Dakar 2018 – XII. etapa – Chilecito – San Juan – 791 km – 522 km měřených kilometrů.

Martin Prokop i po hodinové penalizaci za neprojetí kontrolního bodu stále na osmém místě. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem, krátce po startu opravovali ulomené zadní kolo, ale dál bojují a pokračují dále.

Martin Prokop na trati Dakaru 2018

Další náročná etapa, která dala zabrat všem, kteří ještě v soutěži pokračují. Únava materiálu, ale také vyčerpání jezdců bylo vidět téměř na každém z nich.

V kategorii automobilů si třetí vítězství vybojoval Katařan Nasser Al-Attiyah, který potřeboval ke zdolání trati 5:49,57 hod. a udržel si dvě etapy před cílem svoji třetí pozici. Na čele je Španěl Carlos Sainz s náskokem 44:41 min. před druhým Stephanem Peterhanselem z Francie, oba jedou na továrních vozech Peugeot.

Martin Prokop až do problémů s tlumiči jel v pohodě. „Nejdříve praskl jeden a zbývající tři všechno  neudrželi. Museli jsme je vyměnit, protože nárazy do těla byly čím dál tím tvrdší a jet se  dál nedalo“ sdělil Prokop v cíli  etapy a dodal: „V autě bylo jako v sauně, jsme strašně unaveni, ale jsme v cíli“. Prokop dosáhl času 6:19,22 hod. což značilo 12. místo. Pak však přišla jednohodinová penalizace za neprojetí jednoho kontrolního bodu, která znamenala posun ve výsledkové listině etapy na devatenácté místo. I přes tento trest si posádka Martin Prokop – Jan Tománek udržela osmé místo v absolutní klasifikaci.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na trati Dakaru 2018

Až na výjimky lze pasovat posádku Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem za smolaře letošního ročníku Dakaru. „Start a 30 kilometrů bez problémů a pak skrytý kámen v písku, který nás pořádně potrápil.  Poškození ramene zadního kola  a nápravy, to byly následky, se kterými měl snahu bojovat navigátor David. Nakonec musel přijet asistenční kamion Mathiase Behringera a ve spolupráci s námi dali vůz do provozuschopného stavu“ sdělil k úvodu etapy Ouředníček. Trápení však nebyl konec, neboť vůz zapadl v prašném písku, který na pohled vypadá jako tvrdý podklad, ale opak je pravdou. Z fesh-fesh, jak se tento písek nazývá, jim musel pomoci opět Behringer. „Pak jsme pokračovali s nejvyšší opatrností, abychom se vyhnuli dalším problémům. Navigace byla dnes poměrně těžká, ale David odvedl skvělou práci,“ shrnul tuto etapu Ouředníček. Do cíle dorazili jako třicátidruzí časem 9:51,13 hod.,  za vítězem zaostali o 4:01,16 hod. a v celkovém hodnocení jsou na 33. místě.

Dnes budou absolvovat jezdci třináctou, předposlední etapu, vedoucí ze San Juan do Cordóby, dlouhou pro auta a kamiony 927 km s 368 měřenými kilometry. V úvodu je bude čekat opět písek fesh-fesh a pak  budou náročné kamenité úseky.

On- line výsledky můžete sledovat na oficiálních stránkách soutěže : https://gaps.dakar.com/2018/dakar/aso/ukie

foto : MP Sports, South Racing CE

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*