Dakar 2018 – XIII. etapa – San Juan – Cordóba – 927 km – 368 měřených km

Martin Prokop se po předposlední etapě posunul na sedmé místo v absolutní klasifikaci automobilů. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem zajeli nejlepší etapový výsledekna letošním Dakaru, když dojeli sedmnáctí.

Martin Prokop na trati letošního Dakaru

Předposlední, nejdelší etapa, zamíchala pořadím v kategorii automobilů. Své čtvrté vítězství si připsal jezdec z Kataru – Nasser Al Attyiah, který se zároveň posunul na druhé místo absolutního pořadí, když na vedoucího Sainze ztrácí 46:18 min. Ten měl problémy, které ho odsunuli na šesté místo, ale vedoucí pozici uhájil. Daleko horší to bylo s jeho týmovým kolegou Peterhanselem, který dojel až dvacátý a v celkovém hodnocení klesl až na čtvrté místo.

„V první ranní části jsme dostali pěkně zabrat. Mělo to asi 120 měřených km a jeli jsme to necelé tři hodiny. Byla to hrozná rozbíječka a nevím, co je napadlo takhle před koncem soutěže všechny potrápit. My jsme kvůli autu co jsme dojeli,  zapadli ve fesh – feshi a auto jsme se spolujezdcem Janem Tománkem dlouho vykopávali“  uvedl v cíli Prokop. Druhá část etapy byla hodně rychlá a pro pilota MP Sports známá z jeho startů na Argentinské rallye při mistrovství světa. V cíli byli klasifikováni na 11. místě se ztrátou na vítěze  37:06 min. a v celkovém hodnocení se posunuli na sedmé místo.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na Dakaru 2018

Pro Davida Ouředníčka s Martinem Křípalem přinesla třináctá etapa vůbec nejlepší umístění celého letošního ročníku Dakaru. První část měřeného úseku zajeli jako sedmnáctí a ve druhém měřeném části se jim dařilo držet tempo a vystříhali se problémů a dojeli  do cíle se ztrátou na vítěze 1:01,09 hod. na devatenáctém místě. „Dnes se nám naštěstí nic zásadního nepřihodilo. První půlka byla velice obtížná, opět písek fesh-fesh, kde zapadlo hodně vozů. I ve druhé části fungovalo vše skvěle. Trať byla kluzká, ale krásná a kolem ní nepředstavitelné množství diváků. Závěr jsme dojížděli za tmy, ale bezchybná navigace Davida, mně velmi ulehčila dojezd do cíle“ zhodnotil předposlední etapu Tomáš Ouředníček. Před závěrečnou etapou jsou stále na 33. místě celkového pořadí mezi automobily.

Dnes čeká účastníky tzv. klasická dojížděcí a mávací etapa, která v minulosti už málokdy něco změnila. Cíl je na  dosah a po absolvování 284 km se 119 měřenými kilometry a projetí cílovým podiem, se bude moci  slavit.

foto : MP Sports, South Racing CE