Dakar 2018 – III. etapa – Pisco – San Juan de Marcona, 502 km – 295 km měřený úsek

Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem na trati 3. etapy Dakaru

Martin Prokop i přes kotrmelec v duně se propracoval opět do elitní desítky. Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem si na letošním Dakaru poprvé opravdu za závodili a stoupají pořadím.

Tato etapa byla rozdělena na dvě části. V té první byla trať proložena několikanásobným průjezdem kamenitého řečiště. Ve druhé části pak byla trať vedena písečnými dunami. Po skončení měřeného úseku ještě zbývalo do cílového bivaku 200 km.

Mezi automobily byl tentokrát nejrychlejší Nasser Al-Attiyah, který zajel nejrychlejší čas 3:09,08 hod. Dařilo se i Martinovi Prokopovi, který dojel jako osmý, časem 3:28,04 hod. a jeho ztráta na vítěze činila 18:56 min. a v celkovém hodnocení po třetí etapě se posunul na devátou příčku, když na vedoucího Peterhansela ztrácí 38:56 min. Prokop byl v cíli spokojený až na dvě krizovky. „V první části při jednom z průjezdu kamenitým řečištěm jsem přehlédl velký kámen, do něhož jsme bohužel narazili. Při následné kontrole jsem zjistil, že jsem u našeho Shreka pochroumal plechy, ale také nás dva“ ukončil první část Prokop. V té druhé části, ale už po absolvování měřeného úseku, zhruba 10 km před cílem do bivaku, najeli na kulatou dunu, která končila ostrou hranou a  prudkým sjezdem. „Tam jsme to zapíchli čumákem a šli přes střechu. Měli jsme štěstí, neboť se vůz vrátil zpět na kola a mohli jsme pokračovat do cíle“ zhodnotil druhou část etapy Prokop.

Martin Prokop na trati 3. etapy Dakarské rally

Konečně v závodním tempu mohl pokračovat i Tomáš Ouředníček, byť jenom v úvodní části etapy. „I přesto, že jsme odstartovali mezi posledními, podařilo se nám po 80 kilometrech předjet asi dvacítku automobilů. Také druhá část začala dobře až do doby, kdy se v kabině vozu objevil kouř. Při krátké zastávce jsme zjistili, že vychází z klimatizace, u které jsme provedli kontrolu a pokračovali dál. Pak jsme přijeli na místo, kde se ztratilo několik posádek a my byli mezi nimi a následně jsme hodinu hledali správný směr. To však nebylo ještě všechno, protože jsme zapadli v duně a začali problémy s motorem jako v předcházející etapě“ popsal úspěchy ale i strasti včerejší etapy Tomáš Ouředníček. Nakonec dorazili do cíle na 51. místě se ztrátou 3:53,43 hod. na vítěze etapy. V celkovém hodnocení po třech etapách poskočili na 58. příčku mezi automobily a na vedoucího Peterhansela ztrácejí 17:52,37 hodin.

Dnešní čtvrtá etapa bude dlouhá 444 km a bude mít 330 měřených kilometrů a povede dunami v okolí města startu a cíle – San Juan de Marcona.

On- line výsledky můžete sledovat na oficiálních stránkách soutěže : https://gaps.dakar.com/2018/dakar/aso/ukie

foto : MP Sports a South Racing CE

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*