Dakar 2018 – V. etapa – San Juan de Marcona – Arequipa – 932 km – 267 km měřený úsek

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na trati 6. etapy Dakaru

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem si po páté etapě Dakarské rally vylepšují postavení v absolutní klasifikaci automobilů. Martin Prokop nabral ztrátu po defektech a bloudění v dunách, přesto dál zůstává na 9. místě absolutního pořadí.

Tato etapa byla již při plánování tras letošního ročníku avizována jako nejnáročnější a to jak z důvodu své délky tak hlavně v překonávání dun. Ty potrápily snad všechny účastníky.

Mezi automobilisty se s nástrahami nejlépe vyrovnal Francouz Peterhansel na Peugeotu, který měřený úsek absolvoval za 2:51,19 hod. a upevnil si svoji vedoucí pozici po páté etapě. Smůla naopak potkala jeho týmového kolegu Loeba, který byl nucen ze soutěže odstoupit pro přetrvávající silné bolesti kostrče spolujezdce Eleny.

Martin Prokop ztratil v této etapě na vedoucího Peterhansela 54:43 min. a dojel na 14. místě. Celkově lze konstatovat, že Prokop i přes některé nedostatky etapu zvládl. „Několikrát jsme chybovali, museli jsme se vracet, jet proti dunám, kde jsme bohužel zapadli a dlouho jsme se vykopávali ven. V jednom údolí jsme moc brzy odbočili ven z kaňonu a tím jsme se museli opět vracet“ uvedl pilot týmu MP Sports. Prokop se i po páté etapě drží v elitní desítce, je devátý s časem 15:44,53 hod. a na vedoucího jezdce ztrácí 2:17,27 hod.

Martin Prokop na trati 6. etapy Dakarské rally

Do této etapy zvolil Ouředníček po předcházejících trablech jiné pneumatiky. Fungovaly skvěle, ale přesto se jim podařilo jednu vyzout a navíc nedaleko od cíle první části chytili dvojitý defekt. Bez náhradního kola měli absolvovat ještě 200 km. „Naštěstí přejezd na start druhé části vedl stejnými místy jako trať pro asistenční vozy a tudíž jsme se potkali s našim týmem. Přestože nebylo času nazbyt, naši báječní mechanici dokázali vyměnit všech sedm pneumatik v rekordním čase“ okomentoval útrapy první části a dodal informace k druhé polovině etapy. „Tam jsme neočekávali velké duny, ale opak byl pravdou. Čekali nás strašné duny a složitá navigace, také jsme několikrát zapadli, jednou nám přestalo jet auto“. Přes všechny tyto útrapy dojel Ouředníček s Křípalem do cíle na 40. místě s časovým odstupem za vítězným Peterhanselem 2:58,37 hod. Celkově se posunuli na čtyřicátou čtvrtou příčku v hodnocení automobilů.

V dnešní, šesté etapě dlouhé 758 km, která bude mít 313 km měřených úseků, překročí soutěžící hranice mezi Peru a Bolivii. Start bude v Arequipě a odtud zamíří do  hlavního města Bolivie La Pazu.

On- line výsledky můžete sledovat na oficiálních stránkách soutěže : https://gaps.dakar.com/2018/dakar/aso/ukie

foto : MP Sports a South Racing CE

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*