12. etapa Dakaru z pohledu zástupců Kraje Vysočina. Vysočinské posádky úspěšně dokončily Rally Dakar 2020.

Premiérový ročník Rally Dakar v Saudské Arábii je minulostí. Po absolvování téměř pěti tisícovky závodních kilometrů zakončili obě posádky z Kraje Vysočina svoje účinkování  na slavností cílové rampě závodu, kde z rukou ředitele soutěže Davide Castera převzali medaile pro úspěšné účastníky , kteří dokázali překonat úspěšně. nástrahy trati. Závěrečná dvanáctá etapa pořadí výrazně nezměnila. Martin Prokop skončil jako nejlepší Čech mezi automobily dvanáctý,Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem dokončili soutěž na třicátém sedmém místě v absolutním pořadí soutěže. Mezi automobily byl  potřetí v kariéře nejrychlejší Španěl Carlos Sainz, jenž navázal na vítězství z let 2010 a 2018. Druhý byl obhájce prvenství Násir Attíja z Kataru, třetí rekordman rallye v počtu výher Francouz Stéphane Peterhansel.. O náročnosti letošního ročníku jasně hovoří padesát osm posádek , kterým se podařilo dokončit závod z původních osmdesáti dvou posádek , které se postavili na start soutěže.

Sedmatřicetiletý Prokop tak nenavázal na dvě umístění v elitní desítce z předešlých let a zejména kvůli řadě technických problémů zaostal v celkovém součtu za o dvacet let starším Sainzem o více než čtyři hodiny. „Dakar jsme zvládli, jsme v cíli, což je super. Vše má ale takovou trpkou příchuť. Na to, jak jsme celý rok makali a připravovali se, tak výsledek není takový, jak jsme si představovali. Respektive jsme nebojovali o místa, o které jsme byli zvyklí bojovat. Hráli jsme až druhé housle a to nebylo ono,Nebyli jsme připraveni připraven na extrémně rychlé erzety. S tím, co se stalo za poslední dva měsíce, tak hlava nebyla ready a nebyl jsem schopný držet (plyn) jako dříve. Omlouvám se, že jsme nedodali rychlost, jakou jsme zvyklí, ale dodali jsme vytrvalost. V říjnu jsem měli vážnou nehodu v Maroku a ze zdravotních důvodů musel vyměnit stálého navigátora Honzu Tománka. I když byl Viktor Chytka do toho hozený jako do vody, zvládli jsme to bez penalizace, všechno jsme našli, takže mu děkuji,“ zhodnotil letošní Dakar na cílové rampě Martin Prokop.

Pro Tomáše Ouředníčka s Davidem Křípalem, byl letošní ročník Rally Dakar již třetí společný, ale hlavně dokončený, závod tohoto nejnáročnějšího závodu světa. Tentokrát za jejích úspěchem stálo kvarteto kvarteto mechaníků , kterým se podařil téměř nadlidský výkon při opravě závodního Fordu Ranger po nezaviněné nehodě v 6. etapě. Závodní kamion Renault ,nizozemského jezdce Marina Van den Brinka, při nehodě doslova ustřelil předek závodního Rangeru. V průběhu volného dne, kdy posádky čerpaní síly do dalších etap, nastal v Ultimate Dakar Racingu doslova souboj o každou minutu, která rozhodovala o pokračování v soutěži. S obrovským nasazením a bez spánku to hrdinové v kombinézách nevzdali svůj boj s časem a podařil se jim téměř zázrak , když půl hodiny před startem předali opravený Ford Ranger posádce pro další pokračování v soutěž. Přestože závodní vůz nedosahoval stoprocentní kondice , jako před havárii se podařilo Tomášovi Ouředníčkovi dokončit závod, a tím jasně nyplni motto svého týmu “ Nikdy to nevzdám “

Celková klasifikace Rally Dakar 2020

1. Sainz – Cruz (Šp./Mini) 42:57:12

2. Al-Attiyah – Boumel (Katar/Toyota) + 6:21

3. Peterhansel – Fiuza (Fr., Portug./Mini) +9:58

12. Prokop, Chytka (ČR/Ford) +4:04:19

37. Ouředníček – Křípal (ČR/Ford) + 15:51:01

 

Kompletní výsledky DAKAR 2020

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*