Dakar 2018 – XIV. etapa – Cordóba – Cordóba – 284 km – 119 měřených km

Tak a je tu den D , poslední etapa a vytoužený cíl letošního etapu Dakaru 2018. Martin Prokop vyrovnává historický nejlepší český výsledek v kategorii automobilů na Dakaru, když dojíždí na sedmém místě a absolutním pořadí. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem po všech potížích, v průběhu nejtěžšího maratonského závodu, s technikou dojíždí na cílovou rampu letošního Dakaru.

Martin Prokop v cíli Dakaru 2018

Martin Prokop s Janem Tománkem obhájili svoji sedmou příčku v konečném pořadí  a vyrovnali tím dosud nejlepší umístění české posádky Miroslava Zapletala s Tomášem Ouředníčkem, kteří skončili  na sedmém místě v roce 2009. Tomáš Ouředníček s navigátore Davidem Křípalem udrželi po poslední etapě 33. místo v kategorii automobilů.

Etapu zvládl nejrychleji Jihoafričan Giniel de Villers s toyotou, Prokop dojel se ztrátou 2:13 min. zpět na sedmém místě, Ouředníčkovi patřillo v cíli 19. místo, když za vítězem etapy zaostal o 13:20 min.

Pětatřicetiletý Martin Prokop letos pokračoval ve vylepšování svých výsledků na Dakaru. Při svém debutu v roce 2016 dojel čtrnáctý, loni byl jedenáctý a letos se dostal do elitní desítky, když za vítězným Carlosem Sainzem zaostal o 7:20,49 hod. „Jsme spokojeni, jsme v cíli a i přes některé menší, ale i větší problémy jsme letošní Dakar dokončili a vyrovnali nejlepší dosavadní umístění české posádky mezi automobily“ sdělil Prokop v cíli soutěže.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem v cíli Dakaru 2018

Tomáš Ouředníček a David Křípal úspěšně zakončili jubilejní 40. ročník Dakaru na 33. místě s odstupem na vítěze 53:48,32 hod. Tento ročník byl hodnocen vůbec jako jeden z nejtěžších a vlastně kdo dojel do cíle byl vítězem. „Můj pátý Dakar  jsem si neuměl představit, že by mohl být dobrodružnější než předchozí čtyři dohromady. S navigátorem Davidem Křípalem, který se Dakaru zúčastnil poprvé, jsme zažili vzestupy ale i pády a často jsme se pohybovali na hranici ukončení naší účasti, kdy se odstoupení  jevilo jako jediné logické řešení“ již s úsměvem sdělil Tomáš. Také David se usmíval na celé kolo. „Být v cíli je fantastický pocit. Po většinu soutěže jsme měli problémy s motorem, jejichž příčinou byla vadná lambda sonda, toto se podařilo odhalit  v závěru soutěže a do té doby jsme jen přežívali a až poslední tři etapy jsme závodili“ zhodnotil Dakar David.

Nyní bude čas na  rozbory, zhodnocení účasti, na setkání s fanoušky ale s přípravou na příští ročník.

Dakar 2018 je u konce, až žije Dakar 2019.

foto : MP Sports, South Racing CE