Dakar 2018 – VII. etapa – La Paz – Uyuni – 726 km – 425 km měřených

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem prožili opravdové dakarské peklo, ale nevzdali se a dál pokračují v soutěži. Martin Prokop zajel zatím nejlepší výsledek na letošním Dakaru, když obsadil páté místo v etapě a dál atakuje  soupeře před sebou.

Martin Prokop na trati 7. etapy Dakaru 2018

Po dnu volna nastoupili jezdci k maratonské etapě, tentokrát byly  písečné duny  protkány  kamenitými cestami. Po dojezdu co cíle, který je čekal v provizorním bivaku, zůstaly všechny stroje tentokrát bez pomoci doprovodných týmů mechaniků.

Svého nejlepšího umístění dosáhla posádka Martin Prokop s Janem Tománkem, kteří se dojeli na pátém místě časem 5:13,23 hod. a za vítězným Sainzem dojeli se ztrátou 23:57 min. V průběžném pořadí je stále na sedmém místě a zaostává po této etapě za vedoucím Sainzem 2:22,39 min. „Bylo to hodně dlouhé s nekonečným měkkým pískem v první části.  V něm jsme jeli na jedničku maximálně dvojku. V další části etapy to byly tuny vody a bláta“ tak zhodnotil první část etapy Prokop a ještě doplnil údaje o druhé části: „V jedné pasáži uvízl náš Ford na velkém drnu a celé auto zůstalo s koly ve vzduchu. Při tom nás dojel Polák Przygonski, kterého jsme se pak drželi téměř 300 km až do cíle“.

V průběhu první části etapy došlo i ke změně vedoucího jezdce kategorie automobilů. Zhruba na 129 km zůstal stát dosud vedoucí jezdec, dvaapadesátiletý  Francouz Peterhansel,  kvůli problémům se zavěšením kol a s opravou, při níž mu pomáhal jeho krajan Despres, ztratil asi hodinu a půl. Toho využil o tři roky starší týmový kolega Sainz, etapu vyhrál a dostal se do čela celkového pořadí. Na druhé místo se posunul Katařan Nasser Al-Attiyah a Peterhansel klesl na třetí pozici, když na Sainze ztrácí 1:20,49 hod.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na trati 7. etapy Dakaru

Zprávy o posádce Tomáše Ouředníčka s Davidem  Křípalem byly naposled při průjezdu prvním kontrolním bodem. Po několika kilometrech najeli do hluboké řeky, kde přestal jejich Ford jet. Nakonec se dostali ven,  ale po několika dalších kilometrech přestala fungovat spojka a to vypadalo na konec Dakaru. Po několika hodinách přijel asistenční kamion Mathiase Behringa a společnými silami se podařilo spojku vyměnit. V té době měli šílenou ztrátu a dokonce hrozilo vyloučení ze soutěže neboť byli úplně poslední. Pak přišlo to nejhorší a to tma, ve které nebylo vidět a zabloudili. Našli i domek, ve kterém se rozhodli pro přenocování. S baterkami nakonec hledali správný směr, který našli, ale před nimi bylo ještě 350 km do cíle. Po té vyrazili na další cestu, na které najeli na opravdu rozbahněný úsek, kde Ford úplně zapadl. V tom okamžiku se ozvali pořadatelé, kteří jim sdělili, pokud nebudou do 8 hodin v bivaku, budou vyloučeni. Nakonec se vydali za světlem vesnice, kde měli obrovské štěstí v tom, že právě tudy projížděl pořadatelský kamion, který je z bahna vytáhl a posádka po 16 hodinách dojela do bivaku. Sáhli si úplně na dno, ale přesto budou pokračovat osmou etapou a zde se musí říci: „Kluci klobouk dolů“.

Dnes čeká na jezdce druhá maratonská etapa, kdy na trase po startu  z Uyuni do Tupize absolvují 584 km. a z toho měřených úseků bude bez dvou kilometrů 500. Soutěžící budou od Altiplana podrobeni náročnému testu ve vysokohorských písečných dunách až ve výšce 3500 metrů nad mořem.

On- line výsledky můžete sledovat na oficiálních stránkách soutěže : https://gaps.dakar.com/2018/dakar/aso/ukie

foto : MP Sports a South Racing CE

Komentáře uzavřeny.