1. etapa Dakaru z pohledu zástupců Kraje Vysočina. Prokop dvanáctý, Ouředníček po problémech až v šesté desítce.

První etapu dnes odstartovala legendární Rally Dakar . Pří etapě dlouhé 752 km mezi městy Džidda a Al-Wajh, připravili organizátoři pro soutěžící rychlostní zkoušku o délce 319 km. Vstup do soutěže měl daleko od procházky v parku. V rychlém sledu obsahovala všechno, co tvoří tuto rallye: rychlé zatáčkovité cesty, duny a kameny.

Martin Prokop s Viktorem Chytkou na trati 1. etapy Rally Dakar 2020

První etapu Rallye Dakar vyhrál překvapivě Litevec Vaidotas Zala s vozem Mini. Martin Prokop je při premiéře slavné soutěže v Saúdské Arábii v kategorii automobilů dvanáctý těsně za bývalým mistrem světa formule 1 Fernandem Alonsem. Na trati více než třísetkilometrové rychlostní zkoušky oba na vítěze ztratili přes 15 minut.Prokopa v úvodní etapě zbrzdily tři defekty i navigační potíže. „Byly tam některé těžké úseky, takový trial, bylo to hodně na gumy a bohužel jsme udělali tři defekty. Taky jsme se tam malinko zamotali, nebyli jsme si jistí, jestli jedeme správně, tak jsme se radši vrátili. Bylo ale vidět, že ostatní se tam motali taky, navigačně to chvílemi nebylo úplně jasné. Dostali jsme se tím mezi ostatní auta a já po Maroku mezi nimi nechtěl riskovat, protože tam jsme havarovali v prachu,“ připomněl český jezdec, jenž byl loni na Dakaru celkově šestý.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na trati 1. etapy Rally Dakar 2020

Také posádka Tomáše Ouředníčeka s Davidem Křípalem se nevyhnula v dnešní etapě defektům, orientačním problémům, ale oproti posádce Martina Prokopa se jim podařilo i zapadnout kde ztratili drahocenný čas a etapu dokončili až na 53. místě absolutně  „Dnešní etapa nám dala pěkně zabrat, nicméně bojujeme a věříme že zítra bude lépe. Etapa hodně náročná a rozbitá, ztratili jsme čas během hledání jednoho bodu, zapadnutím v hodně těžkém místě protože před námi ve výjezdu duny zapadlo jiné auto a dvěma defekty, pak už jsme na ostrých kamenech s poslední rezervou museli jet na jistotu. Ale jsme v cíli. Dakar teprve začíná a zítra budeme bojovat co to půjde„zhodnotil účinkovaní posádky v dnešní etapě po příjezdu do bivaku Tomáš Ouředníček

Výsledky 1. etapy  Džida – Al- Wajh  (752 km / 319 km RZ)

1. Zala,- Jurgelenas (Lit./Mini) 3:19:04,

2. Peterhansel – Fiuza (Fr., Portug./Mini) -2:14

3. Sainz – Cruz (Šp./Mini) -2:50

12.Prokop, Chytka (ČR/Ford) -15:37,

53. Ouředníček – Křípal (všichni ČR/Ford) -1:39:05.

Kompletní výsledky DAKAR 2020

Zítra 6. 1. 2019 pokračuje soutěž etapou  Al Wajh → Neom (401 km, rychlostní zkouška: 367 km)

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*