Cestování regionální dopravou od března s novou jízdenkou a v novém tarifu

Uspořádání a organizace veřejné autobusové a drážní dopravy na Vysočině doznává postupně zásadních změn. Důležité změny v jízdních řádech, ke kterým došlo v polovině prosince minulého roku, citlivě zasáhly do jednotlivých spojů, tak aby jejich návaznost lépe vyhovovala přepravním potřebám většiny cestujících. Hlavní změnou od 1. března 2020 je zavedení jednotné přestupní jízdenky a zónově relačního tarifu. Díky novému systému organizace veřejné dopravy je v kraji cestujícím k dispozici více spojů než v minulosti a budou na sebe lépe navazovat.

Zónově relační tarif

Zónově relační tarif nahradí dosavadní historicky užívaný kilometrový tarif. Cestující už nebude platit za kilometry zajížděk do obcí na trase. Zaplatí nově POUZE za nejkratší vzdálenost mezi nástupní a výstupní zónou.

Příklad: Do 1. 3. 2020 jezdil cestující z Jihlavy do Třebíče za 39 Kč (přímo), pokud jel přes Heroltice zaplatil 46 Kč, pokud vystoupil až v Třebíči u Hotelu Atom, tak zaplatil dokonce až 51 Kč – bylo to dáno kilometrickým tarifem. Nyní v zónovém relačním tarifu VDV zaplatí cestující z Jihlavy do Třebíče vždy 45 Kč bez ohledu na to, kterou trasou jede a kde v Třebíči vystoupí.

 

Zavedení zónově relačního tarifu umožní mimo jiné být spravedlivý ke všem cestujícím – ti, kteří teď jezdili s levnějšími dopravci budou mít jízdné mírně zvýšené v jednotkách korun (např. na Pelhřimovsku), ti, kteří jezdili s dražším dopravcem, mohou očekávat příjemné mírné snížení ceny (např. na Havlíčkobrodsku). Znamená to, že ceny všech sedmnácti smluvních dopravců byly sjednoceny. Mírná úprava jízdného, která vzniklá na základě stanovení za nejkratší přepravní vzdálenosti mezi zónami vychází i z aktuálních tržních cen a zohledňuje inflaci. Plné běžné jízdné zůstává stále dotované Krajem Vysočina, který jen v letošním roce mezi autobusové a vlakové dopravce rozdělí 900 miliónů korun. Slevy jízdného pro seniory a studenty stále platí.

 

Jednotná přestupní jízdenka

Důležitou informací je, že nákup jízdenky se od 1. 3. 2020 nemění. Cestující jízdenku pořídí v autobuse u řidiče, v případě cesty po dráze ji koupí v pokladně ČD nebo u průvodčího ve vlaku. Upozorňujeme, že o jízdenku s výhodným tarifem Veřejné dopravy Vysočiny ve vlaku je třeba SI VŽDY PROAKTIVNĚ ŘÍCI, protože ČD nabízí jak tarif VDV, tak vlastní tarif. Tarif VDV je pro cestující výhodnější, pokud cestující přestupuje v rámci své plánované cesty na autobusovou dopravu.

Nově je možné si koupit přestupní jízdenku v libovolné kombinaci autobus – autobus, autobus – vlak, tzn. v praxi při přestupu nemačkat jízdenku, nevyhazovat ji, platí stále v dalším integrovaném spoji.

Tento typ jízdenky umožní v rámci časové platnosti jízdenky využívat přestupy v libovolné kombinaci dopravních prostředků v systému VDV. Například mezi městy Jihlava a Pelhřimov přestupní jízdenka platí 180 minut. V rámci přestupu odpadá nakupování nové jízdenky. Každá nová jízdenka obsahuje nástupní sazbu, která jízdenky na kratší vzdálenosti zdražuje. Nové cestování s přestupy bude proto levnější, než současné sčítání dvou samostatných jízdenek.

 

V rámci řádného termínu změn jízdních řádů dojde k 1. 3. 2020 u vybraných autobusových spojů k úpravám návazností a vyladění přestupních intervalů. U vlakových regionálních spojů k témuž dojde k 16. březnu 2020.

Rozšíření tzv. přesahů tarifu Veřejné dopravy Vysočiny do sousedních krajů např. do Tišnova a do Znojma je naplánováno na letošní léto. Příští rok Kraj Vysočina plánuje zahájit elektronické odbavování cestujících, spuštění e-shopu a nabídne i možnost placení cest platební kartou.

 

Více informací na www.verejnadopravavysociny.cz

UPOZORNĚNÍ: Veškeré změny a novinky se týkají pouze spojů pod objednávkou Kraje Vysočina.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*