Dakar 2018 – VIII. etapa – Uyuni – Tupiza – 584 km – 498 km měřených

Martin Pokop  stále na sedmém místě absolutního pořadí. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem po hrdinském výkonu v předešlé etapě dnes dojeli šestatřicátí. Devátá etapa zrušená !!!!

Martin Pokop na tratí 8. etapy Dakaru.

Jednalo se o nejdelší etapu letošního jubilejního ročníku Dakaru. Téměř 500 měřených kilometrů bez odpočinku dalo všem jezdcům skutečně zabrat. Mezi automobily byl na tom s časem 5:15,18 hodin nejlépe Francouz Peterhansel, který i nadále zůstává na třetím místě průběžného pořadí. Tomu vévodí Sainz, druhý je stále Nasser Al-Attiyah z Kataru.

Martin Prokop udržel i po této etapě sedmou pozici a je nadále nejlepším netovárním jezdcem. Na tomto dlouhém testu skončil Prokop na desátém místě se ztrátou téměř 28. minut na vítězného Peterhansela. „V celkovém hodnocení se nám mírně vzdálil Polák Kuba Przygoňski na šestém místě, ze zadu se k nám přiblíží Chálid Al Kasimi ze Spojených arabských emirátů. Zásadní zlom v této etapě nastal v okamžiku, když jsme špatně odbočili a jeli několik kilometrů chybným směrem. Zjistili jsme to až v okamžiku, kdy jsme trefili velkou díru, která nebyla v roadbooku“ popsal v cíli problémy Prokop. Pak se museli vrátit k předešlému kontrolnímu bodu, aby našli správný směr  trati k cíli etapy.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na trati 8. etapy Dakaru 2018

Po krizové sedmé etapě pokračovali také Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem. Ti dorazili do cíle na 36. místě v čase 8:00,04 hodin, na vítězného Peterhansela ztratili 2:44,46 hod. I přes udělenou čtyřhodinovou penalizaci za pozdní příjezd do cíle předešle etapy, jsou na 40. místě.

Pondělní, devátá etapa, se neuskuteční. Soutěžící měli absolvovat  celkem 754 km včetně 242 km dlouhé rychlostní zkoušky. Start měl být v bolivijském městě Tupiza a cíl pak na území Argentiny ve města Salta. Sportovní ředitel soutěže, pětinásobný vítěz Dakaru v kategorii motocyklů Marc Coma, sdělil následující: „Pondělní etapa je zrušena, na její trase je vodou stržený jeden z hlavních mostů a očekávají se další bouřky a přívalový déšť, takže nebudeme podstupovat žádné riziko. Bivak v Tupize je zaplaven a proto provizorní bivak byl zřízen na příjezdové komunikaci   do Tupize“.

Podle plánu bude Dakar pokračovat v úterý desátou etapou ze Salty do Belén, dlouhou 795 km včetně 372 km měřeného úseku. Trať se znovu vrátí do dun, které ve druhé polovině etapy vystřídají přejezdy řek  a náročné brody.

foto zdroj : MP Sports, South Racing CE

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*