění. V současné době není jasný rozsah škod a zda bude možné v soutěži dále pokračovat. Na místo havárie již vyrazili ze 170 km vzdáleného bivaku mechanici s pomocí. Posádky čeká v sobotu volný den , kdy se rozhodne zda bude možné opravit závodní Ford Ranger, do takové podoby aby byl schopný dokončit druhou část letošního ročníku Rally Dakar.

Výsledky 6. etapy  Ha’il → Rijád (830 km, rychlostní zkouška: 478 km)

1. Peterhansel – Fiuza (Fr., Portug./Mini) 4:27:17

2. Sainz – Cruz (Šp./Mini) +1:33

3. Al-Attiyah – Boumel (Katar/Toyota) + 3:22

15. Prokop, Chytka (ČR/Ford) +30:23

?. Ouředníček – Křípal (ČR/Ford)

 

Celková klasifikace Rally Dakar po 6. etapách

1. Sainz – Cruz (Šp./Mini) 23:33:03

2. Al-Attiyah – Boumel (Katar/Toyota) + 7:48

3. Peterhansel – Fiuza (Fr., Portug./Mini) +16:20

15. Prokop, Chytka (ČR/Ford) +2:50:01

?. Ouředníček – Křípal (ČR/Ford)

 

Kompletní výsledky DAKAR 2020

 

Zítra 11. 1. 2020 je na Rally Dakar voný den a soutěž dále pokračuje v neděli 12.1.2020  etapou  Riyadh → Wadi Al-Dawasir (741 km, rychlostní zkouška: 546 km)

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*