Dakar 2018 – XI. etapa – Belén – Fiambalá – 746 km – 280 km měřený úsek

Martin Prokop i přes problémy se spojkou dál drží osmé místo v absolutní klasifikaci automobilů. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem dál stoupají absolutním pořadím.

Martin Prokop na Dakaru 2018

Účastníci letošního Dakaru mají za sebou nejdrsnější etapu na území Argentiny. Přes složité podmínky však lze konstatovat, že obě naše posádky v kategorii automobilů etapu dokončily.

Osmá dvojice v celkovém pořadí, Martin Prokop s Janem Tománkem, si tentokrát vybrali daň v podobě nefunkční spojky.  Museli dlouho opravovat, ale nakonec se do cíle etapy dostali jako osmnáctí s odstupem téměř 90 minut za vítězem etapy.    Důležité však bylo, že si udrželi průběžné osmé místo v celkovém hodnocení se ztrátou na lídra soutěže automobilů, Carlose Sainze, za kterým zaostávají o  5:53,08 hod.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na trati Dakaru 2018

S problémy se potýkala i druhá posádka, Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem. Hned v úvodu vypadalo, že nestihnou start do etapy, nakonec se mechanikům podařilo vůz připravit a mohli odstartovat. „V průběhu rychlostky jsme zapadli v dunách, motor se zastavil a dokonce přestal fungovat startér. Podařilo se díky jednomu kamionu nás roztáhnout, i když jsme ztratili dosti času, ale pokračovali jsme dál. Následně jsme se rozhodli, že pojedeme maximálně opatrně a nebudeme tlačit na pilu. Chvíli jsme jeli s kamionem Martina Macíka, který měl problémy s chlazením a tak jsme  poskytli veškerou vodu, kterou jsme měli s sebou“ sdělil problémy v průběhu etapy Tomáš Ouředníček. Nakonec vše dobře dopadlo, do cíle dojeli na 28. místě časem 6:28,01 hod. a postoupili v celkovém hodnocení na 35. místo. Na tomto výsledku měl velký podíl navigátor David Křípal, který předvedl obdivuhodný výkon a bezchybnou navigaci. „Dnešní trať byla úžasná . Duny tady byly úplně jiné než v Peru, tyto mně připadali i méně nebezpečné a zábavnější. Také navigování jsem si užil a bez problému jsme našli všechny kontrolní body“ dodal v cíli David Křípal.

Ve čtvrtek se posádky vydají na cestu z města Chilecito do San Juan. Celková délka 12. etapy bude 791 km, z nichž  na 522 měřených kilometrech Dakar opět prověří schopnosti a limity pilotů i navigátorů

On- line výsledky můžete sledovat na oficiálních stránkách soutěže : https://gaps.dakar.com/2018/dakar/aso/ukie

foto : MP Sports, South Racing CE

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*