Dakar 2018 – X. etapa – Salta – Belén – 795 km – 372 km měřených

Martin Prokop po problémech s alternátorem klesl na průběžné osmé místo absolutní klasifikace. Prokopovi v nesnázích pomohl Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem , kteří jeho nefungující auto odtáhli do servisu k mechanikům, kde dali vše do pořádku a mohl dál pokračovat v etapě.

Martin Prokop na trati 10. etapy na Dakaru 2018

První etapa na argentinském území přinesla řadě jezdců problémy. Po dnech chladna v Bolívii nastal opět obrat v klimatu i v terénu. Tato  etapa se odehrávala opět ve znamení dun a to při teplotách  padesát až šedesát stupňů Celsia  na slunci a čtyřicet stupňů ve stínu.

Mezi jezdce, které potkaly problémy, se zařadil i náš nejlepší  v kategorii automobilů – Martin Prokop. Ten zůstal zhruba 5 kilometrů před třetím  kontrolním bodem stát. Na vině byl nefunkční alternátor a bez něho se nedalo pokračovat dál. „Měli jsme velké štěstí, neboť nás dojel Tomáš Ouředníček a dotáhl nás na laně ke kontrolnímu bodu, za což mu moc děkuji“ sdělil Prokop pro zpravodajství ČT. „Druhé velké štěstí bylo v tom, že právě tady se křižovala trať se spojovací cestou doprovodů, kde byla povolena pomoc mechaniků. Tu jsme využili a po opravě jsme pokračovali dál v etapě. Velkou nevýhodou pro start do další etapy bude naše startovní pozice, kdy budeme startovat mezi pomalejšími jezdci a nebude vůbec lehké je předjet.“ sdělil v cíli Prokop. Jeho výsledný čas byl 6:41,44 hodiny a zařadil ho na 23. místo a v celkovém hodnocení klesl ze sedmého na osmé místo, když ho předstihl Chálid Al Qasimi ze Spojených arabských emirátů, na kterého Prokop ztrácí 1:26 hodinu.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na trati 10. etapy Dakaru 2018

Tomáš Ouředníček byl s první argentinskou etapou velice spokojený. Nejenom, že pomohl Martinovi Prokopovi, ale dojel společně s Davidem Křípalem na nejlepším umístění, což bylo 25. místo časem 6:52,52 hod. V celkovém pořadí se posunul o pět míst dopředu, z 41. na 36. místo. Jeho celkový čas včetně penalizace za pozdní dojetí do cíle sedmé etapy činí 79:02,16 hod. „Dnešní etapa byla těžká a hlavně nevyzpytatelná, ale auto jelo jako ve snu. Technici konečně přišli na původní příčinu všech předchozích problémů, kterou byla vadná lambda sonda. Dnes jsme si mohli závodění užít, jak se patří“ zhodnotil desátou etapu v cíli Ouředníček. Nejhorší však bylo, že posádky musely jet asi posledních 60 kilometrů po tmě.

Dakar bude ve středu pokračovat 11. etapou, která povede z města Belén do Fiambalá/Chitecito. Jedná se o slavnou etapu Fiambalá, která v minulosti zhatila naděje mnoha favoritům. Kamiony a auta budou absolvovat nejdrsnější etapu na území Argentiny v celkové délce 746 km s měřenými úseky v délce 280 km.

On- line výsledky můžete sledovat na oficiálních stránkách soutěže : https://gaps.dakar.com/2018/dakar/aso/ukie

foto : MP Sports, South Racing CE

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*