Dakar 2018 – IV. Etapa – San Juan de Marcona – San Juan de Marcona, 444 km – 330 km měřený úsek

Martin Prokop na trati 4. etapy rally DAKAR

Martin Prokop i po defektu dál v nejlepší desítce na devátém místě absolutně s malou ztrátou na páté místo. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem zajeli nejlepší etapový výsledek a dál stoupací pořadím v absolutní klasifikaci.

Start do této etapy byl na pobřeží Tichého oceánu a byl specifický v tom, že vozy odjížděly ve čtyřčlenných skupinách. Trať opět vedla písečnými dunami, které střídaly složité kamenité úseku, na nichž bohužel skončil pro řadu jezdců letošní Dakar, např. Cyril Despres z Francie (Team Peugeot Total), vítěz II. etapy musel po uražení zadního kola čekat na asistenční kamion a ve výsledkových listinách po skončení etapy vůbec nefiguruje.

Premierové prvenství  letos vybojoval Sebastian Loeb, který se svým Peugeotem dosáhl času 3:57,53 hod. a posunul se v celkovém hodnocení po čtyřech etapách na druhé místo za vedoucího Peterhansela, na něhož ztrácí 6:55 min.

Martin Prokop dojel na 10. místě s odstupem 47:04 min. za vítězným Loebem. „Již po 50 kilometrech nás zastavila prasklá pneumatika, chvíli nám to trvalo a následně jsme museli zajet k mechanikům pro další rezervní kolo, protože následující část trati byla kamenitá a nechtěli jsme riskovat, že by došlo k dalšímu průrazu pneumatiky“ hodnotil úvod etapy Prokop. Další problémy nastaly, když vůz zapadl do písečného kráteru, ze kterého se díky nájezdům dostal celkem rychle ven. „V závěru etapy jsem se nevyhnuli chybě v navigaci, ale s umístěním jsem celkem spokojený“ řekl po dojezdu do bivaku Prokop. Po čtyřech etapách patří Prokopovi devátá příčka a jeho odstup od vedoucího Peterhansela je 1:22,44 hod.

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na trati 4 etapy Dakarské rally

Čtvrtá etapa přinesla prozatím nejlepší výsledek i Tomáši Ouředníčkovi, když do cíle dorazil na dvacátém osmém místě časem 6:25,04 hod. V cíli zhodnotil etapu Ouředníček následovně: „Zajímavý byl start a 16kilometrová trať po pobřeží oceánu, kde se nám podařilo dojet skupinu vozů, která startovala před námi.  Když jsme se dostali na kamenitou část trati došlo k průrazu pneumatiky. Pak část, kde byly obrovské duny, tam jsme zapadli a měli druhý defekt kola, tentokrát se kolo vyzulo z ráfku. Představa, že po 120 km měřené zkoušky, máme k dispozici už pouze jedno kolo, mě přimělo jet opatrně, přesto jsme udělali několik chyb a asi třikrát zapadli. Hektický byl i závěr, když cíl byl na dosah,  trefil jsem předním kolem pravděpodobně skrytý kámen. Rána to byla tak velká, že nám zdeformovala i ráfek kola. Ale do cíle jsme dojeli a jsme za to velice rádi, byl to náš nejlepší výsledek“. Radost měl také navigátor David Křípal, který sdělil v cíli své dojmy z této etapy. „ Peruánské duny jsou úžasné, ale i velice nebezpečné. Viděli jsme řadu účastníků pro něž letošní Dakar skončil. Navigace byla velice těžká, ale se vším jsme si poradili  a už se můžeme těšit na zítřejší, nejdelší etapu letošního ročníku“. Po dojetí všech posádek do cíle je Ouředníček na 49. místě.

Dnešní pátá etapa se rozloučí s Peru a přejede do sousední Bolivie. Bude měřit 932 km a bude mít 267 km rychlostních testů. Povede ze San Juan de Marcona do Arequipa.

On- line výsledky můžete sledovat na oficiálních stránkách soutěže : https://gaps.dakar.com/2018/dakar/aso/ukie

foto : MP Sports a South Racing CE

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*