10. etapa Dakaru z pohledu zástupců Kraje Vysočina. Prokop si ve zkrácené etapě polepšil o jedno místo, Ouředníčka s Křípalem postihly technické problémy.

Maratonská etapa měla vyžadovat nejvyšší nasazení. V první části soutěže se dostali účastníci do pouštních terénů kde neměla chybět rozsáhlá dunová pole, zejména posledních 30 kilometrů mělo vést  přímo přes vysoké duny. Bohužel organizátoři etapu, z bezpečnostních důvodů výrazně zkrátili na 345 kilometru, kvůli silnému větru.

Martin Prokop se na Rallye Dakar posunul na 13. místo v průběžném pořadí, předstihl bývalého dvojnásobného světového šampiona formule 1 Fernanda Alonsa ze Španělska, Tomáše Ouředníčka s Davidem Křípalem postihly technické problémy s poloosou a nabrali další dvouhodinovou ztrátu, i přesto si pohoršili pouze o dvě místa v celkové klasifikaci kategorie automobilů a jsou po 10. etapě na 38. místě absolutně. V čele je i nadále Alonsův krajan Carlos Sainz, jenž dnes navýšil svůj náskok na Katařana Násira Attíju na 18 minut.

 „Na začátku neutralizace jsme se dozvěděli, že je etapa zastavena, což je vzhledem k okolnostem dobré rozhodnutí. Helikoptéry mají spoustu práce v prvním úseku a ještě ke všemu se zvedá silný vítr a opravdu hodně se práší. Pro nás jeto trochu škoda, protože jsme se na těžkých dunách snažili trochu zabrat a nahnat ještě nějaký čas, ale rozhodnutí již padlo. Teď nás čeká maratonský bivak a příprava na další duny v zítřejší etapě. Držte nám palce, ještě bojujeme!“ nevzdává se Prokop naděje na další posun pořadím.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem zažili další horkou chvilku na letošním Dakaru, když se jim průběhu rozbila poloosa a náhradní nešla nasadit nakonec se jim to po opravě povedlo a do cíle dojeli v velkou časovou ztrátou. “ Skvěle jsme odstartovali, Jenže pak ve Fordu Ranger Dakar zarachotilo a odešla poloosa. „Naštěstí sebou vozíme náhradní, takže jsme zastavili, že ji vyměníme. Za tři minuty byla vymontovaná. Připravili jsme náhradní, jenže ta prostě nešla zpátky nasadit do těhlice kola. Je tam takový tisícihran, ale ta náhradní ho měla nějak poničený. A nakonec se nám ho tam podařilo narvat. Zkrácení etapy nám dost pomohlo. Tam bychom museli překonávat velké náročné duny. Takže jsme dojeli do maratonského bivaku, kde jsme obhlédli auto. Vypadlo celkem v pořádku. Mrzí nás ale výsledek.řekl smutně v cíli etapy Tomáš Ouředníček

Výsledky 10. etapy  Haradh → Shubaytah (608 km, rychlostní zkouška: 234 km)

1. Sainz – Cruz (Šp./Mini) 2:03:43

2. Przygonski – Gottschalk (Pol/Mini) + 3:05

3. De Villiers – Bravo – Alexy (JAR./Toyota) +4:26

11. Prokop, Chytka (ČR/Ford) +12:48

62. Ouředníček – Křípal (ČR/Ford) + 2:38:15

 

Celková klasifikace Rally Dakar po 10. etapách

1. Sainz – Cruz (Šp./Mini) 37:15:37

2. Al-Attiyah – Boumel (Katar/Toyota) + 18:10

3. Peterhansel – Fiuza (Fr., Portug./Mini) +18:26

13. Prokop, Chytka (ČR/Ford) +3:43:13

38. Ouředníček – Křípal (ČR/Ford) + 14:13:3

 

Kompletní výsledky DAKAR 2020

Ve čtvrtek. 16.1. 2020  pokračuje RallyDakar 2020 11. etapou  Shubaytah → Haradh (744 km, rychlostní zkouška: 379 km)

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*